Úvod / jak vybrat nejlepší počítač


Jak vybrat nejlepší počítač

Pořiďte si kvalitní PC s nejlepším poměrem ceny a výkonu

Jak vybrat nejlepší počítač
 • Ušetřete zároveň čas i peníze během hledání nového počítače pro každodenní použití
 • Jednoduše získejte všechny důležité informace, které potřebujete před nákupem
 • Na základě odborných a uživatelských recenzí doporučíme nejlepší produkty
 • Jestliže hledáte rychlé řešení, podívejte se na doporučené stolní počítače

Doporučené stolní počítače


Nejprodávanější stolní počítače

Porovnejte nejoblíbenější stolní PC sestavy s nejlepším hodnocením (2021 / 2020)

1. místo

Lenovo
Legion T530

Hodnocení 90%

Typ PC: herní počítač
CPU: Intel Core i5
Paměť: 16 GB DDR4
GPU: GeForce RTX 2060
Disk: 2 TB + 512 GB SSD
OS: Windows 10 Home

Stolní počítač Lenovo Legion T530Zjistit cenu

2. místo

Acer
Aspire TC-886 Gaming

Hodnocení 84%

Typ PC: herní počítač
CPU: Intel Core i5
Paměť: 8 GB DDR4
GPU: GeForce GTX 1650
Disk: 1 TB HDD
OS: Windows 10 Home

Stolní počítač Acer Aspire TC-886 GamingZjistit cenu

3. místo

Acer
Nitro N50-600 Gaming

Hodnocení 91%

Typ PC: herní počítač
CPU: Intel Core i5
Paměť: 16 GB DDR4
GPU: GeForce RTX 2060
Disk: 1 TB + 512 GB SSD
OS: Windows 10 Home

Stolní počítač Acer Nitro N50-600 GamingZjistit cenu

4. místo

HP
Slim Desktop S01

Hodnocení 72%

Typ PC: kancelářský
CPU: Intel Pentium
Paměť: 8 GB DDR4
GPU: Intel UHD GFX
Disk: 512 GB SSD
OS: Windows 10 Home

Stolní počítač HP Slim Desktop S01Zjistit cenu

4. místo

Dell
Optiplex 3070

Hodnocení 76%

Typ PC: kancelářský
CPU: Intel Core i5
Paměť: 8 GB DDR4
GPU: Intel UHD GFX
Disk: 256 GB SSD
OS: Windows 10 Pro

Stolní počítač Dell Optiplex 3070Zjistit cenu

Zobrazit další stolní počítače
Nevybrali jste si? Nevadí, prozkoumejte žebříček nejprodávanějších počítačůV současnosti jsou osobní počítače neodmyslitelnou součástí našich každodenních životů, běžně se s nimi setkáváme nejen v pracovním prostředí, ale čím dál častěji se používají také v domácnosti. S ohledem na rychlý vývoj v oblasti výpočetní techniky ovšem počítače po technologické stránce relativně rychle zastarávají a je vhodné je pravidelně obměňovat.

Aby počítač morálně nezastaral během několika krátkých let po nákupu, je nutné při jejich výběru věnovat pozornost několika důležitým faktorům. Předně musíte vybrat vhodný typ zařízení (stolní počítač, notebook) podle způsobu jeho použití, a to s ohledem na prostředí (kancelář, domácnost), kde bude běžně využíváno. Přestože při výběru nového počítače hraje samozřejmě důležitou roli cena, vždy se snažte zajistit i dostatečnou rezervu v hardwarových prostředcích. Nedostatečně HW výkonné i poddimenzované PC (Personal Computer) může začít po instalaci nových programů nebo aktualizaci operačního systému včetně často používaných aplikací nepříjemně zpomalovat, což se vám právě u správně HW vybalancovaného PC jen tak nestane.

Pokud již nyní používáte starší počítač, který zaostává výkonem, po zapnutí pomaleji nabíhá a neustále čekáte na jeho opožděné reakce, pak nezbývá než zakoupit výkonnější model, nebo zkusit provést upgrade důležitých komponent (procesor, operační paměť, grafická karta, SSD atd.), které počítač urychlí. Zde mají výhodu majitelé klasických stolních počítačů s dostatečně velkou PC skříní, které oproti notebookům nebo All in One PC nabízí poměrně snadnou výměnu jednotlivých komponent za nové a výkonnější.

Než budete pokračovat k podrobným doporučením před nákupem PC, vždy si zapamatujte, že je vhodné se vyhnout reklamním nabídkám obchodních řetězců, protože vybalancovaný počítač s kvalitními i aktuálními komponenty s ohledem na danou cenovou relaci zpravidla zakoupíte jen ve specializovaných obchodech s výpočetní technikou. Při výběru počítače se nebojte využít uživatelské recenze nebo zkušenosti a doporučení známých, kteří si nový osobní počítač v nedávné době sami pořídili.

Abyste se nespálili při výběru, jednoduše vám poradíme, na které parametry se zaměřit, a jak vybrat nejlepší osobní počítač vhodný pro každodenní používání.

Typy stolních počítačů

Než se ovšem pustíte do výběru nového počítače, musíte si nejdříve ujasnit k jakému účelu jej budete převážně používat. Na trhu máte k dispozici rozmanité typy PC, které se svým zaměřením více či méně hodí k vybraným účelům. Navíc pak zcela rozdílné očekávání od možností, ale také výkonu osobního počítače bude mít student, náročný hráč her, běžný pracující uživatel, manažer nebo nenáročný důchodce.

Jestliže již nyní máte zcela jasnou představu o požadavcích na nový počítač a zároveň také už přesně víte, k jakému účelu budete PC využívat, pak si můžete výběr výrazně usnadnit. Využijte následující kategorie, kde najdete všechny podstatné informace, jak nejlépe vybrat ideální počítač pro každodenní používání podle jeho typu nebo zaměření.

Stolní počítač, notebook nebo tablet?

Klasické stolní počítače mají i přes výrazný nárůst prodejů přenosných notebooků a tabletů stále svoje pevné místo mezi pracovními nebo domácími počítači. Jestliže nepotřebujete nutně počítač přenášet, pak je stále nejlepší volbou stolní počítač. Nejen, že je cenově dostupnější, ale stolní PC poskytuje i jednodušší rozšiřitelnost a upgrade všech komponent pro budoucí vylepšení, ke kterému po čase nutně dochází. Osobní počítač můžete zakoupit v podobě hotové PC sestavy, nebo si sestavit vlastní PC s předem vybranými komponenty, kde za své peníze můžete získat co nejvíce potřebného výkonu.

Pokud ovšem potřebujete používat PC na cestách, ve škole, doma i v práci, prostě na více místech najednou, pak je samozřejmě přenosný notebook tou nejlepší volbou. Když navíc počítač využíváte zejména k brouzdání po internetu a sociálních sítí, ke psaní e-mailů, kancelářské činnosti, přehrávání hudby a videa či hraní spíše jednodušších her, pak jste se volbou notebooku rozhodli správně. Jestliže však zvažujete používat notebook k náročnější činnosti nebo hraní nejnovějších AAA her a stolní počítač vám nevyhovuje, potom vždy jeho výběru věnujte náležitou pozornost. Ne každý notebook je připraven k takové práci.

Multifunkční tablet s dotykovým a velkým displejem může sloužit jako zajímavá alternativa k počítači i notebooku. Jedná se o kompaktní a snadno přenositelné zařízení, které pro nenáročné uživatele kdykoliv a kdekoliv poslouží jako univerzální přístroj určený ke sledování videa, prohlížení internetových stránek i sociálních sítí, čtení oblíbených e-knih a hraní nenáročných her. Nicméně počítejte s tím, že tablety slouží především ke konzumaci obsahu, vážnou práci oproti stolnímu počítači nebo notebooku zpravidla nezastoupí.

Obecné rady před nákupem PC

Pokud se zajímáte o nákup počítače, tak nutně nemusíte podrobně znát jaký je správný typ procesoru, ideální velikost operační paměti RAM, jakou kapacitu musí mít pevný disk nebo zda potřebujete dedikovanou grafickou kartu, či si jen vystačíte s integrovanou na CPU. Při výběru PC si ujasněte, zda počítač bude sloužit v běžné domácnosti i kanceláři, nebo nutně potřebujete specializované a také výkonné PC k náročné práci či hraní moderních AAA her. Na mnoha ověřených e-shopech si jednoduše vyberete osobní počítač nakonfigurovaný přesně dle způsobu vašeho používání s ohledem na finanční rozpočet.

Nezapomeňte, že pokud zrovna nevybíráte přenosný notebook nebo kompaktní All in One počítač (vše v jednom), tak součástí zakoupené PC sestavy není monitor, který musíte dokoupit samostatně (u domácích PC vedle monitoru myslete na nákup sluchátek nebo reproduktorů). Pokud si neporadíte se stavbou vlastního počítače, potom nákupem hotové počítačové sestavy získáte funkční PC s dobře zvolenými komponentami a zpravidla také s prodlouženou zárukou. Vybraná PC sestava standardně obsahuje počítačovou skříň (CASE), základní desku (MB), procesor (CPU) s chladičem, operační paměť (RAM), harddisk (HDD či SSD), grafickou (GPU) a zvukovou kartu (mohou být integrované) a případně některé další méně důležité komponenty. Takto zakoupenou PC sestavu můžete v budoucnu jednoduše vylepšit výměnou (upgrade) některých komponent pro zvýšení výkonu.

Mezi nejzásadnější komponenty ovlivňující celkový výkon každého počítače patří zejména procesor, operační paměť a grafická karta. Je nutné jim tedy věnovat adekvátní pozornost, nicméně řada uživatelů už zapomíná na vhodný typ PC skříně s ohledem na budoucí rozšiřitelnost a použitý zdroj, který musí poskytovat dostatek energie všem součástkám. Základní počítač pro domácnost či kancelář můžete zakoupit v podobě All in One počítače nebo Mini PC. Pro profesionální i herní počítače se spíše hodí desktopová skříň ve formátu Mini Tower (mATX, mITX) nebo raději Midi Tower (ATX, mATX, mITX), která poskytuje nejen dostatek externích 5,25" pozic i mnohem lepší cirkulaci vzduchu k odvádění tepla, ale také větší prostor pro umístění výkonné dedikované grafické karty a dalších komponent.

Zejména u hotových počítačových sestav s výrazně nízkou cenou vždy raději zkontrolujte přítomnost operačního systému. PC sestavy se běžně dodávají s operačním systémem Microsoft Windows 10, který je běžně k dispozici ve variantě Home a Pro. Některé PC sestavy se prodávají i bez OS, který si pokročilí uživatelé následně instalují sami s ohledem na vlastní potřeby. Mezi alternativní systémy patří především Linux a Google Chrome OS.

Součástí základního balení většiny stolních PC sestav je klávesnice i myš. Při nákupu hotového počítače tak zpravidla už nemusíte samostatně dokupovat tyto periférie.

Oblíbení PC výrobci na trhu

Mezi oblíbené a vyhledávané výrobce stolních počítačů v současnosti patří známé značky jako např. HP, Dell, Apple, Lenovo, Asus, Acer, MSI, HAL3000, LYNX, Barbone i mnohé jiné. Nákupem stolních PC těchto ověřených značek zpravidla neuděláte zásadní chybu. Při výběru se můžete inspirovat doporučenými nebo aktuálně nejprodávanějšími počítači.


Doporučené stolní počítače (2021 / 2020)

Inspirujte se aktuální nabídkou nejlepších stolních PC sestav podle nákupního průvodce

Tip
1.

Doporučené
stolní PC do 20 000 Kč

Acer
Aspire TC-886 Gaming

 • Pochlubte se spoluhráčům výkonným herním počítačem, kde pro vás pracuje moderní hardware
 • CPU Intel Core i5 doplňuje efektivní grafika NVIDIA GeForce GTX 1650 a 8 GB operační paměti
 • Počítat můžete s rychlým a prostorným úložištěm o velikosti 1 TB v podobě klasického HDD
Herní PC Acer Aspire TC-886 GamingZjistit nejnižší cenu

Tip
2.

Doporučené
stolní PC do 15 000 Kč

Lenovo
V35s

 • Pořiďte si spolehlivé stolní PC pro běžnou kancelářskou práci i multimediální nebo online zábavu
 • Vedle procesoru AMD řady 3000 s integrovaným akcelerátorem AMD Radeon využijte rychlou operační paměti DDR4
 • Spolehlivý firemní počítač v kompaktním provedení spolehlivě splní všechny běžné každodenní požadavky
Stolní počítač Lenovo V35sZjistit nejnižší cenu

Tip
3.

Doporučené
stolní PC do 10 000 Kč

HP
Slim Desktop S01

 • Pokud hledáte cenově dostupný počítač pro domácí nebo kancelářské využití, pak zkuste HP Slim Desktop
 • Kompaktní šasi ukrývá 4jádrový procesor Intel Pentium J5005 Gemini Lake s integrovaným GPU Intel UHD Graphics 605
 • V počítači je zabudovaný velmi rychlý SSD disk s kapacitou 512 GB, se kterým PC bleskově startuje a pracuje s daty
Stolní počítač HP Slim Desktop S01Zjistit nejnižší cenu

Zobrazit další stolní počítače
Nevybrali jste si? Nevadí, prozkoumejte žebříček nejprodávanějších počítačůNakupujte výhodně pouze v e-shopech, kde nabízejí
nízké ceny s dopravou zdarma

Nabídka stolní počítače


Úvod   Články   O webu

Copyright 2019 - 2021 NakupniPruvodce.cz