Úvod / jak vybrat nejlepší hry na PC


Jak vybrat nejlepší hry na PC

Pořiďte si počítačové hry s nejlepším poměrem ceny a výkonu

Jak vybrat nejlepší hry na PC
  • Ušetřete zároveň čas a peníze během hledání nejlepší zábavné hry pro herní počítač
  • Jednoduše získejte všechny důležité informace, které potřebujete před nákupem
  • Na základě odborných i uživatelských recenzí doporučíme nejlepší herní tituly
  • Jestliže hledáte rychlé řešení, pak prozkoumejte doporučené počítačové hry

Doporučené počítačové hry


Nejprodávanější hry na PC

Porovnejte nejoblíbenější počítačové hry s nejlepším hodnocením (2024 / 2023)

1. místo

GTA 5
Rockstar Games

Hodnocení 96%

Edice: standardní
Žánr: akční, adventura
Online multiplayer: ano
CZ lokalizace: ne
Doporučení: od 18 let

PC hra GTA 5Porovnat ceny

2. místo

FIFA 23
Electronic Arts

Hodnocení 88%

Edice: standardní
Žánr: sportovní
Online multiplayer: ano
CZ lokalizace: titulky
Doporučení: od 3 let

PC hra FIFA 23Porovnat ceny

3. místo

Minecraft
Mojang AB

Hodnocení 93%

Edice: standardní
Žánr: akční, adventura
Online multiplayer: ano
CZ lokalizace: titulky
Doporučení: od 7 let

PC hra MinecraftPorovnat ceny

4. místo

God of War
Sony Interactive Entertainment

Hodnocení 94%

Edice: standardní
Žánr: akční, adventura
Online multiplayer: ne
CZ lokalizace: ne
Doporučení: od 18 let

PC hra God of WarPorovnat ceny

5. místo

Cyberpunk 2077
CD Projekt

Hodnocení 92%

Edice: standardní
Žánr: akční, adventura
Online multiplayer: ano
CZ lokalizace: titulky
Doporučení: od 18 let

PC hra Cyberpunk 2077Porovnat ceny

Zobrazit další hry na PC
Nevybrali jste si? Nevadí, prozkoumejte žebříček nejprodávanějších počítačových herVirtuální svět počítačových her je od nepaměti spojen s řadou herních konzolí a domácích počítačů včetně platformy IBM PC, která se postupem času díky svoji kompatibilitě rozšířila do většiny domácností. Počítačové hry tak už po dlouhá léta patří mezi významné a velmi rozšířené způsoby digitální zábavy včetně odpočinku i relaxace. Postupem doby se jen změnila jejich podoba, ale základní principy i nadále zůstávají. Díky počítačovým hrám tak z pohodlí domova můžete zažít celou řadu neuvěřitelných virtuálních dobrodružství.

Výhodou většiny her určených pro PC je zejména jejich nižší cena oproti multiplatformním titulům na herní konzole. V případě výkoného herního PC si navíc tyto hry užijete nejen ve vysokém rozlišení s velmi bohatým grafickým detailem, ale i zároveň s celou řadou dechberoucích efektů. Tyto herní počítače tak ze hry vymáčknou maximum. Mezi výhody PC her patří také jejich snadná modifikace, a to včetně dodatečné jazykové lokalizace z řad uživatelů a nadšenců, pokud např. výrobce ke hře už v základu neposkytl české titulky nebo dokonce CZ dabing. Navíc jsou typy či žánry her, kde se bez klávesnice a myši neobejdete.

Z nepřeberné nabídky her na PC můžete vybírat nejen herní tituly určené pro jednoho hráče, ale naprostou samozřejmostí jsou také multiplayerové hry, které máte oproti hráčům na herních konzolích k dispozici zpravidla zcela bez poplatku. Dokonce v případě některých menších her, kam spadá i indie herní scéna můžete narazit na řadu kvalitních a zábavných herních titulů dostupných zdarma nebo za symbolickou částku.

V řadě případů můžete vybranou hru zakoupit v limitované sběratelské edici v exkluzivním balení, kde lze najít bonusový herní obsah a předměty související s hrou. Zakoupit můžete i PC hry v GOTY (Game of the Year) edici, které vedle základního obsahu poskytují i veškeré dodatky. U velké řady her vývojáři po čase přidávají i další stahovatelný obsah v podobě DLC (downloadable content), který pak rozšiřuje možnosti původní hry (zbraně, nové levely, doplňuje nebo větví dějovou linku...). Všechny DLC jsou dostupné online metodou a zpravidla pak musíte počítat s dodatečným poplatkem.

Abyste se nespálili při výběru, jednoduše vám poradíme, na které vlastnosti se zaměřit, a jak vybrat nejlepší hry na PC pro každodenní herní zábavu.

Typy distribuce videoher

Počítačové hry poměrně běžně zakoupíte na fyzickém disku, nebo i jako digitální licenci. Pokud v eshopu či kamenném obchodě kupujete hru na PC, pak zpravidla asi počítáte s klasickou krabicovou distribucí, nicméně v řadě internetových obchodů lze také zakoupit hry s elektronickou distribucí. Hlavní výhodou je, že v jejich případě ihned po zaplacení elektronicky obdržíte licenční klíč, který u vybraného herního distributora (herní služby) obratem aktivujete v den vydání. Krabicová distribuce si ovšem zachovává také celou řadu výhod a pro řadu hráčů má navíc i sběratelskou hodnotu.

Při nákupu her v běžné krabicové distribuci obdržíte hru zpravidla na DVD médiu společně s návodem a dalším dodatečným obsahem. U herních titulů v běžném krabicovém balení tak zpravidla nejste odkázání na internetové připojení a samotnou hru můžete také po dohrání kdykoliv prodat dalšímu zájemci. U krabicových her lze narazit na speciální sběratelské i limitované edice i atraktivní steelbooky v kovovém balení s nadstandardní výbavou (mapy, artbooky, figurky, dodatečný digitální obsah apod.). Ale i klasickou počítačovou hru z krabicové distribuce si můžete s nadšením vystavit na poličce u herního PC.

Ať už patříte mezi PC hráče, kteří nedají dopustit na nákupy her v kamenných obchodech, nebo dáváte výhradní přednost digitální distribuci her, tak musíme zejména první skupinu upozornit, že i v případě nákupu krabicových her se elektronické aktivaci nemusíte pokaždé vyhnout. U celé řady moderních PC her totiž v balení krabicové hry najdete aktivační kód, a tuto hru stejně jako u elektronické distribuce musíte aktivovat přes vybranou herní službu. Informace najdete vždy na balení nebo v popisku hry v eshopu.

Digitální herní služby

PC hry s elektronickou licencí bývají svázané s některou z dostupných herních služeb, kde vybranou videohru rovnou zakoupíte, stáhnete, jednoduše hrajete a zpravidla se tak o nic dalšího už nestaráte, pouze v případě potřeby se hra automaticky aktualizuje. Díky tomu můžete téměř okamžitě po zaplacení počítačové hry začít hru hrát (podle rychlosti internetu). Nicméně v případě videoher zakoupených přes herní službu si ovšem pořizujete nepřenosnou licenci, kterou už dále nemůžete prodat, tak jako je tomu v případě běžných krabicových her. Nevýhodou je, že pro hraní her musíte být zároveň připojeni k internetu.

Mezi nejznámější herní služby patří především Steam společnosti Valve Corporation, kde si do PC stáhnete bezplatný klientský SW, kde máte jednoduše přístup ke své herní knihovně. Kromě distribuce her celé řady světových vydavatelů Steam zároveň funguje i jako komunikační prostředek pro hráče z celého světa. Obchod Steam s digitálním prodejem videoher, znají téměř všichni počítačoví hráči minimálně pro jeho časté slevové akce, kde snadno zakoupíte řadu starších a osvědčených her za pár drobných.

K největším konkurentům platformy Steam patří zejména herní služba Epic Games Store, která od svého spuštění pomalu přidává řadu funkcí i služeb (např. achievementy, podpora modů do her apod.). Epic Games Store se často snaží získat hráče na exkluzivní tituly a pravidelně rozdává zajímavé herní tituly i několikrát do měsíce. Časem se tak nakonec ukáže, zda jako významná konkurenční herní služba dokáže ovlivnit cenu digitálních her.

Na trhu najdete i další herní služby, které ovšem pokrývají relativně malou část trhu. Patří mezi ně herní služba Origin se zaměřením na hry společnosti Electronic Arts a při nákupu her se můžete setkat s herním klientem Uplay se zaměřením na hry od Ubisoftu.

Doporučená HW konfigurace

Při nákupu her na PC musíte zejména oproti konzolovým hrám zohlednit HW požadavky vybrané videohry s ohledem na hardwarový výkon vašeho počítače či notebooku. Na balení nebo v popisu každé PC hry najdete důležité informace o minimální a doporučené HW konfiguraci, kde jsou vždy vypsané informace o požadavcích na vybrané komponenty (operační systém, procesor, grafika, operační paměť, pevný disk apod.).

Je nanejvýš důležité dodržet minimální HW konfiguraci, která zajisti spuštění vybrané hry, nicméně pro použitelné a plynulé hraní raději počítejte s doporučenou hardwarovou konfigurací. Po případných budoucích aktualizacích vám již totiž nikdo plně nezaručí, že původní HW nároky na vámi vybranou hru nevzrostou. Pokud si budete chtít náročnější PC herní titul vychutnat s plynulým frameratem s pokročilými grafickými efekty, pak zpravidla musíte disponovat výkonným herním počítačem. Případně po čase musíte nutně počítat s nutným upgradem některých nezbytných PC komponentů za novější.

Akční nabídka

Zejména uživatelé se slabším či zastaralým počítačem pak musejí počítat s častým laděním, nastavovaním i upravováním herní konfigurace, aby bylo možné některé novější hry spustit a hrát s rozumným frameratem alespoň v nízkém rozlišení na nižších detailech. Nicméně na trhu jsou také dostupné streamovací služby pro cloudové hraní her, kde se o složité výpočty starají výkonné servery. Velmi snadno si tak zahrajete nejnovější počítačové hry ve vysokém rozlišení na maximální detaily na slabším PC nebo pracovním notebooku.

Prozkoumejte herní žánry

Hry dostupné na PC se stejně jako v případě ostatních herních platforem dělí na jednotlivé žánry. Většina počítačových hráčů pak běžně upřednostňuje oblíbené žánry a podle toho se při nákupu zaměřují na specifické videohry. Mezi nejznámější a nejoblíbenější herní žánry patří akční, adventury, strategie, rpg, závodní, simulátory, sportovní, pro děti, indie, plošinovky, logické, mmo, bojové apod. Nezapomeňte, že řada z nich se také může i vzájemně prolínat. Na ty nejpopulárnější herní žánry se nyní o něco podrobněji podíváme.

Největší zastoupení zaujímá především akční žánr, který se zpravidla dělí na střílečky viděné z pohledu vlastní osoby (fps), hry kde ovládáte postavu z pohledu třetí osoby (tps), jednoduché arkádové hry, bojové mlátičky, 2D a 3D plošinovky, špionážní stealth akce či herní tituly se silným důrazem na taktiku a spolupráci v týmu. Mezi neznámější zástupce akčních her na PC patří GTA 5, Assassin's Creed, Red Dead Redemptio, Bioshock, Far Cry 5, DOOM, Death Stranding, Call of Duty, Deus Ex: Mankind Divided, Battlefield 5, ale i další.

Jestliže při hraní vyžadujete méně akce a více příběhu, pak vás osloví herní žánr RPG, který vychází z deskových i stolních her. U her na hrdiny se soustředíte zejména na příběh i vývoj postavy, kde vylepšujete dovednosti, plníte rozmanité úkoly a komunikujete s dalšími postavami (NPC) v herním světě. Role-playing games se dělí na akční RPG, open world RPG a taktické RPG. K nejlepším počítačovým hrám patří Zaklínač 3: Divoký hon, Kingdom Come: Deliverance, Minecraft Dungeons, Debuff, Fallout 4, Dark Souls III a mnohé jiné.

Nemalé procento hráčů vyhledává adventury, které patří mezi oblíbené herní žánry. Zpravidla se jedná o dobrodružné hry, kde hlavní hrdina řeší rozmanité úkoly a postupuje příběhem ke svému cíli napříč herním světem. Vedle klasických adventur jako Samorost 3, Machinarium, The Longest Journey se dále řadí mezi ty nejvyhledávanější herní tituly akční adventury, které se mohou odehrávat ve 2D nebo 3D prostředí. Mezi tyto hry na PC patří Tomb Raider, Resident Evil, Metal Gear Solid V, Shadowrun: Hong Kong, Sunless Sea nebo mnohé další zajímavé akční adventury.

K poměrně populárním herním žánrům se řadí i strategie, které rozvíjí myšlení a nutí hráče k přemýšlení nad každým dalším krokem. Tento typ her se dělí na další subžánry, kde nejčastěji najdete budovatelské strategie, tahové strategie a realtime strategie (RTS). Na PC máte k dispozici strategické hry jako Age of Empires 2, Planet Zoo, Command and Conquer: The Ultimate Collection, Anno 1800, Mount and Blade 2 Bannerlord, Starcraft II: Legacy of the Void, Space Engineers a další úspěšné a zábavné strategie.

Historie sportovních her sahá až k počátku vzniku videoher a patří mezi oblíbené herní žánry. Ve sportovním žánru zpravidla najdete hry se zaměřením na týmové sporty (fotbal, hokej, basketbal...), atletické závody, bojové sporty. Do této kategorie se mohou také řadit simulátory a sportovní manažery. Ze sportovních her si aktuálně hráči nejčastěji vybírají hry jako FIFA, WWE, Steep, Pro Evolution Soccer, Tennis World Tourale a další.

Neodmyslitelnou součástí počítačových her jsou závodní hry, kde se snažíte jako první dostat k cíli. V zastoupení závodního žánru najdete náročné simulátory nebo závodní hry primárně zaměřené na zábavu a hratelnost, kde se musíte dostat do cíle za každou cenu. Mezi nejvyhledávanější závodní hry na PC patří Need for Speed, Forza Horizon, Moto GP, F1, Project CARS 2, WRC, Forza Motorsport, The Crew, DiRT a řada dalších závodních her.

Pokud se ohlédnete o několik let zpět, pak zjistíte, že se na řadu herních žánrů už zapomnělo nebo mají jen okrajové zastoupení (textovky, Point & Click adventury, real-time strategie, realistické simulátory...).

Věkové hodnocení her

Všechny počítačové hry dostupné běžně na našem trhu nesou vždy označení o věkovém doporučení, které vychází přímo z jejich obsahu. V řadě her se totiž může vyskytovat násilí, vulgární slova a další problematická témata. V Evropě se nejčastěji setkáte s hodnocením her PEGI (Pan European Game Information), kde se jednotlivé herní tituly vždy hodnotí na základě jejich věkové vhodnosti. Pokud svým dětem pořizujete hru a chcete se vyhnout některým kontroverzním tématům, pak je vhodné věnovat pozornost nálepkám PEGI umístěným na obalu každé hry. U her kupovaných v e-shopu najdete doporučené věkové omezení v podobě hodnocení PEGI uvedeno ve specifikacích vybrané hry.

Hodnocení her PEGI má celkem pět kategorií rozdělených dle věkových skupin, které ovlivňuje přítomnost a míra kontroverzního obsahu (vulgární mluva, strach, diskriminace, násilí, sex...). Hry s označením PEGI 3 jsou vhodné pro všechny věkové skupiny. Počítačové hry se značkou PEGI 7 by měli hrát pouze děti starší 7 let. Herní tituly se známkou PEGI 12 jsou už pro určitou míru násilí doporučené pouze dětem starším 12 let. U her s označením PEGI 16 je nutné počítat, že se teenageři ve věku 16 let mohou setkat s vyobrazením násilí, extrémnější vulgární mluvou či jisté míry sexuálních aktivit. Hry s ratingem PEGI 18 určené pro dospělé, by se vůbec neměly dostat do rukou dětem pod touto věkovou hranicí.

Hledáte dárek pro blízké? Prozkoumejte rady, tipy nebo inspirace a vyberte vhodný dárek pro ženy, zajímavý dárek pro může nebo atraktivní dárek pro děti.

Oblíbení herní výrobci na trhu

Mezi přední a oblíbené výrobce PC her v současnosti patří EA, Ubisoft, Bethesda Softworks, Rockstar Games, Sega, Blizzard Entertainment, 2K Games, Activision, Microsoft, CD Projekt, THQ, Codemasters, Capcom, Konami a další. Výběrem her těchto producentů zpravidla neuděláte zásadní chybu. Při jejich výběru se pak můžete inspirovat doporučenými nebo zároveň oblíbenými hrami na trhu.


Doporučené hry na PC (2024 / 2023)

Inspirujte se aktuální nabídkou nejlepších počítačových her podle nákupního průvodce

Tip
1.

Doporučená
hra na PC

Farming Simulator 22
Giants Software

Hra pro jednoho a více hráčů

Jako farmář budete pěstovat plodiny, chovat zvířata, kácet stromy nebo v zimním období začnete odklízet sníh. Ve hře Farming Simulator 22 naplno využijte rozmanité zemědělské stroje známých značek (John Deere, CLAAS, Valtra, New Holland) a pusťte se do náročné práce...

PC hra Farming Simulator 22Zobrazit nejnižší cenu

Tip
2.

Doporučená
hra na PC

Red Dead Redemption 2
Rockstar Games

Hra pro jednoho a více hráčů

Ponořte se do dobrodružného příběhu divokého západu roku 1899 a ochutnejte život psance, který je na útěku před zákonem. Ve fantastické hře Red Dead Redemption 2 si opět užijete přepadávání vlaků, útěky z vězení, vykrádání bank nebo brutální střety...

PC hra Red Dead Redemption 2Zobrazit nejnižší cenu

Tip
3.

Doporučená
hra na PC

Zaklínač 3: Divoký hon
CD Projekt

Hra pro jednoho a více hráčů

Připravte se na nezapomenutelné putování za dobrodružstvím v rozsáhle otevřeném fantasy světě, kde musíte rozlišit dobro a zlo. V kůži Geralta z Rivie se můžete těšit na opravdu povedené hlavní i vedlejší úkoly, divoké souboje a prozkoumávání herní mapy...

PC hra Zaklínač 3: Divoký honZobrazit nejnižší cenu

Zobrazit další hry na PC
Nevybrali jste si? Nevadí, prozkoumejte žebříček nejprodávanějších počítačových herNakupujte výhodně pouze v e-shopech, kde nabízejí
nízké ceny s dopravou zdarma

Nabídka počítačové hry


Úvod   Články   O webu

Copyright 2019 - NakupniPruvodce.cz