Jakým způsobem vybrat operační systém do chytrého mobilního telefonu?

Jakým způsobem vybrat operační systém do chytrého mobilního telefonu?

Články nákupního průvodce | mobilní telefony


Vybíráte zcela nový smartphone a stále se nemůžete rozhodnout, který operační systém bude nejlepší? Prozkoumejte základní informace o všech aktuálně dostupných operačních systémem pro chytré mobilní telefony, informujte se o jejich výhodách nebo nevýhodách, a jednoduše pro sebe vyberte ten nejvhodnější.

Operační systém Apple iOS

Operační systém iOS najdete výhradně na zařízeních společnosti Apple (telefony iPhone, tablety iPad...). Výhodou je, že výrobce tak optimalizuje chod celého systému pouze pro několik typů zařízení, na kterých se operační systém chová opravdu svižně a naprosto spolehlivě. Samotný Apple iOS nevyžaduje příliš vysoké hardwarové nároky na jednotlivé produkty a v případě potřeby jsou velmi rychle vyřešený softwarové aktualizace.

Jedná se o pokročilý operační systém, který poskytuje uživatelům intuitivní a příjemně jednoduché ovládání. Uživatelsky konzistentní a přívětivé rozhraní je opravdu snadno pochopitelné i pro zcela nové uživatele, kteří dokáží velmi rychle pochopit způsob myšlení, které Apple napříč systémem iOS vymyslel. Uživatel musí ovšem počítat s tím, že lze tento operační systém pouze minimálně přizpůsobit, a kromě úpravy pozadí nebo rozložení ikon instalovaných aplikací, nemůže systém už více přizpůsobovat individuálním požadavkům.

Jakým způsobem vybrat operační systém do chytrého mobilního telefonu?

Výrazná uzavřenost systému iOS se projevuje i v nabídce prostředí App Store, kde najdete ke stažení programy a hry třetích stran. Všechny dostupné aplikace se nejdříve podrobují důkladnému schvalovacímu procesu přímo ze strany Apple, a do systému nelze běžným způsobem vložit škodlivý program. Operační systém iOS tak poskytuje všem uživatelům vysokou bezpečnost při jeho každodenním používání. Společnost Apple Inc. je natolik významným hráčem na poli mobilních OS, takže všechny důležité aplikace a nové hry jsou vždy k dispozici i pro tento operační systém.

Operační systém Google Android

Google Android patří mezi zcela nejrozšířenější operační systémy na světě. Najdete jej nainstalovaný na obrovském množství zařízení (smartphony, tablety...) mnoha výrobců. Z toho důvodů musí uživatelé tohoto OS počítat se slabší optimalizací jednotlivých produktů, vyšší hardwarovou náročností a menší kompatibilitou zejména v případě starších zařízení. Mezi další neduhy patří také částečná nestabilita, která ovšem souvisí s používáním aplikací třetích stran, které mohou výrazně zasahovat do chodu systému.

Operační systém Google Android je zejména od verze 5.0 a výše vysoce moderní a také pokročilý systém, který nabízí uživatelům bohaté možnosti v oblasti personalizace a optimalizace celého prostředí, podle specifických potřeb každého uživatele. Je zároveň i pravidlem, že jednotlivý výrobci mobilních telefonů přizpůsobují toto uživatelské prostředí svým ojedinělým způsobem. Napříč různými zařízeními pak celý systém nemusí působit zcela konzistentním dojmem, tak jako je tomu u jiných operačních systémů.

Hlavní výhodou operačního systému Android OS od společnosti Google je výrazně široká nabídka dostupných programů a her. Otevřenost systému umožňuje komukoliv nabízet svoji aplikaci v oficiálním obchodě Google Play. Ovšem z velké otevřenosti systému a navíc možnosti instalovat řadu programů z alternativních zdrojů, je kladena na bedra mobilních uživatelů osobní zodpovědnost v oblasti vlastního zabezpečení.

Operační systém Windows Phone

Microsoft Windows Phone (WP) je aktuálně nejmladším operačním systémem a najdete jej nainstalovaný především na chytrých telefonech Nokia, které nově začala vyrábět samotná společnost Microsoft. Systém se vyznačuje vysokou optimalizací a spolehlivě funguje i na cenově dostupných telefonech se slabší hardwarovou výbavou. Nižší požadavky na HW přinášejí pozitiva i z pohledu spotřeby baterie a telefony s Windows Phone nabízejí obecně velmi dobrou výdrž na jedno nabití.

Operační systém Windows Phone si bere to nejlepší z dostupných OS a poskytuje přívětivé prostředí s minimalistickým vzhledem, které vyniká příjemnou rychlostí a jednotným UI. Hlavní část systému tvoří systém živých dlaždic, které si uživatel může přizpůsobit na hlavní ploše podle svých potřeb. Celková obsluha operačního systému je opravdu snadno pochopitelná i naprostým začátečníkům. V systému ovšem nelze počítat s větší možností přizpůsobení tak, jak to například nabízí systém Google Android.

Relativně nový systém Windows Phone nedokáže zatím nabídnout dostatečně velkou základnu aplikací nebo her jako konkurenční systémy iOS nebo Android. Uživatelé kteří přecházejí na WP např. z jiného operačních systému, tak mohou postrádat mnohé oblíbené programy, které doteď aktivně používali. Stejně jako v případě iOS zde platí, že z důvodů zajištění bezpečnosti společnost Microsoft dohlíží nad každou aplikací třetích stran, která se objeví na portále Windows Phone Store ke stažení.

Aktuálně se již nové mobilní telefony vybavené operačním systémem Windows Phone nevyrábějí a společnost Microsoft ukončila podporu tohoto OS.

Operační systém BlackBerry

Celý operační systém BlackBerry OS je výlučně vytvořen pro potřeby mobilních telefonů kanadského výrobce BlackBerry, dříve známého pod názvem RIM (Research in Motion). Jedná se o relativně málo rozšířený systém, který ovšem vyniká spolehlivostí i vysokou bezpečností a je ideální pro nasazení do firemního nebo i korporátního prostředí. Zaměření operačního systému vychází především z podpory pro zařízení kombinující dotykový displej a hardwarovou QWERTY klávesnici.

Operační systém BlackBerry (BB) umožňuje uživatelům kombinovat ovládání zejména za pomoci dotykových gest a klávesových zkratek. Výsledkem je opravdu rychlé a intuitivní prostředí, které vyniká jednoduchou obsluhou, ale i funkčním multitaskingem. Ústředním bodem celého systému je efektivní nástroj BlackBerry Hub, který přehledně dohlíží nad všemi komunikačními kanály (sociální sítě, e-maily, SMS zprávy...).

BlackBerry OS nemůže počtem svých aplikací v žádném případě konkurovat operačním systémům, které jsou aktuálně dostupné na našem trhu. V nabídce oficiálního obchodu BlackBerry World pak samozřejmě najdete spíše zastoupení pracovním programů než her. Vzhledem k nejasné budoucnosti společnosti BlackBerry nelze ani předpokládat, že v budoucnu dojde k výraznému zlepšení. Menší náplastí je tedy alespoň podpora některých aplikací ze systému Android, které lze snadno spouštět v bezpečném režimu na BB10.

Aktuálně se již nové mobilní telefony vybavené operačním systémem BlackBerry nevyrábějí a samotná společnost RIM ukončila podporu tohoto OS.

Tématické články


Doporučené mobilní telefony (2020)

Inspirujte se aktuální nabídkou nejlepších mobilních telefonů podle nákupního průvodce

Tip
1.

Doporučený
telefon do 20 000 Kč

Apple
iPhone 11

6,1" IPS   12 Mpx   3 110 mAh

Apple iPhone 11 nabízí vše, co lze v současnosti od chytrého mobilu očekávat. Vedle vysokého výkonu, bohaté výbavy a kvalitního 12 Mpx fotoaparátu s nočním režimem zároveň zaujme i dobrou výdrží baterie s podporou bezdrátového nabíjení...

Mobilní telefon Apple iPhone 11Zjistit nejnižší cenu

Tip
2.

Doporučený
telefon do 8 000 Kč

Xiaomi
Redmi Note 8 Pro

6,53" IPS   64 Mpx   4 500 mAh

Xiaomi Redmi Note 8 Pro se cenově řadí mezi telefony střední třídy, ale jeho nekompromisní HW výbava jej posouvá mnohem dál. Výkonný herní procesor doplňuje silná baterie a vedle displeje zaujme mobilní telefon i počtem fotoaparátů...

Mobilní telefon Xiaomi Redmi Note 8 ProZjistit nejnižší cenu

Tip
3.

Doporučený
telefon do 5 000 Kč

Samsung
Galaxy A40

5,9" OLED   16 Mpx   3 100 mAh

Samsung Galaxy A40 patří ve své třídě mezi povedené smartphony. Lehké a kompaktní tělo ukrývá výborný OLED displej, dostatečný výkon a zároveň i překvapivě použitelný fotoaparát. Operační systém Android 9 Pie doplňuje prostředí One UI...

Mobilní telefon Samsung Galaxy A40Zjistit nejnižší cenu

Nevybrali jste si? Nevadí, prozkoumejte žebříček nejprodávanějších mobilů
na oblíbeném cenovém srovnávači Heureka.Nakupujte výhodně pouze v e-shopech, kde nabízejí
nízké ceny s dopravou zdarma

Nabídka mobilní telefony


Úvod   Články   O webu

Copyright 2019 - 2020 NakupniPruvodce.cz