Úvod / mobily / jak vybrat nejlepší fotomobil


Jak vybrat nejlepší fotomobil

Pořiďte si kvalitní fotomobil s nejlepším poměrem ceny a výkonu

Jak vybrat nejlepší fotomobil
  • Ušetřete zároveň čas a peníze při hledání nového fotomobilu pro každodenní použití
  • Jednoduše získejte všechny důležité informace, které potřebujete před nákupem
  • Na základě odborných a uživatelských recenzí doporučíme nejlepší produkty
  • Jestliže hledáte rychlé řešení, pak se podívejte na doporučené fotomobily

Doporučené fotomobily


Nejprodávanější fotomobily

Porovnejte 5 nejoblíbenějších fotomobilů s nejlepším hodnocením (2019 / 2020)

1. místo

Xiaomi
Redmi Note 7

Hodnocení 84%

Fotomobil Xiaomi Redmi Note 7

Displej: 6,3" IPS
Paměť: 64 GB + SD
Fotoaparát: 48 Mpx
Baterie: 4 000 mAh
OS: Android 9.0

Zjistit cenu


2. místo

Apple
iPhone 11

Hodnocení 88%

Fotomobil Apple iPhone 11

Displej: 6,1" IPS
Paměť: 64 - 256 GB
Fotoaparát: 12 Mpx
Baterie: 3 110 mAh
OS: Apple iOS 13

Zjistit cenu


3. místo

Huawei
P30 Pro

Hodnocení 97%

Fotomobil Huawei P30 Pro

Displej: 6,47" OLED
Paměť: 128 GB + NM
Fotoaparát: 40 Mpx
Baterie: 4 200 mAh
OS: Android 9.0

Zjistit cenu


4. místo

Apple
iPhone 11 Pro

Hodnocení 93%

Fotomobil Apple iPhone 11 Pro

Displej: 5,8" OLED
Paměť: 64 - 512 GB
Fotoaparát: 12 Mpx
Baterie: 3 046 mAh
OS: Apple iOS 13

Zjistit cenu


5. místo

Samsung
Galaxy S10 Plus

Hodnocení 92%

Fotomobil Samsung Galaxy S10 Plus

Displej: 6,4" AMOLED
Paměť: 128 GB + SD
Fotoaparát: 16 Mpx
Baterie: 4 100 mAh
OS: Android 9.0

Zjistit cenu

Nevybrali jste si? Nevadí, prozkoumejte žebříček nejprodávanějších mobilů
na oblíbeném cenovém srovnávači Heureka.S ohledem na stále povedenější fotoaparáty v současných chytrých telefonech je nutné začít brát fotomobily jako reálnou konkurenci běžných digitálních kompaktů. Díky nim nebudete u sebe nosit dvě zařízení, fotoaparát v mobilu máte téměř vždy po ruce a navíc s ním dokážete okamžitě sdílet všechny povedené fotografie či zajímavé video mezi přáteli nebo rovnou na sociální sítě.

S kvalitně vybaveným fotomobilem pořídíte poměrně snadno nejen spontánní momentku nebo běžné rodinné fotky, ale můžete se s ním dokonce pokusit o zajímavé snímky se zaměřením na detail, náročnější fotografie z venkovní scenérie či úchvatné portréty, kde lze překvapivě dobře pracovat s hloubkou ostrosti pro dosažení rozostřeného pozadí.

Nicméně vybrat kvalitní fotomobil není vůbec jednoduché. Výslednou fotografii ovlivňuje celá řada parametrů a jejich reálná kvalita se navíc často může výrazně lišit od původního očekávání. Pokud ovšem budete znát hranici, na kterou stačí zabudovaný fotoaparát ve vašem smartphonu, pak velmi dobře dokážete využít jeho schopnosti na maximum a budete s celkovým výsledkem spokojeni.

Abyste se nespálili při jejich výběru, jednoduše poradíme, na které parametry se zaměřit, a jak vybrat nejlepší fotomobil vhodný pro každodenní používání.

Na jaké parametry se zaměřit?

Při výběru kvalitního fotomobilu nesmíte především podlehnout marketingovým lákadlům a zejména se vyhnout přesvědčení, že více megapixelů (Mpx) zároveň nutně znamená lepší fotografie. Aby toto pravidlo platilo, musí výrobce s vyšším počtem megapixelů navýšit i fyzický rozměr obrazového čipu. Abyste si mohli lépe udělat představu o reálné kvalitě fotografií je nutné předem znát také informaci o velikosti jednotlivých pixelů vzhledem k použitému snímači, které se uvádí v mikrometrech (µm). Čím větší je fyzická velikost pixelu, o to více světla dokáže takový pixel pojmout a vaše fotografie bude kvalitnější a zároveň obsahovat i méně šumu. Optimální velikost pixelu se u špičkových fotomobilů pohybuje kolem hodnoty 1,3 µm a více.

Vedle samotného rozlišení a velikosti obrazového čipu patří mezi nejdůležitější parametry při výběru fotomobilu zároveň i světelnost objektivu. Světelný objektiv výrazně usnadní fotografování v horších světelných podmínkách a zajistí tak lepší fotografie při focení v interiéru, za šera nebo v noci. Hodnota světelnosti se udává clonovým číslem (f/x), kde platí, že čím je clonové číslo menší, tím více světla se dostane k čipu. Ideální hodnota světelnosti u kvalitních fotomobilů bývá zpravidla nižší než f/1,9.

Základem ostré a detailní fotografie je kvalitní ostření. Většina současných fotomobilů je už naštěstí vybavena automatickým ostřením (autofocus). Moderní smartphony mají ovšem vedle pasivního ostření založeném na principu porovnání kontrastu fotografované scény ve výbavě také účinné laserové nebo dokonce fázové ostření, se kterým docílíte mnohem lepších výsledků. Tyto technologie výrazně urychlují ostření i během špatných světelných podmínek, což se hodí především při focení v interiéru nebo za šera.

Které funkce usnadňují focení?

Nejlepší fotomobily mají ve výbavě velmi účinnou optickou stabilizaci, díky které výrazně snížíte riziko rozmazání snímku a videa při nedostatečném osvětlení. Stabilizace obrazu zároveň poměrně úspěšně eliminuje i drobný třes rukou. Vedle precizní optické stabilizace můžete najít v levnějších modelech i softwarovou (elektronickou) stabilizaci, která ovšem nemusí poskytovat zcela špičkové výsledky a může zde dokonce docházet k jisté degradaci obrazu.

V posledních letech se výrobci smartphonů předhánějí v počtu vestavěných fotoaparátů. Více foťáků nemusí být nijak na škodu, každý se totiž hodí na zcela jiný typ záběru. Na zadní straně mobilu zpravidla najdete širokoúhlou čočku, teleobjektiv, makroobjektiv či fotoaparát umožňující práci s větší hloubkou ostrosti nebo vyšším dynamickým rozsahem.

Hranice možností digitální fotografie pořízené mobilním telefonem se neustále posouvají a jednou z revolucí v mobilním focení je zejména optický zoom. Na trhu aktuálně najdete fotomobily vybavené periskopovou kamerou tvořenou soustavou čoček pečlivě ukrytou v plochém těle smartphonu. Oproti běžně používanému digitálnímu zoomu funguje takto vybavený teleobjektiv s optickým zoomem i po přiblížení zcela bez ztráty obrazové kvality.

Mezi účinné vlastnosti moderních fotomobilů patří funkce HDR (High Dynamic Range), která s dobře nastavenou aplikací dodá fotografiím výrazně prokreslené detaily v tmavých i světlých částech obrazu. Fotografie s vysokým dynamickým kontrastem se skládají z několika identických snímků pořízených s různou expozicí, které za vás mobil automaticky smontuje. Fotografování s HDR ovšem přináší i nevýhody, a to zejména v podobě výrazného nárůstu nežádoucího šumu.

Další důležité vlastnosti

V oblasti nahrávání videa lze od kvalitního fotomobilu očekávat minimálně podporu Full HD rozlišení 1080p při 60 snímcích za sekundu. Náročnější uživatelé využijí záznam videa ve 4K UHD rozlišení 2160p s minimálně 30 FPS. Při natáčení videa oceníte mobilní telefony vybavené elektronickou (EIS), nebo kvalitnější optickou (OIS) stabilizací obrazu, se kterými se můžete zbavit rušivě roztřesených záběrů.

Každý aktivní fotograf se při fotografování nebo nahrávání videa mobilem setká s poměrně rychlým vybíjením baterie. Abyste nezůstali bez energie, nezapomeňte si vybrat mobilní telefon s dostatečnou kapacitou baterie (mAh). Myslet musíte zároveň na velikost vnitřní paměti zejména při ukládání videa a případně i na podporu rozšiřujících paměťových karet. Kvalitu a přijatelný komfort při používání fotomobilu samozřejmě ovlivňuje i použitý displej.

Při výběru fotomobilu je také vhodné zohlednit odborné i uživatelské recenze a testy. Prozkoumejte ukázkové snímky a vyberte podle toho, které se vám budou nejvíc líbit. Mezi významné a nezávislé servery patří např. francouzská společnost DxOMark, kde najdete hodnocení smartphonů podle jejich fotografických schopností včetně žebříčku úspěšnosti. Při výběru se ovšem nespoléhejte pouze na celkové hodnocení, ale zohledněte i jednotlivé vlastnosti jako ostření, obrazový detail, barvy, šum, bokeh apod.

Během focení mobilem oceníte podporu mnoha užitečného příslušenství, které více či méně rozšíří možnosti fotomobilu při každodenním používání. Patří sem zejména oblíbené selfie tyče, ministativy, stabilizátory, powerbanky nebo paměťové karty.

Softwarová výbava fotomobilů

Mezi důležité vlastnosti fotomobilů patří samozřejmě také jejich softwarová výbava. Se základní dodávanou aplikací na focení si zpravidla vystačí většina uživatelů v řadě běžných situacích. Nicméně fotoaparát v mobilu umožňuje i celou řadu dalších funkcí, které zpravidla naplno využijete v některé ze specializovaných fotoaplikací.

Při aktivním focení se proto neomezujte vestavěnou aplikací dodanou výrobcem. Díky rozšířeným možnostem využijte některou z mnoha speciálních fotoaplikací a fotografujte podle potřeby nejen v automatickém, ale také poloautomatickém nebo dokonce plně manuálním režimu. S takto vybaveným smartphonem můžete zároveň využít i zápis do oblíbeného formátu RAW pro případ dalších úprav fotografií, nebo pokud se nechcete spolehnout na předdefinované nastavení výrobcem fotomobilu.

Oblíbení výrobci na trhu

Mezi oblíbené a vyhledávané výrobce fotomobilů patří zejména značky jako Xiaomi, Apple, Huawei, Samsung, LG, Honor, Nokia, Google, Sony, Motorola nebo další. Nákupem mobilu těchto značek ve střední a především vyšší třídě zpravidla neuděláte zásadní chybu. Při jejich výběru se můžete inspirovat i nejprodávanějšími nebo doporučenými fotomobily.


Doporučené fotomobily v akci

Inspirujte se aktuální nabídkou doporučených fotomobilů podle nákupního průvodce

Tip
1.

Doporučený
fotomobil do 20 000 Kč

Fotomobil Apple iPhone 11

Apple
iPhone 11

12 Mpx   1,4 µm   f/1,8

Chytrý telefon Apple iPhone 11 má ve výbavě duální 12 Mpx fotoaparát, se kterým si naplno užijete širokoúhlý objektiv s optickou stabilizací nebo ultraširokoúhlý objektiv se záběrem 120 stupňů. Využít můžete portrétní...

Zjistit nejnižší cenu

Tip
2.

Doporučený
fotomobil do 15 000 Kč

Fotomobil Huawei P30 Pro

Huawei
P30 Pro

40 Mpx   1,4 µm   f/1,6

Huawei P30 Pro je pokročilý fotomobil s optikou Leica, který zaujme 5x zoom periskopovým objektivem a zároveň schopností pořizovat bezkonkurenční snímky i za tmy. Srdcem fotomobilu je 40 Mpx senzor Superspectrum...

Zjistit nejnižší cenu

Tip
3.

Doporučený
fotomobil do 5 000 Kč

Fotomobil Xiaomi Redmi Note 7

Xiaomi
Redmi Note 7

48 Mpx   1,6 µm   f/1,8

Cenově dostupný smartphone Xiaomi Redmi Note 7 zaujme zadním 48 Mpx snímačem se světelností f/1.8, kterým pořídíte povedené 12megapixelové snímky. Fotoaparát doplňuje i druhý snímač pro práci s hloubkou ostrosti...

Zjistit nejnižší cenu

Nevybrali jste si? Nevadí, prozkoumejte žebříček nejprodávanějších mobilů
na oblíbeném cenovém srovnávači Heureka.Nakupujte výhodně pouze v e-shopech, kde nabízejí
nízké ceny s dopravou zdarma

Nabídka mobilních telefonů


Úvod   O webu

Copyright 2019 - 2020 NakupniPruvodce.cz