Úvod / jak vybrat nejlepší hry na herní konzole


Jak vybrat nejlepší hry na herní konzole

Pořiďte si hry na herní konzole s nejlepším poměrem ceny a výkonu

Jak vybrat nejlepší hry na herní konzole
  • Ušetřete zároveň čas a peníze během hledání nejlepší zábavné hry pro herní konzoli
  • Jednoduše získejte všechny důležité informace, které potřebujete před nákupem
  • Na základě odborných i uživatelských recenzí doporučíme nejlepší herní tituly
  • Jestliže hledáte rychlé řešení, pak prozkoumejte doporučené konzolové hry

Doporučené konzolové hry


Nejprodávanější hry na herní konzole

Porovnejte nejoblíbenější hry na herní konzole s nejlepším hodnocením (2023 / 2022)

1. místo

God of War Ragnarok
PlayStation Studios

Hodnocení 97%

Platforma: Sony PS5
Žánr: akční, adventura
Online multiplayer: ne
CZ lokalizace: titulky
Doporučení: od 18 let

PS5 hra God of War RagnarokPorovnat ceny

2. místo

The Callisto Protocol
Striking Distance Studios

Hodnocení 87%

Platforma: Sony PS5
Žánr: akční, horor
Online multiplayer: ne
CZ lokalizace: ne
Doporučení: od 18 let

PS5 hra The Callisto Protocol - Day One EditionPorovnat ceny

3. místo

FIFA 23
Electronic Arts

Hodnocení 87%

Platforma: Xbox One
Žánr: sportovní
Online multiplayer: ano
CZ lokalizace: titulky
Doporučení: od 3 let

Xbox One hra FIFA 23Porovnat ceny

4. místo

Dying Light 2: Stay Human
Techland

Hodnocení 83%

Platforma: Xbox One
Žánr: akční, horor
Online multiplayer: ano
CZ lokalizace: titulky
Doporučení: od 18 let

Xbox One hra Dying Light 2: Stay HumanPorovnat ceny

5. místo

The Legend of Zelda: Breath of the Wild
Nintendo

Hodnocení 97%

Platforma: Switch
Žánr: akční, adventura
Online multiplayer: ne
CZ lokalizace: ne
Doporučení: od 12 let

Nintendo Switch hra The Legend of Zelda: Breath of the WildPorovnat ceny

Zobrazit další hry na herní konzole
Nevybrali jste si? Nevadí, prozkoumejte žebříček nejprodávanějších konzolových herKonzolové hry neodmyslitelně patří k modernímu způsobu digitální zábavy u TV obrazovky. Před výběrem videohry pro herní konzoli si musíte vždy zvolit titul určený pro váš typ herní platformy. Na trhu najdete celou řadu herních konzolí (PlayStation, Xbox, Nintendo...) včetně různých modelových řad, kde zpravidla každá z nich využívá jiný typ her. Tyto hry jsou dostupné na fyzických nosičích v podobě Blu-Ray média či speciální herní cartridge a snadno je zakoupíte ve vybraném kamenném obchodě, specializovaném e-shopu nebo i případně bazaru. U řady herních platforem můžete zároveň počítat s online nákupem přes portál výrobce herní konzole, kde jsou videohry dostupné v první den jejich prodeje. Zde si však nekupujte krabicovou hru, ale pouhou elektronickou licenci, kterou nelze dále prodat.

Jestliže jste stále majitelem některé ze starších herních konzolí, potom prozkoumejte nabídku aktuálně nejprodávanějších a nejoblíbenějších videoher přímo pro vaši oblíbenou herní platformu. V řadě případů zde stále najdete mnoho atraktivních her, u kterých se lze během hraní jednoduše zabavit a zároveň naplno odreagovat.

Nespornou výhodou hraní her na herní konzoli oproti běžnému počítači je 100% garance, že si jakoukoliv dostupnou videohru snadno zahrajete díky speciální optimalizaci pro každou herní konzoli, kde hra vychází. Zatímco při hraní her na PC musíte u každé hry řešit hardwarovou konfiguraci a zjišťovat, zda stávající grafická karta, procesor apod. už nepatří mezi příliš zastaralé nebo nevyhovující komponenty, které je opětovně nutné upgradovat novějším a výrazně dražším modelem. Navíc na herní konzoli videohru pouze spustíte a už okamžitě hrajete, žádné dlouhé ladění či nastavovaní, tak jako je tomu u PC.

Při výběru her na herní konzole, které zabaví nejen vás, ale zároveň i celou vaši rodinu je vhodné zkontrolovat, zda obsahují lokalizaci do českého jazyka. Běžným standardem je totiž angličtina, a především oproti herním titulům určeným pro PC je česká lokalizace u konzolových her velmi sporadická. Naštěstí se situace mění a zejména u herních titulů pro next-gen herní platformy se jejich dostupnost stále rozšiřuje, alespoň v podobě CZ titulků. Informace o dostupnosti lokalizace najdete přímo na balení hry nebo v popisku.

Naprostá většina dostupných videoher na herní konzole nabízí hru pro jednoho hráče (singleplayer), kde zpravidla můžete zároveň počítat s podporou hraní pro dva a více hráčů (lokální multiplayer) u jednoho televizoru při použití několika herních ovladačů. Pokud však u herní konzole vyžadujete hraní přes internet pro dva a více hráčů, pak kromě vhodného herního titulu s podporou online multiplayeru, budete k vybrané herní platformě zpravidla potřebovat také placené online členství (PS Plus, Xbox Live Gold, Nintendo Switch Online...), se kterým zároveň získáte i celou řadu dalších výhod.

Je běžným standardem, že v nabídce videoher určených pro herní konzole najdete vedle multiplatformních herních titulů dostupných i pro jiné herní systémy zároveň také celou řadu exkluzivních her, které si na jiném herním systému nezahrajete. V řadě případů si tak někteří hráči vybírají vhodnou herní konzoli až podle těchto speciálních her. Seznam nejzajímavějších exkluzivních her najdete v podrobném detailu u každé herní konzole. V řadě případů můžete vybranou hru zakoupit v limitované sběratelské edici v exkluzivním balení, kde můžete najít i bonusový herní obsah a předměty související s hrou. U řady her vývojáři po čase přidají i další stahovatelný obsah v podobě DLC (downloadable content), který rozšiřuje možnosti původní hry (nové levely, doplňují či větví dějovou linku...). DLC jsou dostupné online způsobem a zpravidla pak musíte počítat s dodatečným poplatkem.

Abyste se nespálili při výběru, jednoduše vám poradíme, na které vlastnosti se zaměřit, a jak vybrat nejlepší hry na herní konzole pro každodenní zábavu.

Prozkoumejte herní žánry

Hry pro herní konzole se stejně jako v případě jiných herních platforem dělí na jednotlivé žánry. Většina konzolových hráčů pak běžně upřednostňuje oblíbené žánry a podle toho se při nákupu zaměřují na vybrané videohry. Mezi nejznámější a nejoblíbenější herní žánry patří akční, strategie, rpg, adventury, sportovní, závodní, simulátory, pro děti, plošinovky, logické, mmo, indie, bojové apod. Nezapomeňte, že řada z nich se také může i vzájemně prolínat. Na ty nejpopulárnější herní žánry se nyní o něco podrobněji podíváme.

Největší zastoupení zaujímá především akční žánr, který se zpravidla dělí na střílečky viděné z pohledu vlastní osoby (fps), hry kde ovládáte postavu z pohledu třetí osoby (tps), jednoduché arkádové hry, bojové mlátičky, 2D a 3D plošinovky, špionážní stealth akce či herní tituly se silným důrazem na taktiku i spolupráci v týmu. Mezi neznámější zástupce akčních her na herní konzole patří GTA 5, Assassin's Creed Unity, Red Dead Redemption 2, Far Cry 5, Ghost of Tsushima, Bioshock, Mario, Metroid, Spider-Man a další.

Akční nabídka

Jestliže při hraní vyžadujete méně akce a více příběhu, pak vás osloví herní žánr RPG, který vychází z deskových i stolních her. U her na hrdiny se soustředíte zejména na příběh a vývoj postavy, kde vylepšujete dovednosti, plníte rozmanité úkoly a komunikujete s dalšími postavami (NPC) v herním světě. Role-playing games se dělí na akční RPG, open world RPG a taktické RPG. K nejlepším hrám na herní konzole patří Nioh, Zaklínač, Diablo, Fallout 76, Pokémon, Xenoblade Chronicles, The Outer Worlds, Dark Souls, Bloodborne a mnohé jiné.

Nemalé procento hráčů vyhledává adventury, které patří mezi oblíbené herní žánry. Zpravidla se jedná o dobrodružné hry, kde hlavní hrdina řeší rozmanité úkoly a postupuje příběhem ke svému cíli napříč herním světem. Mezi ty nejvyhledávanější hry se řadí akční adventury, které se odehrávají ve 2D i 3D prostředí. Mezi známé hry na herní konzole patří Tomb Raider, Resident Evil, The Legend of Zelda, Uncharted, The Last of Us, Super Mario Odyssey, Sea of Thieves, ale i mnohé další zábavné akční adventury.

K poměrně populárním herním žánrům se řadí i strategie, které rozvíjí myšlení a nutí hráče k přemýšlení nad každým dalším krokem. Tento typ her se dělí na další subžánry, kde nejčastěji najdete budovatelské strategie, tahové strategie a realtime strategie (RTS). Přestože jsou strategie zejména doménou PC, najdete i pro herní konzole řadu opravdu zajímavých her jako např. Desperados, Dungeons, Shadow Tactics, Fire Emblem, Railway Empire, Halo Wars, XCOM, Two Point Hospital a některé další úspěšné strategie.

Historie sportovních her sahá až k počátku vzniku videoher a patří mezi oblíbené herní žánry. Ve sportovním žánru zpravidla najdete hry se zaměřením na týmové sporty (fotbal, hokej, basketbal...), atletické závody, bojové sporty. Do této kategorie se mohou řadit i simulátory a sportovní manažery. Ze sportovních her si hráči nejčastěji vybírají hry jako FIFA, NHL, NBA, UFC, Skater XL, Mario Tennis Aces, Pro Evolution Socce, ale i další.

Neodmyslitelnou součástí her pro herní konzole jsou i závodní hry, kde se snažíte jako první dostat k cíli. V zastoupení závodního žánru najdete náročné simulátory či závodní hry zaměřené na zábavu a hratelnost, kde se musíte dostat do cíle za každou cenu. Mezi nejvyhledávanější závodní hry patří Need for Speed, Gran Turismo, Forza Horizon, Mario Kart, Moto GP, F1, Burnout Paradise, WRC, Forza Motorsport, The Crew, DiRT a další hry.

Pokud se ohlédnete o několik let zpět, pak zjistíte, že se na řadu herních žánrů už zapomnělo nebo mají jen okrajové zastoupení (textovky, Point & Click adventury, real-time strategie, realistické simulátory...).

Věkové hodnocení her

Všechny hry na herní konzole dostupné na našem trhu nesou běžně označení o věkovém doporučení, které vychází přímo z jejich obsahu. V řadě her se totiž může vyskytovat násilí, vulgární slova a další problematická témata. V Evropě se nejčastěji setkáte s hodnocením her PEGI (Pan European Game Information), kde se jednotlivé herní tituly vždy hodnotí na základě jejich věkové vhodnosti. Pokud svým dětem pořizujete hru a chcete se vyhnout některým kontroverzním tématům, pak je vhodné věnovat pozornost nálepkám PEGI umístěným na obalu každé hry. U her kupovaných v e-shopu najdete doporučené věkové omezení v podobě hodnocení PEGI uvedeno ve specifikacích vybrané hry.

Hodnocení her PEGI má celkem pět kategorií rozdělených dle věkových skupin, které ovlivňuje přítomnost a míra kontroverzního obsahu (vulgární mluva, strach, diskriminace, násilí, sex...). Hry s označením PEGI 3 jsou vhodné pro všechny věkové skupiny. Konzolové hry se značkou PEGI 7 by měli hrát pouze děti starší 7 let. Herní tituly se známkou PEGI 12 jsou už pro určitou míru násilí doporučené pouze dětem starším 12 let. U her s označením PEGI 16 je nutné počítat, že se teenageři ve věku 16 let mohou setkat s vyobrazením násilí, extrémnější vulgární mluvou či jisté míry sexuálních aktivit. Hry s ratingem PEGI 18 určené pro dospělé, by se vůbec neměly dostat do rukou dětem pod touto věkovou hranicí.

Oblíbení herní výrobci na trhu

Mezi přední a oblíbené výrobce her na herní konzole v současnosti patří např. Avalanche Studios, Rockstar Games, CD Projekt, Capcom, Square Enix,Crystal Dynamics, Square Enix, Electronic Arts, Activision, Digital Illusions, Activision, Konami, Ubisoft a další. Výběrem her těchto producentů zpravidla neuděláte zásadní chybu. Při jejich výběru se pak můžete inspirovat doporučenými nebo oblíbenými hrami.

Tématické články a zprávy


Doporučené hry na herní konzole (2023 / 2022)

Inspirujte se aktuální nabídkou nejlepších her na herní konzole podle nákupního průvodce

Tip
1.

Doporučená
videohra na PS4

The Last of Us Remastered
Naughty Dog

Hra pro jednoho a více hráčů

Vžijte se do role cynického pašeráka Joela, který musí provést odvážnou dívku Ellie přes celé Spojené státy. Vedle postapokalyptické stealth akce, kde se během cesty utkáte s celou řadou banditů, zdivočelých lidí a mutantů se připravte na skvěle vypracované...

PS4 hra The Last of Us RemasteredZobrazit nejnižší cenu

Tip
2.

Doporučená
videohra na Xbox 360

GTA 5
Rockstar Games

Hra pro jednoho a více hráčů

Ponořte se do skutečného světa metropole Los Santos a jejího okolí, kde se nacházejí tři výrazně odlišní zločinci. V otevřeném světě GTA 5 můžete ovládat nejrůznější dopravní prostředky, které vám pomohou v řadě situací překonávat problémy hlavních protagonistů...

Xbox One hra GTA 5Zjistit nejnižší cenu

Tip
3.

Doporučená
videohra na Switch

Super Mario 3D World + Bowsers Fury
Nintendo

Hra pro jednoho a více hráčů

Super Mario 3D World + Bowsers Fury je klasická skákačka s Mariem v otevřeném 3D světě. Při záchraně princezny Peach navštívíte mnoho různých světů a zajímavých lokací, kde narazíte na celou řadu známých protivníků. Samozřejmě si také užijete i sbírání žlutých mincí...

Nintendo Switch hra Super Mario 3D World + Bowsers FuryZobrazit nejnižší cenu

Zobrazit další hry na herní konzole
Nevybrali jste si? Nevadí, prozkoumejte žebříček nejprodávanějších konzolových herNakupujte výhodně pouze v e-shopech, kde nabízejí
nízké ceny s dopravou zdarma

Nabídka konzolové hry


Úvod   Články   O webu

Copyright 2019 - 2023 NakupniPruvodce.cz