Úvod / počítače / jak vybrat nejlepší notebook


Jak vybrat nejlepší notebook

Pořiďte si notebook s nejlepším poměrem ceny a výkonu

Jak vybrat nejlepší notebook
 • Ušetřete zároveň čas i peníze hledáním vhodného notebooku pro každodenní použití
 • Jednoduše získejte všechny důležité informace, které potřebujete před nákupem
 • Na základě odborných a uživatelských recenzí doporučíme nejlepší produkty
 • Jestliže hledáte rychlé řešení, pak se podívejte na doporučené notebooky

Doporučené notebooky


Nejprodávanější notebooky

Porovnejte nejoblíbenější přenosné notebooky s nejlepším hodnocením (2021 / 2020)

1. místo

HP
HP 255 G7

Hodnocení 89%

Displej: 15,6" Full HD
CPU: AMD Ryzen 5
Paměť: 8 GB DDR4
GPU: Radeon Vega 8
Disk: 512 GB SSD
OS: Windows 10 Home

Notebook HP 255 G7Porovnat ceny

2. místo

Lenovo
IdeaPad 5

Hodnocení 88%

Displej: 15,6" Full HD
CPU: AMD Ryzen 3
Paměť: 8 GB DDR4
GPU: AMD Radeon
Disk: 512 GB SSD
OS: Windows 10 Home

Notebook Lenovo IdeaPad 5Porovnat ceny

3. místo

Dell
Latitude 3510

Hodnocení 86%

Displej: 15,6" Full HD
CPU: Intel Core i3
Paměť: 8 GB DDR4
GPU: Intel UHD GFX
Disk: 256 GB SSD
OS: Windows 10 Pro

Notebook Dell Latitude 3510Porovnat ceny

4. místo

Apple
MacBook Air 2020

Hodnocení 90%

Displej: 13,3" Quad HD
CPU: Intel Core i3
Paměť: 8 GB LPDDR4X
GPU: Intel Iris Plus G4
Disk: 256 GB SSD
OS: macOS Catalina

Notebook Apple MacBook Air 2020Porovnat ceny

5. místo

Asus
X509FA-EJ510T

Hodnocení 91%

Displej: 15,6" Full HD
CPU: Intel Core i5
Paměť: 8 GB DDR4
GPU: Radeon Vega 8
Disk: 512 GB SSD
OS: Windows 10 Home

Notebook Asus X509FA-EJ510TPorovnat ceny

Zobrazit další notebooky
Nevybrali jste si? Nevadí, prozkoumejte žebříček nejprodávanějších notebookůNotebooky neboli laptopy mají oproti stolním PC celou řadu zajímavých benefitů, pro které je stále více uživatelů upřednostňuje. Předně se jedná o příjemně lehké i velmi skladné přenosné počítače vybavené zabudovaným displejem a vlastní baterií pro bezproblémový provoz mimo elektrickou síť. Protože přenosné počítače kromě obrazovky disponují také i vestavěnou klávesnicí, tak na stole či jiném místě potřebují pouze minimum prostoru, a to nemluvě o provozu téměř bez kabelů. Pokud je navíc momentálně nepotřebujete, můžete je snadno uklidit či přemístit na vhodnější místo.

Notebooky mají zpravidla velmi nízkou spotřebu elektrické energie a navíc dokáží pracovat i několik hodin bez zapojení do sítě. Snadno je tak můžete vzít kamkoliv sebou a využít je k práci nebo zábavě o víkendu na chalupě, kdekoliv na cestách nebo na dovolené.

Současné laptopy jsou schopny plně zastoupit jakékoliv stolní PC v oblasti kancelářských prací, kreativní činnosti, psaní emailů, brouzdání po internetu i sociálních sítí, multimediální zábavy nebo hraní běžných her. V dnešní době jsou už tak přenosné notebooky standardní součástí nejen téměř každé firmy, ale zároveň i většiny domácností.

Na které činnosti se přenosný notebook už nemusí hodit? Přestože v nabídce mnoha internetových obchodů najdete poměrně výkonné herní notebooky, tak se obecně laptopy příliš nehodí pro hraní nejnáročnějších AAA her. Pokud trávíte veškerý čas hraním her, pak raději zvažte výkonný herní počítač, který poskytuje lepší chlazení a zároveň také umožňuje snadnou výměnu důležitých komponent (CPU, grafická karta, paměti, zdroj...) v případě, že budete muset z důvodů nových her počítač po čase opět vylepšit.

Abyste se nespálili při výběru, jednoduše vám poradíme, na které parametry se zaměřit, a jak vybrat nejlepší notebook vhodný pro každodenní používání.

Typy přenosných laptopů

Než se ovšem pustíte do výběru zcela nového notebooku, musíte si nejdříve ujasnit k jakému účelu jej budete převážně používat. Na trhu najdete zastoupení mnoha různých notebooků, které se svým účelem i zaměřením více či méně hodí k vybraným účelům. Navíc pak zcela rozdílné očekávání od možností a výkonu přenosného počítače bude mít student, hráč her, běžný pracující uživatel, manažer i nenáročný důchodce.

Pokud již nyní máte zcela jasnou představu o požadavcích na nový notebook a zároveň už i přesně víte, k jakému účelu budete laptop využívat, pak si můžete výběr výrazně usnadnit. Využijte následující kategorie, kde najdete všechny podstatné informace, jak nejlépe vybrat ideální notebook pro každodenní používání přesně podle jeho typu nebo zaměření.

Na jaké parametry se zaměřit?

Důležitou volbou při nákupu notebooku je samozřejmě výběr displeje, od kterého se pak odvíjí nejen celková velikost zařízení, ale i potřebný výkon (větší displej s vyšším rozlišením vyžaduje výkonnější HW). Velikost úhlopříčky závisí na potřebách každého uživatele, v oblibě jsou jak relativně malé displeje kolem 14", tak i obrazovky s úhlopříčkou 15,6" a vyšší. Důležitou pozornost musíte vždy věnovat rozlišení, kde je vhodné se vyhnout dnes již značně nedostatečné HD kvalitě (720p) a raději zvolit oblíbené Full HD rozlišení (1080p). Nicméně mnohem jemnější a kvalitnější obraz získáte až u displeje s Quad HD rozlišením (1400p) nebo špičkovou 4K UHD kvalitou (2160p). Důležitou roli hraje i povrchová úprava displeje, kde máte na výběr lesklou variantu nabízející příjemně výrazné barvy i sytý obraz, která ovšem výrazně selhává na přímém slunci. Pokud tedy notebook hodláte používat na cestách, pak raději zvolte matný displej, který na přímém světle nepůsobí jako zrcadlo.

Ať už vybíráte nový přenosný počítač pro práci nebo zábavu, tak mezi klíčové komponenty rozhodně patří procesor. Z dostupné nabídky máte vždy na výběr notebooky postavené na platformě Intel nebo AMD. Jednotlivé CPU se vzájemně liší počtem jader, ale i použitou frekvencí, která se uvádí v jednotkách GHz. V obou případech u CPU vždy platí mírně upravené pořekadlo čím více, tím lépe. Laptopy určené pro nenáročné použití, internet i kancelářské práce si běžně vystačí s procesorem Intel Celeron, Intel Pentium či AMD Cortex A9. Středně nároční uživatelé by už měli vybírat notebooky osazené CPU Intel Core i3, Intel Core i5 nebo alternativním AMD Ryzen 5. Jestliže však zvažujete přenosný počítač určený k vážné práci nebo hraní náročnějších her, pak se jistě neobejdete bez výkonného procesoru Intel Core i7, Intel Core i9, Intel Xeon či AMD Ryzen 7.

Pokud chcete pořídit co nejlepší notebook v poměru ceny a výkonu, pak rozhodně nesmíte podcenit velikost operační paměti RAM. Jako naprosté minimum se považují 4 GB RAM, ale pro efektivní práci raději vybírejte laptopy vybavené operační pamětí o velikosti 8 GB a více. Ideálně se předem informujte, zda je vybraný notebook vybaven volným paměťovým slotem, který lze případně v budoucnu jednoduše doplnit dalším modulem RAM.

Akční nabídka

Celá řada současných notebooku je běžně vybavena integrovanou grafikou (Intel Graphics, AMD Radeon Vega), která vždy souvisí s použitým procesorem. Grafický akcelerátor (GPU) zabudovaný v CPU ve většině případů je zcela dostatečný pro běžnou kancelářskou práci, prohlížení internetu, multimediální zábavu, přehrávání videa i jednodušší hry. Integrované grafické karty mají nízké nároky na spotřebu energie a prodlužují i výdrž na baterie, nicméně pokud však potřebujete pro zpracování grafiky, střih videa nebo u náročných her dostatečný výkon, pak se rozhodně neobejdete bez samostatné / dedikované grafické karty od výrobců NVIDIA (GeForce GTX / RTX) nebo AMD (Radeon Pro), které mají i vlastní paměť.

Většina výrobců přenosných počítačů běžně nabízí i celou řadu rozmanitých konfigurací, na řadě osvědčených e-shopů si tak snadno vyberete notebook nakonfigurovaný přesně podle vašich oblíbených komponent od vybraných značek.

Další důležité vlastnosti a funkce

Kam uložit pracovní nebo osobní data? K ukládání dokumentů, fotografií nebo dalších dat včetně programů slouží plotnový pevný disk (HDD) s vysokou kapacitou, nebo velmi rychlý a tichý SSD (disk bez pohyblivých částí). Ideálně se zaměřte na notebooky vybavené SSD úložištěm, které ovšem může doplňovat i klasický pevný disk. Kapacita vždy záleží na potřebě a chování uživatele, běžně najdete v noteboocích disky o velikosti 256 GB až 1 TB.

Ve výbavě notebooku pak nesmí chybět dostatečný počet USB konektorů, ethernetový port LAN (RJ-45), čtečka paměťových karet a běžná HD webkamera. Pro řadu uživatelů může být výhodou přítomnost HDMI konektoru určeného k přenosu obrazu i zvuku na externí displej nebo TV. Naprostou samozřejmostí je přítomnost bezdrátové technologie WiFi a Bluetooth. Nezapomeňte, že současné laptopy už nemusí být běžně vybaveny DVD mechanikou a přítomnost numerické nebo podsvícené klávesnice taky nepatří mezi standardní výbavu. Mezi velmi užitečné příslušenství přenosných počítačů patří vestavěná čtečka otisků prstů určená pro bezpečné a zároveň i rychlé přihlášení.

Nezáleží, zda zrovna vybíráte pracovní laptop, běžný či herní notebook, v každém případě je důležitá dlouhá výdrž baterie, kterou ovlivňuje HW výbava, optimalizace OS a kapacita akumulátoru (mAh). Kancelářské přenosné počítače zvládnou i několikahodinovou (6 - 8h) pracovní zátěž, zatímco u herního notebooku budete rádi za dvě hodiny reálného provozu.

Operační systém je základem každého přenosného počítače a slouží k základnímu ovládání i komunikaci. Většina uživatelů pak vybírá notebook s předinstalovaným OS Microsoft Windows 10, který je běžně k dispozici ve variantě Home a Pro. Mezi hlavní rozdíly mezi těmito systémy je možnost použití Windows 10 Pro do podnikové (korporátní) správy, kde navíc můžete využívat i užitečné šifrování disků Bitlocker. S operačním systémem Windows 10 Home si vystačí nejen naprostá většina domácností, ale zároveň i většina menších firem. Notebooky mohou být samozřejmě vybaveny i systémem Apple macOS, Linuxem, Google Chrome OS apod. Zkušenější uživatelé si samozřejmě mohou laptop zakoupit zcela bez OS a vhodný systém později sami doinstalovat.

Po přečtení výše uvedeného postupu konečně víte, jak vybrat notebook. Při jeho používání pak nezapomeňte na správné používání i základní údržbu, zejména s ohledem na životnost baterie. Pokud je to možné, nemějte váš přenosný počítat neustále připojený k nabíječce a dodávaný akumulátor začněte ihned dobíjet při poklesu k 10 % zbývající kapacity. Všechny notebooky jsou extrémně citlivé na zanesení chladících otvorů prachem, což může způsobit přehřívání a následné snižování HW výkonu. Proto jej udržujte v čistotě a ideálně používejte vhodnou chladicí podložku, která prodlužuje jeho životnost.

Oblíbení PC výrobci na trhu

Mezi oblíbené i vyhledávané výrobce notebooků aktuálně patří značky jako např. Lenovo, HP, Dell, Apple, Asus, Acer, MSI, Honor, Toshiba, Umax, Microsoft, Fujitsu či některé další. Nákupem notebooku těchto ověřených značek zpravidla neuděláte zásadní chybu. Při výběru se můžete inspirovat doporučenými nebo aktuálně nejprodávanějšími laptopy.


Doporučené notebooky (2021 / 2020)

Inspirujte se aktuální nabídkou nejlepších přenosných notebooků podle nákupního průvodce

Tip
1.

Doporučený
notebook do 30 000 Kč

Apple
MacBook Air 2020

 • Využijte k práci i multimediální zábavě stylový Apple MacBook Air s opravdu excelentním 13,3" Retina displejem
 • V tenkém a lehkém těle z recyklovaného hliníku se ukrývá vyladěný hardware s dostatečně výkonnou baterií
 • Využijte moderní i bezpečný operační systém macOS, kde budete denně pracovat s řadou oblíbených aplikací
Notebook Apple MacBook Air 2020Zobrazit nejnižší cenu

Tip
2.

Doporučený
notebook do 20 000 Kč

Lenovo
ThinkPad E15

 • Spolehněte se při práci na notebook, který nabízí výkonný CPU i důraz na dlouhou výdrž baterie a skvělý 15" displej
 • Stylové šasi s vysokou armádní odolností MIL-SPEC snadno vezmete do jakéhokoliv extrémního pracovního prostředí
 • Kvalitní 15,6 palcový displej o Full HD rozlišení disponuje jemným rozlišením, vysokým jasem i povedeným barevným podáním
Notebook Lenovo ThinkPad E15Zobrazit nejnižší cenu

Tip
3.

Doporučený
notebook do 15 000 Kč

HP
HP 255 G7

 • Firemní notebook HP je připraven splnit všechny náročné požadavky nejen v kanceláři, ale také kdekoliv na cestách
 • Počítat můžete nejen s plnohodnotnou klávesnicí s numerickými klávesami a kvalitním touchpadem s podporou vícedotykových gest
 • K dispozici máte 15,6" displej o Full HD rozlišení s antireflexní úpravou pro potlačení nežádoucích odlesků s integrovanou webkamerou
Notebook HP 255 G7Zobrazit nejnižší cenu

Zobrazit další notebooky
Nevybrali jste si? Nevadí, prozkoumejte žebříček nejprodávanějších notebookůNakupujte výhodně pouze v e-shopech, kde nabízejí
nízké ceny s dopravou zdarma

Nabídka přenosné notebooky


Úvod   Články   O webu

Copyright 2019 - 2021 NakupniPruvodce.cz