Úvod / počítače / jak vybrat nejlepší tablet


Jak vybrat nejlepší tablet

Pořiďte si tablet s nejlepším poměrem ceny a výkonu

Jak vybrat nejlepší tablet
 • Ušetřete zároveň čas a peníze při hledání vhodného tabletu pro každodenní použití
 • Jednoduše získejte všechny důležité informace, které potřebujete před nákupem
 • Na základě odborných a uživatelských recenzí doporučíme nejlepší produkty
 • Jestliže hledáte rychlé řešení, prozkoumejte aktuálně doporučené tablety

Doporučené tablety


Nejprodávanější tablety

Porovnejte nejoblíbenější tablety s nejlepším hodnocením (2024 / 2023)

1. místo

Apple
iPad 2021

Hodnocení 95%

Displej: 10,2" IPS
Úložiště: 64 GB
Paměť RAM: 3 GB
Fotoaparát: 12 Mpx
Baterie: 8 557 mAh
OS: iPadOS 15

Tablet Apple iPad 2021Porovnat ceny

2. místo

Samsung
Galaxy Tab A8

Hodnocení 90%

Displej: 10,5" TFT
Úložiště: 64 GB
Paměť RAM: 4 GB
Fotoaparát: 8 Mpx
Baterie: 7 040 mAh
OS: Android 11

Tablet Samsung Galaxy Tab A8Porovnat ceny

3. místo

Lenovo
Tab P11 Plus

Hodnocení 91%

Displej: 11" IPS
Úložiště: 128 GB
Paměť RAM: 4 GB
Fotoaparát: 13 Mpx
Baterie: 7 700 mAh
OS: Android 11

Tablet Lenovo Tab P11 PlusPorovnat ceny

4. místo

Xiaomi
Mi Pad 5

Hodnocení 93%

Displej: 11" IPS
Úložiště: 128 GB
Paměť RAM: 6 GB
Fotoaparát: 13 Mpx
Baterie: 8 720 mAh
OS: Android 11

Tablet Xiaomi Mi Pad 5Porovnat ceny

5. místo

Umax
VisionBook 10C LTE

Hodnocení 85%

Displej: 10,1" IPS
Úložiště: 32 GB
Paměť RAM: 3 GB
Fotoaparát: 5 Mpx
Baterie: 6 000 mAh
OS: Android 10

Tablet Umax VisionBook 10CPorovnat ceny

Zobrazit další tablety
Nevybrali jste si? Nevadí, prozkoumejte žebříček nejprodávanějších tabletůJestliže máte neustále pocit, že váš mobilní telefon neposkytuje dostatečně velký displej k práci i multimediální zábavě a dostupné notebooky jsou příliš velké či těžké, pak bude tou nejlepší volbou dotykový tablet. Moderní tablety nabízejí stejné možnosti, ale i způsob ovládání jako klasické smartphony, ovšem díky výrazně většímu displeji umožňují komfortnější používání. Snadno je tak můžete používat denně při cestování v práci, jako učební pomůcku ve škole nebo třeba pro chvíle domácí zábavy z pohodlí křesla či postele.

Tablety jsou praktické nejen pro rozměrný a multidotykový displej, ale zároveň i pro svoji skladnost, snadnou přenositelnost a dokáží zaujmout také po stránce multifunkčního i intuitivního ovládání. Na trhu najdete jak multifunkční / univerzální dotykové tablety, které se vzájemně liší velikostí obrazovky, tak i modely se zaměřením na specifické účely (dětský tablet, herní tablet, multimediální tablet, grafický tablet...).

Běžnou výbavou moderních tabletů je bezdrátová technologie WiFi, která umožňuje snadné připojení k internetu doma nebo v zaměstnání. V případě potřeby můžete zvolit také speciální tablety, které jsou vedle Wireless LAN vybavené i slotem pro SIM kartu, jejímž prostřednictvím se k mobilnímu internetu snadno připojíte zcela kdekoliv a kdykoliv přímo přes (3G, LTE) síť mobilního operátora.

Pro řadu nenáročných uživatelů může dotykový tablet plně nahradit i stolní počítač nebo přenosný notebook. Jedná se zejména o případy, kdy tablet běžně slouží ke konzumaci digitálního obsahu (používání mobilních aplikací, brouzdání po internetu, prohlížení zpráv, komunikaci na sociálních sítích, sledování filmů a seriálů, přehrávání oblíbené hudby, čtení elektronických knih, nenáročné hraní zábavných her apod.). V takovém případě je moderní tablet ideální společník na doma nebo na cesty. Tablet může samozřejmě sloužit i k vážné práci, grafickým úpravám a jiné tvůrčí nebo umělecké činnosti. Nicméně v těchto případech jen těžko zcela nahradí PC, ale spíše bude sloužit jako univerzální a přenositelný pomocník.

Abyste se nespálili při výběru, jednoduše vám poradíme, na které parametry se zaměřit, a jak vybrat nejlepší tablet vhodný pro každodenní používání.

Na jaké parametry se zaměřit?

Při výběru nového tabletu hraje hlavní roli zejména velikost displeje. Pokud se pohybujete na cestách, dáte nejspíše přednost displeji s menší úhlopříčkou kolem 8 palců. Ovšem pro kancelářskou činnost nebo domácí použití bude vhodné se poohlédnout po obrazovkách o velikosti 10 nebo více palců. Významnou roli u displeje hraje použité rozlišení (čím vyšší, tím vždy získáte ostřejší obraz), u nejmenších tabletů postačí HD kvalita, ale v případě větších úhlopříček už rozhodně počítejte minimálně s Full HD rozlišením. Nemalý význam je zároveň nutné věnovat také použité technologii, kde se jednotlivé typy LCD liší v zobrazení barev, kontrastu, odezvou i spotřebou energie. Starší a levné tablety zpravidla disponují TN technologií, pokud máte od displeje vyšší očekávání, pak raději vybírejte modely s IPS LCD, které nabízí slušnou kvalitu obrazu, dobrou odezvu a nižší spotřebu. Vyšší stupeň kvality poskytuje AMOLED panel, který přidává věrné zobrazení černé, vysoký kontrast a zároveň i bleskovou odezvu.

Významnou roli při nákupu tabletu věnujte i velikosti operační paměti RAM, která má vždy výrazný vliv na celkovou plynulost, ale i rychlé reakce celého systému. Tablety s menší úhlopříčkou by rozhodně neměli mít méně než 2 GB RAM, u větších úhlopříček svoji pozornost zaměřte na modely o velikosti 3 a více GB operační paměti. Výše uvedené platí zejména pro tablety s operačním systémem Google Android, v případě tabletů vybavených systémem Apple iPadOS může být s ohledem na vyšší optimalizaci tato operační paměť už nižší. Nicméně v každém případě rozhodně platí rčení, že čím více, tím lépe.

Každý tablet je vybaven interním úložištěm, kde je nainstalovaný operační systém a kam se ukládají všechny aplikace, hry, dokumenty, hudba, videa a další data. V zásadě se vyhněte tabletům s uživatelskou pamětí o velikosti 8 až 16 GB, které jsou v dnešní době již nedostatečné (nemalou část této paměti zabírá i samotný OS včetně předinstalovaných programů). Vnitřní úložiště moderních tabletů by mělo minimálně disponovat kapacitou 32 GB a více. Vybrané tablety mohou být navíc také vybaveny slotem pro paměťové karty typu microSD, na kterou lze uložit velké soubory v podobě hudby, fotografií, videa apod.

Nezbytným prvkem každého tabletu je vestavěná baterie, která dodává celému zařízení energii k provozu bez nabíječky. Kapacita baterie je vyjádřena v mAh (miliampérhodinách), a přestože nelze jednoznačně říci, že vyšší kapacita akumulátoru nutně znamená také delší výdrž (na spotřebu má vliv technologie displeje, rozlišení, výkon CPU, způsob používání...), jedná se o určité vodítko, které se u podobně vybavených tabletů vyplatí sledovat. Tablet s výdrží cca 4 - 6 hodin je považován pouze za nižší průměr, vyšším standardem jsou zařízení s přibližnou výdrží 8 - 10 hodin běžného provozu.

Další důležité vlastnosti a funkce

Srdcem každého tabletu je procesor, který má běžně na starost všechny výpočetní operace. Multifunkční tablety postavené na platformě Google Android poměrně běžně pohání CPU Qualcomm nebo konkurenční MediaTek, jednotlivé procesory se odlišují počtem jader i použitou frekvencí, v obou případech platí čím více, tím lépe. Tablety společnosti Apple iPad mají procesory s vlastním HW řešením, kde se výkonem CPU příliš zabývat nemusíte.

Důležitou roli při výběru tabletu hraje samozřejmě konstrukce, zpracování, velikost a především celková hmotnost. U nejlevnějších tabletů musíte ovšem počítat s plastovou konstrukcí, kde velmi záleží na použitém materiálu. U dražších modelů se už běžně setkáte se skleněným či kovovým tělem, které jsou stylové a elegantní, bohužel na nich velmi často ulpívají všudypřítomné otisky prstů. Na trhu najdete i odolné tablety, které splňují normu IP68, díky které jsou schopné zabránit vniknutí vody nebo prachu.

S ohledem na způsob používání musíte zohlednit, zda u tabletu požadujete nadstandardní (dodatečnou) HW výbavu, kam patří GPS navigace, 3G / LTE modem pro přístup k internetu přes datové připojení mobilního operátora, vestavěný slot pro paměťovou SD kartu, čtečka otisků prstů, zvukový výstup s funkcí Dolby Atmos apod. Minimálně s ohledem na možné používání videohovorů berte ohled i na přítomnost fotoaparátů (přední a zadní), kde postačí kamera s 5 Mpx nebo více, ideálně s podporou vyhledávání a zaostřování obličeje.

Softwarová výbava tabletů

Základem každého chytrého zařízení je bezesporu operační systém (OS), který vždy definuje možnosti celého tabletu. V současné době na trhu dotykových tabletů dominují zejména tři operační systémy. Mezi nejběžnější volby patří tablety s OS Android společnosti Google, řada uživatelů ovšem dává raději přednost stylovým tabletům se systémem iPadOS značky Apple, ale na výběr máte i speciální tablety s Windows 10 firmy Microsoft. Všechny dostupné systémy v základu umožňují běžnou práci s tabletem včetně multimediální online zábavy, prohlížení internetu a možnosti dalšího rozšíření skrze další aplikace třetích stran. Nicméně tyto systémy se vzájemně liší v celé řadě možností, kde každý má svoje nesporné výhody i nevýhody, které musíte zohlednit podle způsobu používání tabletu.

Mezi tablety patří Android OS mezi nejrozšířenější operační systémy, který zároveň najdete ve většině moderních smartphonů. Jde o značně přizpůsobitelný, ale i otevřený operační systém s obrovskou základnou dostupných programů nebo her v obchodě Google Play. Mezi nevýhody patří vyšší HW náročnost, která se může projevit u levnějších tabletů nedostatečnou plynulostí. Zpravidla musíte i počítat s velmi omezenou aktualizací, která v budoucnu zvyšuje riziko instalace viru nebo jinak škodlivého programu.

Moderním operačním systémem iOS nově již iPadOS disponují výhradně tablety iPad kalifornské společnosti Apple. Jedná se o velmi bezpečný, vyspělý a vysoce propracovaný systém s intuitivním ovládáním, který je vyvíjen přesně na míru konkrétních Apple tabletů. Díky tomu dokáže využít dostupný hardware zcela na maximum. S podporou aktualizací můžete počítat i na starších zařízeních, všechny důležití aplikace nebo hry pak samozřejmě najdete dostupné v prostředí App Store. Mezi nevýhody ovšem patří vyšší uzavřenost a omezené možnosti vlastního přizpůsobení.

Akční nabídka

Tablety vybavené operačním systémem Windows 10 zpravidla dokáží plně nahradit běžný notebook. Výhodou Windows je široká nabídka zajímavých programů, na které jste zvyklí z běžného desktopového počítače (neplatí pro variantu Windows 10 S). Jde o systém vhodný zejména k pracovním úkonům, který ovšem poměrně často omezuje nepřehledné rozhraní a nekonzistentní ovládací prvky. Zároveň musíte počítat se zvýšenými nároky na hardwarový výkon tabletu, které mají vliv na cenu těchto zařízení.

Hledáte dárek pro blízké? Prozkoumejte rady, tipy nebo inspirace a vyberte vhodný dárek pro ženy, zajímavý dárek pro může nebo atraktivní dárek pro děti.

Oblíbení výrobci na trhu

Mezi oblíbené a vyhledávané výrobce tabletů aktuálně patří značky jako Lenovo, Samsung, Apple, Huawei, Acer, iGET, Umax, Prestigio, Asus, Microsoft nebo některé další. Nákupem tabletu od těchto ověřených značek zpravidla neuděláte zásadní chybu. Při výběru se můžete inspirovat doporučenými nebo aktuálně nejprodávanějšími tablety. Před nákupem nezapomeňte prozkoumat dostupné recenze tabletů, kde najdete i další důležité informace před jejich nákupem.


Doporučené tablety (2024 / 2023)

Inspirujte se aktuální nabídkou nejlepších tabletů podle nákupního průvodce

Tip
1.

Doporučený
tablet do 10 000 Kč

Apple
iPad 2021

 • Pokročilý tablet Apple iPad s atraktivním 10,2" Retina displejem o QHD rozlišení 2 160 x 1 620 px (264 ppi)
 • Tablet pohání velmi výkonný CPU Apple A13 Bionic se 3 GB operační paměti RAM a baterie s 10 hodinovou výdrží
 • Plně k dispozici máte mobilní operační systém iPadOS navržený pro velkou plochu iPadu s přepracovanými widgety
Tablet Apple iPad 2021Zobrazit nejnižší cenu

Tip
2.

Doporučený
tablet do 5 000 Kč

Lenovo
Tab P11 Plus

 • Užijte si dostatek zábavy s chytrým tabletem Lenovo, který je vybaven velkou 11" IPS obrazovkou s rozlišením 2 000 x 1 200 px
 • Tablet v základní vybavě zaujme zvukovým výbavou s technologií Dolby Atmos pro multimediální zážitek při sledování videa
 • Operační systém Google Android 11 s podporou více uživatelů, kdy může jeden tablet jednoduše používat každý člen rodiny
Tablet Lenovo Tab P11 PlusZobrazit nejnižší cenu

Tip
3.

Doporučený
tablet do 5 000 Kč

Samsung
Galaxy Tab A8

 • Multifunkční tablet Samsung Galaxy Tab A8 s úžasným výkonem, realistickým obrazem, dechberoucím zvukem, ale i stylovým vzhledem
 • Tablet zároveň zaujme výbavou a jednoduchým ovládáním, příjemně tenkým tělem, dostupnou cenou, ale i kvalitním operačním systémem
 • Dotykový 10,5" TFT displej s rozlišením 1 920 x 1 200 pixelů pohání baterie o kapacitě 7 040 mAh, která zajistí výdrž na skutečně dlouhou dobu
Tablet Samsung Galaxy Tab A8Zobrazit nejnižší cenu

Zobrazit další tablety
Nevybrali jste si? Nevadí, prozkoumejte žebříček nejprodávanějších tabletůNakupujte výhodně pouze v e-shopech, kde nabízejí
nízké ceny s dopravou zdarma

Nabídka multifunkční tablety


Úvod   Články   O webu

Copyright 2019 - NakupniPruvodce.cz