Úvod / mobilní služby / jak vybrat nejlepší mobilní tarif


Jak vybrat nejlepší mobilní tarif

Pořiďte si kvalitní mobilní tarif s nejlepším poměrem ceny a výkonu

Jak vybrat nejlepší mobilní tarif
  • Ušetřete čas i peníze při hledání vhodného mobilního tarifu pro každodenní použití
  • Jednoduše získejte všechny důležité informace, které potřebujete před výběrem
  • Na základě odborných nebo uživatelských recenzí doporučíme nejlepší službu
  • Jestliže hledáte rychlé řešení, podívejte se na doporučené mobilní tarify

Doporučené mobilní tarify


Srovnání telefonních tarifů mobilních operátorů

Porovnejte nejoblíbenější neomezené mobilní tarify pro volání i SMS s nejlepším hodnocením (2024 / 2023)

1. místo

Vodafone
Red Basic

Hodnocení 90%

Volání: neomezeně
SMS: neomezeně
MMS zprávy: 4,54 Kč
Internet v mobilu: 6 GB
 
Připojení: 4G/LTE, 5G
Závazek: bez závazku
Použitá síť: Vodafone

Mobilní tarif VodafoneMěsíční tarif
653 Kč

2. místo

T-Mobile
4 GB Plus

Hodnocení 89%

Volání: neomezeně
SMS: neomezeně
MMS zprávy: 4,54 Kč
Internet v mobilu: 4 GB
 
Připojení: 4G/LTE, 5G
Závazek: bez závazku
Použitá síť: T-Mobile

Mobilní tarif T-MobileMěsíční tarif
585 Kč

3. místo

O2
FREE+ Modrý

Hodnocení 86%

Volání: neomezeně
SMS: neomezeně
MMS zprávy: 5,60 Kč
Internet v mobilu: 3 GB
 
Připojení: 4G/LTE, 5G
Závazek: bez závazku
Použitá síť: O2

Mobilní tarif O2Měsíční tarif
549 Kč

4. místo

LAMA mobile
Upovídaná LAMA

Hodnocení 82%

Volání: neomezeně
SMS: neomezeně
MMS zprávy: 5,00 Kč
Internet v mobilu: 3 GB
 
Připojení: 4G/LTE, 5G
Závazek: bez závazku
Použitá síť: Vodafone

Mobilní tarif O2Měsíční tarif
599 Kč

5. místo

Tesco Mobile
Neomezeně 1 GB

Hodnocení 80%

Volání: neomezeně
SMS: neomezeně
MMS zprávy: 5,00 Kč
Internet v mobilu: 3 GB
 
Připojení: 3G, 4G/LTE
Závazek: bez závazku
Použitá síť: O2

Mobilní tarif Tesco MobileMěsíční tarif
549 Kč

Zobrazit další mobilní tarify
Nevybrali jste si? Nevadí, prozkoumejte výhodné tarify z neveřejné nabídky operátorůProč vybrat mobilní tarif?

S mobilním tarifem běžně získáte zejména oproti předplaceným kartám výhodnější ceny za všechny dostupné mobilní služby. Díky vhodně vybranému tarifu velmi snadno docílíte nižší ceny za volání, ušetříte za odeslané SMS zprávy a zároveň získáte i levnější cenu za mobilní data. S měsíčním paušálem si při běžném používání nemusíte dělat příliš hlavu s každou provolanou minutou či odeslanou SMS zprávou.

Pokud pravidelně každý měsíčně provoláte jistý počet minut a případně i častěji odesíláte SMS zprávy, pak je na čase prozkoumat nabídku mobilních i virtuálních operátorů a zvolit výhodný tarif, který ve výsledku zajistí levnější volání, SMS a samozřejmě mobilní internet. Protože i za nejlevnější předplacenku si oproti paušálu téměř vždy připlatíte.

Výběr vhodného tarifu může také usnadnit nabídka speciálních měsíčních paušálů, kde najdete nejenom klasické a neomezené tarify, ale zároveň i výhodné studentské tarify s dostatkem mobilních dat za nižší cenu, tarify pro seniory určené především k telefonování nebo cenově dostupné tarify se zaměřením na děti a školáky s dostatečně velkým počtem volných SMS zpráv. K dispozici máte zároveň i zajímavé tarify s neomezenými daty určené pro uživatele, kteří výhradně komunikují přes internet.

Abyste se nespálili při výběru, jednoduše vám poradíme, na které vlastnosti se zaměřit, a jak vybrat nejlepší mobilní tarif pro každodenní používání.

Obyčejný tarif nebo neomezený?

Při výběru mobilního paušálu můžete zvolit klasický tarif, který se hradí podle skutečného využívaní jednotlivých služeb, kam patří provolané minuty i odeslané SMS zprávy. V rámci těchto paušálů jsou k dispozici volné minuty určené k volání a také určitý počet SMS zdarma. Nad rámec volných minut už následně hradíte hovory a SMS zprávy dle ceníku u vašeho tarifu. Měsíční paušál hradíte vždy na konci zúčtovacího období a kromě stanovené ceny může obsahovat i dodatkové poplatky za služby, na které se tarif nevztahuje.

U běžného mobilního paušálu nemusíte mít vždy přehled nad jednotlivými výdaji a jestliže se chcete vyhnout dodatečným platbám za hovory a SMS nad rámec volných minut, musíte pravidelně hlídat jednotlivé náklady. Pro usnadnění můžete u mobilního operátora stanovit maximální limit, který chcete měsíčně utratit, nebo si lze z dostupné nabídky paušálů zvolit oblíbený neomezený telefonní tarif s pevnou cenou za volání a SMS zprávy určené do všech tuzemským sítí, a to bez ohledu na jejich počet. S neomezeným mobilním tarifem už konečně nemusíte hlídat svoje náklady a pokud nebude využívat volání na barevné linky či hovory do zahraničí mimo EU, pak měsíčně platíte stále stejnou cenu paušálu.

Neomezené tarify ovšem nemusí být vhodné zcela pro každého, z důvodů jejich vyšší ceny se vždy vyplatí zvolit paušál, který odpovídá vaší spotřebě. Navíc pod slovem neomezený se zpravidla ukrývá i limit, který nesmíte v měsíčním zúčtovacím období vyčerpat (v průměru na den se jedná o více než 5 hodin volání a 300 odeslaných SMS, což běžně nepřečerpáte).

Základní rady při výběru paušálu

Protože mobilní tarif často nemalou měrou může zatížit rodinný rozpočet, je vhodné jeho volbě věnovat určitou míru pozornosti. Požadavky na ideální mobilní tarif bude mít zcela jiné běžný uživatel, podnikatel, student nebo senior a není tedy možné jednoduše označit nejvýhodnější měsíční paušál. Při hledání nejvýhodnějšího mobilního tarifu si musíte nejdříve přibližně spočítat, kolik měsíčně provoláte, odešlete SMS zpráv a kolik dat prosurfujete na internetu. Díky tomu si uděláte jasnou představu, kolik volných minut či SMS potřebujete a zároveň spočítáte, zda se vám vyplatí či nevyplatí neomezený tarif.

Akční nabídka

Na trhu najdete dostatečné množství zajímavých mobilních tarifů, ze kterých si pak vybere většina uživatelů. Při jejich výběru vždy pečlivě zvažte, zda se vám vyplatí zvýhodněny mobilní tarif se závazkem na 24 měsíců, nebo si vystačíte se svobodným paušálem bez závazku na dobu neurčitou, který je zcela bez sankcí při jeho ukončení. Nicméně u tarifu se závazkem lze zpravidla počítat s nižším měsíčním paušálem, nebo mobilním telefonem za zvýhodněnou cenu. Zde ovšem vždy musíte počítat s případnými poplatky za předčasné ukončení smlouvy, a to včetně případného doplacení ceny dotovaného mobilního zařízení.

U klasických telefonních tarifů po vyčerpání volných minut na volání přecházíte na běžné ceníkové ceny. Před výběrem mobilního tarifu se tedy předem nezapomeňte seznámit se sazebníkem mobilního operátora, který vždy poskytuje ceník základních služeb. Výrazný vliv na cenu hovoru má způsob tarifikace, která se může napříč různými mobilními operátory lišit. Nejvýhodnější je tarifikace 1 + 1, protože zde platíte jen to, co provoláte. Nicméně ve většině případů se setkáte s tarifikací 60 + 1, kde platíte první minutu hovoru celou, bez ohledu na jeho délku a teprve až potom se účtuje spravedlivě po sekundách.

Při výběru nejvýhodnějšího mobilního tarifu se zaměřte na ty operátory, kteří si plně váží svých uživatelů a na konci účtovacího období nenechají propadnout neprovolané minuty, SMS zprávy či mobilní data a všechny nevyužité jednotky převádí do dalšího měsíce.

Součástí mobilních tarifu bývá zpravidla také mobilní připojení k internetu, kde máte plně k dispozici určitý objem dat. Rychlost mobilních dat se standardně pohybuje kolem 20 Mb/s, nicméně vždy záleží na lokalitě, kvalitě signálu, množství aktivních uživatelů a zároveň typu technologie, která se pro připojení momentálně využívá. V případě, že základní datový limit vyčerpáte ještě před koncem zúčtovacího období, můžete snadno dokoupit (i opakovaně) další mobilní data, a to zpravidla za zvýhodněnou cenu. Jestliže nevyužijete obnovu dat po jejich vyčerpání, pak se vám do konce zúčtovacího období mobilní data obvykle zablokují, nebo pokračujete výrazně nižší rychlostí (dle daných podmínek vybraného operátora). Pokud se bez mobilních dat neobejdete, zvažte neomezený datový tarif, který není limitován žádným datovým objemem (FUP) s výjimkou použití mimo ČR.

Přestože mobilní operátoři zpravidla neposkytují jednoduché a transparentní smlouvy, tak důrazně doporučujeme při výběru telefonního tarifu pečlivě prostudovat jejich celé znění. Zároveň nezapomínejte, že bez ohledu na volné minuty nebo neomezené volání se běžně účtují všechny barevné linky, speciální čísla i prémiové SMS.

Máte již sjednaný měsíční paušál, ale současný tarif vám už plně nevyhovuje? V tom případě máte již jasnou představu, co od měsíčního paušálu očekávat, jednoduše využijte dostupnou kalkulačku tarifů, kde zadáte počty minut, SMS zprávy, mobilní data a vyberete nejvýhodnější mobilní paušál přesně podle vašich individuálních požadavků. Po tom, co si uděláte představu o konkurenčních nabídkách zavolejte svému operátorovi, že přemýšlíte o přechodu jinam a očekáváte retenční nabídku. Pokud vám nabídku nedorovnají a nejste omezeni závazkem, tak prostě s původním číslem odejděte za lepším.

Hledáte dárek pro blízké? Prozkoumejte rady, tipy nebo inspirace a vyberte vhodný dárek pro ženy, zajímavý dárek pro může nebo atraktivní dárek pro děti.

Mobilní nebo virtuální operátor?

Vedle základních mobilních operátorů (O2, Vodafone, T-mobile) působí v České republice i celá řada virtuálních operátorů. Tito virtuální operátoři nemají vybudovanou mobilní síť ani vlastní infrastrukturu (BTS stanice apod.) a svoje služby nabízí skrze některého z plnohodnotných mobilních operátorů. Pokud tedy používáte virtuálního operátora, pak samotný hovor, SMS zprávy a mobilní data technicky zajišťuje klasický operátor.

Nicméně díky řadě velkoobchodních nabídek klasických mobilních operátorů (MNO) ve spojení s mnoha virtuálními operátory (MVNO) se tak na českém mobilním trhu alespoň z menší části otevřelo konkurenční prostředí, ze kterého tak mohou těžit všichni uživatelé mobilních služeb. A zpravidla právě virtuální operátoři nabízejí výhodnější tarify nebo předplacené karty než běžní operátoři. Navíc v případě velkých společností (hypermarkety, sázkové společnosti, dodavatele energií...) můžete navíc získat i řadu rozmanitých bonusů.

Virtuální operátoři mají samozřejmě i svoje nevýhody a nemusí tedy vyhovovat zcela každému uživateli mobilních služeb. V jejich případě pak musíte zpravidla počítat nejen s vyššími poplatky za využití informační linky, ale zároveň i omezenou nabídkou prémiových služeb. V případě virtuálních operátorů pak navíc nemáte nikdy zcela 100% jistotu, že se i pod tlakem silné konkurence udrží trvale na trhu, a ze dne na den neukončí svoje služby.

Oblíbené mobilní služby na trhu

Mezi oblíbené a vyhledávané mobilní služby včetně virtuálních operátorů aktuálně patří O2, Vodafone, T-mobile, SAZKA mobil, Můj kaktus, Oskarta, Tesco Mobile, MOBIL.CZ, Opencall, ČEZ mobil, GoMobil, Fayn, Coop mobil a mnohé jiné. Výběrem mobilní služby od těchto ověřených mobilních operátorů už zpravidla neuděláte zásadní chybu. Při jejich výběru se můžete inspirovat doporučenými i oblíbenými službami na trhu.


Doporučené mobilní tarify (2024 / 2023)

Inspirujte se aktuální nabídkou nejlepších mobilních tarifů podle nákupního průvodce

Tip
1.

Doporučený
mobilní tarif

SAZKA mobil
Šťastný tarif 299

Volání 500 min, SMS 1,00 Kč

S měsíčním paušálem od SazkaMobil (síť Vodafone) můžete bez závazku provolat 500 minut a odesílat SMS zprávy za 1 Kč. Nad rámec volných minut budete volat za 1 Kč/min s tarifikací 60 + 1. Využít lze samozřejmě také mobilní data s objemem 1 GB, které snadno...

Mobilní tarif SAZKA mobilMěsíční paušál 299 Kč
Data
1 GB

Tip
2.

Doporučený
mobilní tarif

GoMobil
Ringo 100

Volání 60 min, 40 SMS zdarma

Operátor GoMobil (síť T-Mobile) nabízí 60 minut volání včetně 40 SMS zpráv v rámci paušálu Ringo 100, který dále doplňuje i 3,5 GB mobilních dat. Po vyčerpání volných jednotek voláte do všech sítí za 1,50 Kč/min a odesíláte SMS za 1,30 Kč. Datový balíček...

Mobilní tarif GoMobilMěsíční paušál 279 Kč
Data
3,5 GB

Tip
3.

Doporučený
mobilní tarif

Fayn
Remix

Volání 100 min, 20 SMS zdarma

Virtuální operátor Fayn (síť Vodafone) nabízí dokonalý mix nejoblíbenějších mobilních funkcí v tarifu Remix, který máte k dispozici bez závazku. Vedle 100 volných minut pro volání, 20 SMS zpráv zdarma snadno využijete i 1 GB mobilních dat v rychlé LTE síti...

Mobilní tarif FaynMěsíční paušál 199 Kč
Data
1 GB

Zobrazit další mobilní tarify
Nevybrali jste si? Nevadí, prozkoumejte výhodné tarify z neveřejné nabídky operátorůNakupujte výhodně pouze v e-shopech, kde nabízejí
nízké ceny s dopravou zdarma

Nabídka mobilní telefony


Úvod   Články   O webu

Copyright 2019 - NakupniPruvodce.cz