Úvod / mobily / jak vybrat nejlepší fotomobil


Jak vybrat nejlepší fotomobil

Pořiďte si kvalitní fotomobil s nejlepším poměrem ceny a výkonu

Jak vybrat nejlepší fotomobil
 • Ušetřete zároveň čas a peníze při hledání nového fotomobilu pro každodenní použití
 • Jednoduše získejte všechny důležité informace, které potřebujete před nákupem
 • Na základě odborných a uživatelských recenzí doporučíme nejlepší produkty
 • Jestliže hledáte rychlé řešení, pak se podívejte na doporučené fotomobily

Doporučené fotomobily


Nejprodávanější fotomobily

Porovnejte nejoblíbenější fotomobily s nejlepším hodnocením (2023 / 2022)

1. místo

Apple
iPhone 13 Pro

Hodnocení 94%

Displej: 6,1" OLED
Paměť: 128 - 512 GB
Fotoaparát: 12 Mpx
Baterie: 3 095 mAh
OS: Apple iOS 15

Mobilní telefon Apple iPhone 13 ProPorovnat ceny

2. místo

Apple
iPhone 14 Pro

Hodnocení 96%

Displej: 6,1" OLED
Paměť: 128 - 512 GB
Fotoaparát: 12 Mpx
Baterie: 4 323 mAh
OS: Apple iOS 16

Mobilní telefon Apple iPhone 14 ProPorovnat ceny

3. místo

Xiaomi
Redmi Note 11 Pro

Hodnocení 88%

Displej: 6,6" AMOLED
Paměť: 128 GB + SD
Fotoaparát: 108 Mpx
Baterie: 5 000 mAh
OS: Android 11

Mobilní telefon Xiaomi Redmi Note 11 ProPorovnat ceny

4. místo

Samsung
Galaxy S21 FE 5G

Hodnocení 91%

Displej: 6,4" AMOLED
Paměť: 128 - 256 GB
Fotoaparát: 12 Mpx
Baterie: 4 500 mAh
OS: Android 12

Mobilní telefon Samsung Galaxy S21 FE 5GPorovnat ceny

5. místo

Samsung
Galaxy S22 Ultra 5G

Hodnocení 95%

Displej: 6,8" AMOLED
Paměť: 128 - 512 GB
Fotoaparát: 108 Mpx
Baterie: 5 000 mAh
OS: Android 12

Mobilní telefon Samsung Galaxy S22 Ultra 5GPorovnat ceny

Zobrazit další mobilní telefony
Nevybrali jste si? Nevadí, prozkoumejte žebříček nejprodávanějších mobilůS ohledem na stále povedenější fotoaparáty v současných chytrých telefonech je nutné začít brát fotomobily jako reálnou konkurenci běžných digitálních kompaktů. Díky nim nebudete u sebe nosit dvě zařízení, fotoaparát v mobilu máte téměř vždy po ruce a navíc s ním dokážete okamžitě sdílet všechny povedené fotografie či zajímavé video mezi přáteli nebo rovnou na sociální sítě.

S kvalitně vybaveným fotomobilem pořídíte poměrně snadno nejen spontánní momentku nebo běžné rodinné fotky, ale můžete se s ním dokonce pokusit o zajímavé snímky se zaměřením na detail, náročnější fotografie z venkovní scenérie či úchvatné portréty, kde lze překvapivě dobře pracovat s hloubkou ostrosti pro dosažení rozostřeného pozadí.

Nicméně vybrat kvalitní fotomobil není vůbec jednoduché. Výslednou fotografii ovlivňuje celá řada parametrů a jejich reálná kvalita se navíc často může výrazně lišit od původního očekávání. Pokud ovšem budete znát hranici, na kterou stačí zabudovaný fotoaparát ve vašem smartphonu, pak velmi dobře dokážete využít jeho schopnosti na maximum a budete s celkovým výsledkem spokojeni.

Abyste se nespálili při výběru, jednoduše vám poradíme, na které parametry se zaměřit, a jak vybrat nejlepší fotomobil vhodný pro každodenní používání.

Na jaké parametry se zaměřit?

Při výběru kvalitního fotomobilu nesmíte především podlehnout marketingovým lákadlům a zejména se vyhnout přesvědčení, že více megapixelů (Mpx) zároveň nutně znamená lepší fotografie. Aby toto pravidlo platilo, musí výrobce s vyšším počtem megapixelů navýšit i fyzický rozměr obrazového čipu. Abyste si mohli lépe udělat představu o reálné kvalitě fotografií je nutné předem znát také informaci o velikosti jednotlivých pixelů vzhledem k použitému snímači, které se uvádí v mikrometrech (µm). Čím větší je fyzická velikost pixelu, o to více světla dokáže takový pixel pojmout a vaše fotografie bude kvalitnější a zároveň obsahovat i méně šumu. Optimální velikost pixelu se u špičkových fotomobilů pohybuje kolem hodnoty 1,3 µm a více.

Vedle samotného rozlišení a velikosti obrazového čipu patří mezi nejdůležitější parametry při výběru fotomobilu zároveň i světelnost objektivu. Světelný objektiv výrazně usnadní fotografování v horších světelných podmínkách a zajistí tak lepší fotografie při focení v interiéru, za šera nebo v noci. Hodnota světelnosti se udává clonovým číslem (f/x), kde platí, že čím je clonové číslo menší, tím více světla se dostane k čipu. Ideální hodnota světelnosti u kvalitních fotomobilů bývá zpravidla nižší než f/1,9.

Akční nabídka

Základem ostré a detailní fotografie je kvalitní ostření. Většina současných fotomobilů je už naštěstí vybavena automatickým ostřením (autofocus). Moderní smartphony mají ovšem vedle pasivního ostření založeném na principu porovnání kontrastu fotografované scény ve výbavě také účinné laserové nebo dokonce fázové ostření, se kterým docílíte mnohem lepších výsledků. Tyto technologie výrazně urychlují ostření i během špatných světelných podmínek, což se hodí především při focení v interiéru nebo za šera.

Které funkce usnadňují focení?

Ty nejlepší fotomobily mají ve výbavě velmi účinnou optickou stabilizaci, díky které výrazně snížíte riziko rozmazání snímku a videa při nedostatečném osvětlení. Stabilizace obrazu zároveň poměrně úspěšně eliminuje i drobný třes rukou. Vedle precizní optické stabilizace můžete najít v levnějších modelech i softwarovou (elektronickou) stabilizaci, která ovšem nemusí poskytovat zcela špičkové výsledky a může zde dokonce docházet k jisté degradaci obrazu.

V posledních letech se výrobci smartphonů předhánějí v počtu vestavěných fotoaparátů. Více foťáků nemusí být nijak na škodu, každý se totiž hodí na zcela jiný typ záběru. Na zadní straně mobilu zpravidla najdete širokoúhlou čočku, teleobjektiv, makroobjektiv nebo fotoaparát umožňující práci s větší hloubkou ostrosti nebo vyšším dynamickým rozsahem.

Hranice možností digitální fotografie pořízené mobilním telefonem se neustále posouvají a jednou z revolucí v mobilním focení je zejména optický zoom. Na trhu aktuálně najdete fotomobily vybavené periskopovou kamerou tvořenou soustavou čoček pečlivě ukrytou v plochém těle smartphonu. Oproti běžně používanému digitálnímu zoomu funguje takto vybavený teleobjektiv s optickým zoomem i po přiblížení zcela bez ztráty obrazové kvality.

Mezi účinné vlastnosti moderních fotomobilů patří funkce HDR (High Dynamic Range), která s dobře nastavenou aplikací dodá fotografiím výrazně prokreslené detaily v tmavých i světlých částech obrazu. Fotografie s vysokým dynamickým kontrastem se skládají z několika identických snímků pořízených s různou expozicí, které za vás mobil automaticky smontuje. Fotografování s HDR ovšem přináší i nevýhody, a to zejména v podobě výrazného nárůstu nežádoucího šumu.

Další důležité vlastnosti

V oblasti nahrávání videa lze od kvalitního fotomobilu očekávat minimálně podporu Full HD rozlišení 1080p při 60 snímcích za sekundu. Náročnější uživatelé využijí záznam videa ve 4K UHD rozlišení 2160p s minimálně 30 FPS. Při natáčení videa oceníte mobilní telefony vybavené elektronickou (EIS), nebo kvalitnější optickou (OIS) stabilizací obrazu, se kterými se můžete zbavit rušivě roztřesených záběrů.

Každý aktivní fotograf se při fotografování nebo nahrávání videa mobilem setká s poměrně rychlým vybíjením baterie. Abyste nezůstali bez energie, nezapomeňte si vybrat mobilní telefon s dostatečnou kapacitou baterie (mAh). Myslet musíte zároveň na velikost vnitřní paměti zejména při ukládání videa a případně i na podporu rozšiřujících paměťových karet. Kvalitu a přijatelný komfort při používání fotomobilu samozřejmě ovlivňuje i použitý displej.

Při výběru fotomobilu je také vhodné zohlednit odborné i uživatelské recenze a testy. Prozkoumejte ukázkové snímky a vyberte podle toho, které se vám budou nejvíc líbit. Mezi významné a nezávislé servery patří např. francouzská společnost DxOMark, kde najdete hodnocení smartphonů podle jejich fotografických schopností včetně žebříčku úspěšnosti. Při výběru se ovšem nespoléhejte pouze na celkové hodnocení, ale zohledněte i jednotlivé vlastnosti jako ostření, obrazový detail, barvy, šum, bokeh apod.

Během focení mobilem oceníte podporu mnoha užitečného příslušenství, které více či méně rozšíří možnosti fotomobilu při každodenním používání. Patří sem zejména oblíbené selfie tyče, ministativy, stabilizátory, powerbanky nebo paměťové karty.

Softwarová výbava fotomobilů

Mezi důležité vlastnosti fotomobilů patří samozřejmě také jejich softwarová výbava. Se základní dodávanou aplikací na focení si zpravidla vystačí většina uživatelů v řadě běžných situacích. Nicméně fotoaparát v mobilu umožňuje i celou řadu dalších funkcí, které zpravidla naplno využijete v některé ze specializovaných fotoaplikací.

Při aktivním focení se proto neomezujte vestavěnou aplikací dodanou výrobcem. Díky rozšířeným možnostem využijte některou z mnoha speciálních fotoaplikací a fotografujte podle potřeby nejen v automatickém, ale také poloautomatickém nebo dokonce plně manuálním režimu. S takto vybaveným smartphonem můžete zároveň využít i zápis do oblíbeného formátu RAW pro případ dalších úprav fotografií, nebo pokud se nechcete spolehnout na předdefinované nastavení výrobcem fotomobilu.

Oblíbení výrobci na trhu

Mezi oblíbené a vyhledávané výrobce fotomobilů patří zejména značky jako Xiaomi, Apple, Huawei, Samsung, LG, Honor, Nokia, Google, Sony, Motorola nebo další. Nákupem mobilu těchto značek ve střední a především vyšší třídě zpravidla neuděláte zásadní chybu. Při jejich výběru se můžete inspirovat i nejprodávanějšími nebo doporučenými fotomobily. Před samotným nákupem nezapomeňte prozkoumat recenze fotomobilů, kde najdete další důležité informace před jejich nákupem.


Doporučené fotomobily (2023 / 2022)

Inspirujte se aktuální nabídkou nejlepších fotomobilů podle nákupního průvodce

Tip
1.

Doporučený
telefon do 30 000 Kč

Apple
iPhone 13 Pro

 • 6,1" OLED displej o rozlišení 2 532 x 1 170 bodů s vysokým kontrastem a neuvěřitelnou věrností barev
 • Výkon zajišťuje nejvýkonnější mobilní 5nm čip Apple A15 Bionic se šestijádrovým CPU a čtyřjádrovým GPU
 • Profesionální 12Mpx fotosoustavu se třemi objektivy doplňuje LiDAR pro přesné určování polohy objektů
Smartphone Apple iPhone 13 ProZobrazit nejnižší cenu

Tip
2.

Doporučený
fotomobil do 25 000 Kč

Samsung
Galaxy S22 Ultra 5G

 • Superštíhlý design v kombinaci s 6,8" Dynamic AMOLED displejem s odolným sklem Corning Gorilla Glass Victus+
 • Inteligentní baterie s kapacitou 5 000 mAh je vždy připravena na jakoukoliv celodenní výzvu
 • Čtyři zadní fotoaparáty 108 Mpx širokoúhlý, 10x optický zoom teleobjektiv, doplňuje 12 Mpx ultraširokoúhlý
Fotomobil Samsung Galaxy S22 Ultra 5GZobrazit nejnižší cenu

Tip
3.

Doporučený
fotomobil do 10 000 Kč

Xiaomi
Redmi Note 11 Pro

 • Rozměrný 6,67" AMOLED displej (120Hz) o rozlišení 2 400 x 1 080 pixelů s miniaturním průstřelem pro čelní kameru
 • Výkonný čip Snapdragon 695 vhodný i ke hraní her s realistickou grafikou a výborná kapacita baterie
 • Působivý 108 Mpx fotoaparát s optickou stabilizací doplňuje 8 Mpx širokoúhlá čočka a 2 Mpx makro objektiv
Fotomobil Xiaomi Redmi Note 11 ProZobrazit nejnižší cenu

Zobrazit další mobilní telefony
Nevybrali jste si? Nevadí, prozkoumejte žebříček nejprodávanějších mobilůNakupujte výhodně pouze v e-shopech, kde nabízejí
nízké ceny s dopravou zdarma

Nabídka mobilní telefony


Úvod   Články   O webu

Copyright 2019 - 2023 NakupniPruvodce.cz