Úvod / digitální fotoaparáty / jak vybrat nejlepší kompaktní fotoaparát


Jak vybrat nejlepší kompaktní fotoaparát

Pořiďte si kvalitní kompaktní fotoaparát s nejlepším poměrem ceny a výkonu

Jak vybrat nejlepší kompaktní fotoaparát
 • Ušetřete zároveň čas a peníze při hledání nového kompaktu pro každodenní použití
 • Jednoduše získejte všechny důležité informace, které potřebujete před nákupem
 • Na základě odborných a uživatelských recenzí doporučíme nejlepší produkty
 • Jestliže hledáte rychlé řešení, pak se podívejte na doporučené kompakty

Doporučené digitální kompakty


Nejprodávanější kompaktní fotoaparáty

Porovnejte nejoblíbenější kompaktní fotoaparáty s nejlepším hodnocením (2023 / 2022)

1. místo

Canon
PowerShot G7 X II

Hodnocení 82%

Snímač: 1" CMOS
Rozlišení: 20,1 Mpx
Objektiv: 24 - 100 mm
Optický zoom: 4,2x
Světelnost: f/1,8 - 2,8

Kompaktní fotoaparát Canon PowerShot G7 X Mark IIPorovnat ceny

2. místo

Sony
CyberShot RX100 III

Hodnocení 84%

Snímač: 1" CMOS
Rozlišení: 20,1 Mpx
Objektiv: 24 - 70 mm
Optický zoom: 2,9x
Světelnost: f/1,8 - 2,8

Kompaktní fotoaparát Sony CyberShot DSC-RX100 IIIPorovnat ceny

3. místo

Panasonic
Lumix DMC-LX15

Hodnocení 83%

Snímač: 1" CMOS
Rozlišení: 20,1 Mpx
Objektiv: 26 - 78 mm
Optický zoom: 3x
Světelnost: f/1,4 - 2,7

Kompaktní fotoaparát Panasonic Lumix DMC-LX15Porovnat ceny

4. místo

Canon
PowerShot G1X III

Hodnocení 86%

Snímač: APS-C
Rozlišení: 24,2 Mpx
Objektiv: 24 - 72 mm
Optický zoom: 3x
Světelnost: f/2,8 - 5,6

Kompaktní fotoaparát Canon PowerShot G1X Mark IIIPorovnat ceny

5. místo

Sony
CyberShot RX100 VI

Hodnocení 84%

Snímač: 1" CMOS
Rozlišení: 20,1 Mpx
Objektiv: 24 - 200 mm
Optický zoom: 8x
Světelnost: f/2,8 - 4,5

Kompaktní fotoaparát Sony CyberShot DSC-RX100 VIPorovnat ceny

Zobrazit další digitální kompakty
Nevybrali jste si? Nevadí, prozkoumejte žebříček nejprodávanějších digitálních fotoaparátůPokud hledáte fotoaparát, který pro svoji kompaktní velikost, ale i nízkou hmotnost můžete mít v jakékoliv situaci neustále při sobě, pak bude digitální kompakt ideální volbou. S kompaktním fotoaparátem proto nepromeškáte žádný důležitý moment, který během okamžiku dokážete jednoduše zaznamenat. Kompakty mohou samozřejmě oslovit řadu začínajících nebo amatérských fotografů zároveň pro svoji jednoduchou obsluhu a relativně nízkou pořizovací cenu.

V nabídce digitálních kompaktů najdete nepřeberné množství rozmanitých přístrojů pro zcela různé účely. Vedle základních modelů, které v řadě případů mohou dnes spolehlivě nahradit fotomobily se vyplatí zaměřit pozornost na pokročilé nebo profi kompakty s možností plně manuálního ovládání. Do kategorie kompaktních fotoaparátů spadají i oblíbené ultrazoomy s mimořádným optickým zoomem, které jsou vyhledávány pro svoje univerzální použití. Samostatnou kapitolou jsou vodotěsné kompakty vhodné na použití do extrémních podmínek a instantní fotoaparáty, které okamžitě vytisknou pořízený snímek. Pokročilí uživatelé mohou zvolit kompakt s výměnným objektivem.

Při výběru kompaktního fotoaparátu ovšem musíte dát velký pozor na jejich obecně slabší stránky. Nejen, že mnohé digitální kompakty poskytují fotografie v použitelné kvalitě pouze za vhodného osvětlení při nízkých hodnotách ISO, ale mnohdy vás mohou také omezovat i nedostatečnou rychlostí ostření nebo při práci s hloubkou ostrosti. Ergonomie kompaktů zpravidla nepatří mezi silné stránky. Nicméně vhodně zvolené kompaktní fotoaparáty dokáží v rukách zkušených fotografů nabídnout kvalitní fotografie v celé řadě situací.

Abyste se nespálili při výběru, jednoduše vám poradíme, na které parametry se zaměřit, a jak vybrat nejlepší kompaktní fotoaparát pro každodenní používání.

Na jaké parametry se zaměřit?

Mezi nejdůležitější prvky každého digitálního fotoaparátu patří velikost použitého snímače. Obrazové čipy s větší plochou dokáží totiž zachytit více detailu a zároveň obsahují i méně šumu. Nebojte se při výběru digitálního kompaktu upřednostnit přístroje s fyzicky vetším snímačem i za cenu menšího počtu megapixelů (Mpx). Velikost obrazového čipu se značí ve zlomcích palců a zjednodušeně platí, že čím je větší číslo za zlomkem, tím je pak tento snímač fyzicky menší. Pro kompaktní fotoaparáty se jeví jako nejvhodnější především jednopalcové (1") snímače, které poskytují optimální poměr v ceně a výkonu. Mezi výrazně pokročilé fotoaparáty schopné nabídnout velmi kvalitní obrazové výsledky za jakéhokoliv osvětlení patří samozřejmě i přístroje s 4/3" čipem nebo profi kompakty s APS-C snímačem.

Jestliže vybíráte běžný digitální kompakt s fyzicky menším obrazovým snímačem např. 1/2,3 palců, potom musíte ovšem počítat s nižším obrazovým detailem a výrazně vyšším šumem zejména při fotografování za horších světelných podmínek. V takovém případě pak můžete zároveň zvážit i výběr kvalitního fotomobilu, který už dokáže nabídnout podobné obrazové výsledky jako obyčejný kompaktní fotoaparát s malým čipem.

Neméně důležitou součástí digitálního kompaktu je samozřejmě objektiv a jeho ohnisková vzdálenost udávána v mm, která v ideálním případě může začínat na širokoúhlém ohnisku 24 mm. U zoomových objektivů delší ohnisko (85 mm a více) uplatníte při focení vzdálených objektů. Objektivy s delší ohniskovou vzdáleností vám zároveň usnadní práci s hloubkou ostrosti, kterou využijete při focení portrétů. Dalším důležitým parametrem je i samotná světelnost objektivu uváděna clonovým číslem (f/číslo), kde platí, že čím je clonové číslo menší, tím více světla se dostane k čipu. Díky vysoké světelnosti lépe dosáhnete u snímku rozostřeného pozadí (bokeh) a můžete fotografovat i při horším osvětlení na nižší citlivost ISO, kde můžete počítat s menším šumem.

Mezi přednosti digitálních kompaktů patří snadné ovládání, které dále ulehčuje také řada automatických a scénických fotografických režimů. Pokud ovšem chcete mít svoje snímky pod kontrolou, pak rozhodně vybírejte fotoaparáty, které vedle přednastavených režimů expozice nabízí i plně manuální ovládání, kde jednoduše ovlivníte rychlost závěrky, clonu objektivu a zároveň citlivosti ISO. Pro případ následných softwarových úprav na stolním PC či laptopu se hodí fotografické přístroje s podporou zápisu do bezztrátového formátu RAW, který obsahuje původní / nezpracovaná data načtená ze senzoru.

Další důležité vlastnosti

Na digitálním kompaktu stejně jako na bezzrcadlovce nebo i zrcadlovce oceníte kvalitní konstrukci s dobrou ergonomií o dostatečném počtu ovládacích prvků, které usnadní a zároveň urychlí používání digitálního fotoaparátu. Při fotografování jistě oceníte kvalitní optický nebo elektronický hledáček, nicméně s ohledem na malé rozměry těchto přístrojů disponuje většina kompaktů pouze hlavním displejem. Praktické jsou především výklopné displeje, které společně s dotykovým ovládáním usnadňují focení v řadě situací.

Nezapomeňte, že s vestavěným bleskem v kompaktním fotoaparátu příliš přesvědčivé fotky nepořídíte. Proto mezi oblíbené pomocníky patří kvalitní objektivy s vestavěnou optickou stabilizací obrazu, se kterými výrazně snížíte riziko rozmazání snímku nebo videa zejména při nedostatečném osvětlení. Stabilizace obrazu zároveň poměrně úspěšně eliminuje i drobný třes rukou. Nicméně v celé řadě situací se nutnosti použití běžného stativu nebo ministativu stejně nevyhnete (noční snímky, makrofotografie...).

Mezi základní vlastnosti digitálních kompaktů patří samozřejmě také široké možnosti při nahrávání videa. Běžným standardem je nahrávání videa ve Full HD rozlišení 1080p. S vybranými kompakty můžete dokonce natáčet záběry ve vysokém 4K UHD rozlišení 2160p, které je ovšem velmi náročné na zpracování a kapacitu paměťové karty. Při záznamu videa je kromě rozlišení důležitý i počet snímků za vteřinu, kde je standardem 30 FPS, nicméně plynulejší videa poskytne až snímková frekvence se 60ti a více snímky za sekundu.

Na které funkce nezapomenout?

Každý fotograf se během fotografování nebo nahrávání videa setká s poměrně rychlým vybíjením baterie. Abyste nezůstali bez energie, nezapomeňte si vždy vybrat kompaktní fotoaparát s dostatečnou kapacitou baterie (mAh). S ohledem na vlastní potřeby a také způsob používání digitálního fotoaparátu se zaměřte i na další funkce a vlastnosti jako např. rychlost sekvenčního snímání, nastavitelná samospoušť, možnost nastavení přesného času závěrky (bulb), bezdrátové ovládání (WiFi, Bluetooth či NFC) na mobilním telefonu nebo podporu GPS pro snadné přiřazení lokace k vámi pořízeným fotografiím.

Při výběru fotoaparátu je také vhodné zohlednit odborné i uživatelské recenze a testy. Prozkoumejte ukázkové snímky a vyberte podle toho, které se vám budou nejvíc líbit. Mezi významné a nezávislé servery patří např. francouzská společnost DxOMark, kde najdete hodnocení fotoaparátů podle jejich fotografických schopností včetně žebříčku úspěšnosti. Při výběru se ovšem nespoléhejte pouze na celkové hodnocení, ale zohledněte i jednotlivé vlastnosti jako ostření, obrazový detail, barvy, šum, bokeh apod.

Akční nabídka

Během focení kompaktem oceníte i podporu mnoha užitečného příslušenství, které více či méně rozšíří možnosti fotoaparátu při každodenním používání. Patří sem zejména externí blesky, stativy nebo paměťové karty. Nezapomeňte prozkoumat širokou nabídku brašen nebo ochranných pouzder vhodných k vybranému typu kompaktního fotoaparátu.

Oblíbení výrobci na trhu

Mezi oblíbené a vyhledávané výrobce digitálních fotoaparátů v současnosti patří značky jako Canon, Nikon, Olympus, Sony, Panasonic, Fujifilm, Pentax a některé další. Nákupem digitálních fotoaparátů od těchto firem zpravidla neuděláte zásadní chybu. Při jejich výběru se můžete inspirovat doporučenými nebo nejprodávanějšími typy kompaktů. Před samotným nákupem nezapomeňte prozkoumat i recenze kompaktních fotoaparátů, kde najdete další důležité informace před jejich nákupem.


Doporučené kompaktní fotoaparáty (2023 / 2022)

Inspirujte se aktuální nabídkou nejlepších kompaktních fotoaparátů podle nákupního průvodce

Tip
1.

Doporučený
kompakt do 16 000 Kč

Sony
CyberShot DSC-RX100 III

 • Vylepšený model Sony CyberShot RX100 III si zachovává všechny výhody předchozí řady kompaktů a nově přináší řadu vylepšení
 • Nově máte k dispozici světelný objektiv se širokoúhlým ohniskem 24 mm, který doplňuje výklopný 3" displej a vestavěný hledáček
 • Kapesní fotoaparát s pokročilým 1" CMOS obrazovým snímačem, kde můžete počítat s dostatečně rychlým a výkonným autofokusem
Kompaktní fotoaparát Sony CyberShot DSC-RX100 IIIZobrazit nejnižší cenu

Tip
2.

Doporučený
kompakt do 14 000 Kč

Canon
PowerShot G7 X Mark II

 • Špičkový kompakt s jednopalcovým snímačem, který zaujme povedenou kvalitou pořízených fotografií za jakékoliv příležitosti
 • Těšit se můžete na objektiv s ohniskovým rozsahem 24 - 100 mm s výbornou světelností F/1.8 - 2.8 včetně 5-osé stabilizace
 • Pokročilý fotoaparát, který se vejde do kapsy dále nabízí výklopný displej s užitečným dotykovým ovládáním pro rychlé ostření
Kompaktní fotoaparát Canon PowerShot G7 X Mark IIZobrazit nejnižší cenu

Tip
3.

Doporučený
kompakt do 12 000 Kč

Panasonic
Lumix DMC-LX15

 • Povedený kapesní kompakt, který díky 1" obrazovému snímači CMOS s 20,1 Mpx pořizuje kvalitní fotky i při vyšším ISO
 • Při focení oceníte objektiv Leica s ohniskem 24 - 72 mm (3x optický zoom) a výbornou světelností F/1.4 - 2.8
 • Vysoce kompaktní fotoaparát vhodný i pro profesionální a pokročilé fotografy, který můžete mít při sobě za jakékoliv situace
Kompaktní fotoaparát Panasonic Lumix DMC-LX15Zobrazit nejnižší cenu

Zobrazit další digitální kompakty
Nevybrali jste si? Nevadí, prozkoumejte žebříček nejprodávanějších digitálních fotoaparátůNakupujte výhodně pouze v e-shopech, kde nabízejí
nízké ceny s dopravou zdarma

Nabídka digitální fotoaparáty


Úvod   Články   O webu

Copyright 2019 - 2023 NakupniPruvodce.cz