Úvod / digitální fotoaparáty / jak vybrat nejlepší kompaktní fotoaparát


Jak vybrat nejlepší kompaktní fotoaparát

Pořiďte si kvalitní kompaktní fotoaparát s nejlepším poměrem ceny a výkonu

Jak vybrat nejlepší kompaktní fotoaparát
  • Ušetřete zároveň čas a peníze při hledání nového kompaktu pro každodenní použití
  • Jednoduše získejte všechny důležité informace, které potřebujete před nákupem
  • Na základě odborných a uživatelských recenzí doporučíme nejlepší produkty
  • Jestliže hledáte rychlé řešení, pak se podívejte na doporučené kompakty

Doporučené digitální kompakty


Nejprodávanější kompaktní fotoaparáty

Porovnejte nejoblíbenější kompaktní fotoaparáty s nejlepším hodnocením (2019 / 2020)

1. místo

Canon
PowerShot G7 X Mark II

Hodnocení 81%

Snímač: 1" CMOS
Rozlišení: 20,1 Mpx
Objektiv: 24 - 100 mm
Optický zoom: 4,2x
Světelnost: f/1,8 - 2,8

Kompaktní fotoaparát Canon PowerShot G7 X Mark IIZjistit cenu

2. místo

Sony
Cyber-Shot RX100

Hodnocení 78%

Snímač: 1" CMOS
Rozlišení: 20,2 Mpx
Objektiv: 28 - 100 mm
Optický zoom: 3,6x
Světelnost: f/1,8 - 4,9

Kompaktní fotoaparát Sony Cyber-Shot DSC-RX100Zjistit cenu

3. místo

Panasonic
Lumix DMC-LX100

Hodnocení 84%

Snímač: 4/3" MOS
Rozlišení: 12,8 Mpx
Objektiv: 24 - 75 mm
Optický zoom: 3,1x
Světelnost: f/1,7 - 2,8

Kompaktní fotoaparát Panasonic Lumix DMC-LX100Zjistit cenu

4. místo

Sony
Cyber-Shot RX100 III

Hodnocení 82%

Snímač: 1" CMOS
Rozlišení: 20,1 Mpx
Objektiv: 24 - 70 mm
Optický zoom: 2,9x
Světelnost: f/1,8 - 2,8

Kompaktní fotoaparát Sony Cyber-Shot DSC-RX100 IIIZjistit cenu

5. místo

Panasonic
Lumix DMC-LX15

Hodnocení 81%

Snímač: 1" MOS
Rozlišení: 20,1 Mpx
Objektiv: 26 - 78 mm
Optický zoom: 3x
Světelnost: f/1,4 - 2,8

Kompaktní fotoaparát Panasonic Lumix DMC-LX15Zjistit cenu

Nevybrali jste si? Nevadí, prozkoumejte žebříček nejprodávanějších digitálních fotoaparátů
na oblíbeném cenovém srovnávači Heureka.Pokud hledáte fotoaparát, který pro svoji kompaktní velikost, ale i nízkou hmotnost můžete mít v jakékoliv situaci neustále při sobě, pak bude digitální kompakt ideální volbou. S kompaktním fotoaparátem proto nepromeškáte žádný důležitý moment, který během okamžiku dokážete jednoduše zaznamenat. Kompakty mohou samozřejmě oslovit řadu začínajících nebo amatérských fotografů zároveň pro svoji jednoduchou obsluhu a relativně nízkou pořizovací cenu.

V nabídce digitálních kompaktů najdete nepřeberné množství rozmanitých přístrojů pro zcela různé účely. Vedle základních modelů, které v řadě případů mohou dnes spolehlivě nahradit fotomobily se vyplatí zaměřit pozornost na pokročilé nebo profi kompakty s možností plně manuálního ovládání. Do kategorie kompaktních fotoaparátů spadají i oblíbené ultrazoomy s mimořádným optickým zoomem, které jsou vyhledávány pro svoje univerzální použití. Samostatnou kapitolou jsou vodotěsné kompakty vhodné na použití do extrémních podmínek a instantní fotoaparáty, které okamžitě vytisknou pořízený snímek. Pokročilí uživatelé mohou zvolit kompakt s výměnným objektivem.

Při výběru kompaktního fotoaparátu ovšem musíte dát velký pozor na jejich obecně slabší stránky. Nejen, že mnohé digitální kompakty poskytují fotografie v použitelné kvalitě pouze za vhodného osvětlení při nízkých hodnotách ISO, ale mnohdy vás mohou také omezovat i nedostatečnou rychlostí ostření nebo při práci s hloubkou ostrosti. Ergonomie kompaktů zpravidla nepatří mezi silné stránky. Nicméně vhodně zvolené kompaktní fotoaparáty dokáží v rukách zkušených fotografů nabídnout kvalitní fotografie v celé řadě situací.

Abyste se nespálili při výběru, jednoduše vám poradíme, na které parametry se zaměřit, a jak vybrat nejlepší kompaktní fotoaparát pro každodenní používání.

Na jaké parametry se zaměřit?

Mezi nejdůležitější prvky každého digitálního fotoaparátu patří velikost použitého snímače. Obrazové čipy s větší plochou dokáží totiž zachytit více detailu a zároveň obsahují i méně šumu. Nebojte se při výběru digitálního kompaktu upřednostnit přístroje s fyzicky vetším snímačem i za cenu menšího počtu megapixelů (Mpx). Velikost obrazového čipu se značí ve zlomcích palců a zjednodušeně platí, že čím je větší číslo za zlomkem, tím je pak tento snímač fyzicky menší. Pro kompaktní fotoaparáty se jeví jako nejvhodnější především jednopalcové snímače, které poskytují optimální poměr mezi cenou a výkonem.

Neméně důležitou součástí digitálního kompaktu je samozřejmě objektiv a jeho ohnisková vzdálenost udávána v mm, která v ideálním případě může začínat na širokoúhlém ohnisku 24 mm. U zoomových objektivů delší ohnisko (85 mm a více) uplatníte při focení vzdálených objektů. Objektivy s delší ohniskovou vzdáleností vám zároveň usnadní práci s hloubkou ostrosti, kterou využijete při focení portrétů. Dalším důležitým parametrem je i samotná světelnost objektivu uváděna clonovým číslem (f/číslo), kde platí, že čím je clonové číslo menší, tím více světla se dostane k čipu. Díky vysoké světelnosti lépe dosáhnete u snímku rozostřeného pozadí (bokeh) a můžete fotografovat i při horším osvětlení na nižší citlivost ISO, kde můžete počítat s menším šumem.

Mezi přednosti digitálních kompaktů patří snadné ovládání, které dále ulehčuje také řada automatických a scénických fotografických režimů. Pokud ovšem chcete mít svoje snímky pod kontrolou, pak rozhodně vybírejte fotoaparáty, které vedle přednastavených režimů expozice nabízí i plně manuální ovládání, kde jednoduše ovlivníte rychlost závěrky, clonu objektivu a zároveň citlivosti ISO. Pro případ následných softwarových úprav v počítači se hodí fotografické přístroje s podporou zápisu do bezztrátového formátu RAW.

Další důležité vlastnosti

Na digitálním kompaktu stejně jako na bezzrcadlovce nebo i zrcadlovce oceníte kvalitní konstrukci s dobrou ergonomií o dostatečném počtu ovládacích prvků, které usnadní a zároveň urychlí používání digitálního fotoaparátu. Při fotografování jistě oceníte kvalitní optický nebo elektronický hledáček, nicméně s ohledem na malé rozměry těchto přístrojů disponuje většina kompaktů pouze hlavním displejem. Praktické jsou především výklopné displeje, které společně s dotykovým ovládáním usnadňují focení v řadě situací.

Nezapomeňte, že s vestavěným bleskem v kompaktním fotoaparátu příliš přesvědčivé fotky nepořídíte. Proto mezi oblíbené pomocníky patří objektivy s vestavěnou optickou stabilizací obrazu, se kterými výrazně snížíte riziko rozmazání snímku nebo videa při nedostatečném osvětlení. Stabilizace obrazu zároveň poměrně úspěšně eliminuje i drobný třes rukou. Nicméně v řadě situací se nutnosti použití běžného stativu či ministativu stejně nevyhnete (noční snímky, makrofotografie...).

Mezi základní vlastnosti digitálních kompaktů patří samozřejmě také široké možnosti při nahrávání videa. Běžným standardem je nahrávání videa ve Full HD rozlišení 1080p. S vybranými kompakty můžete dokonce natáčet záběry ve vysokém 4K UHD rozlišení 2160p, které je ovšem velmi náročné na zpracování a kapacitu paměťové karty. Při záznamu videa je kromě rozlišení důležitý i počet snímků za vteřinu, kde je standardem 30 FPS, nicméně plynulejší videa poskytne až snímková frekvence se 60ti a více snímky za sekundu.

Na které funkce nezapomenout?

Každý fotograf se během fotografování nebo nahrávání videa setká s poměrně rychlým vybíjením baterie. Abyste nezůstali bez energie, nezapomeňte si vybrat kompaktní fotoaparát s dostatečnou kapacitou baterie (mAh). S ohledem na vlastní potřeby a způsob používání digitálního fotoaparátu se zaměřte i na další funkce a vlastnosti jako např. rychlost sekvenčního snímání, samospoušť, možnost nastavení přesného času závěrky (bulb), bezdrátové ovládání (WiFi, Bluetooth, NFC) na mobilním telefonu nebo podporu GPS pro snadné přiřazení lokace k pořízeným fotografiím.

Při výběru fotoaparátu je také vhodné zohlednit odborné i uživatelské recenze a testy. Prozkoumejte ukázkové snímky a vyberte podle toho, které se vám budou nejvíc líbit. Mezi významné a nezávislé servery patří např. francouzská společnost DxOMark, kde najdete hodnocení fotoaparátů podle jejich fotografických schopností včetně žebříčku úspěšnosti. Při výběru se ovšem nespoléhejte pouze na celkové hodnocení, ale zohledněte i jednotlivé vlastnosti jako ostření, obrazový detail, barvy, šum, bokeh apod.

Během focení kompaktem oceníte i podporu mnoha užitečného příslušenství, které více či méně rozšíří možnosti fotoaparátu při každodenním používání. Patří sem zejména externí blesky, stativy nebo paměťové karty. Nezapomeňte prozkoumat širokou nabídku brašen nebo ochranných pouzder vhodných k vybranému typu kompaktního fotoaparátu.

Oblíbení výrobci na trhu

Mezi oblíbené a vyhledávané výrobce digitálních fotoaparátů v současnosti patří značky jako Canon, Nikon, Olympus, Sony, Panasonic, Fujifilm, Pentax a některé další. Nákupem digitálních fotoaparátů těchto ověřených firem zpravidla neuděláte zásadní chybu. Při jejich výběru se můžete inspirovat doporučenými nebo nejprodávanějšími kompakty.


Doporučené kompaktní fotoaparáty (2020)

Inspirujte se aktuální nabídkou nejlepších kompaktních fotoaparátů podle nákupního průvodce

Tip
1.

Doporučený
kompakt do 15 000 Kč

Sony
Cyber-Shot DSC-RX100 III

1" CMOS   20,1 Mpx   2,9x zoom

Vylepšený model Sony Cyber-Shot RX100 Mark III si zachovává všechny výhody předchozí řady kompaktů a nově přináší velmi světelný objektiv se širokoúhlým ohniskem 24 mm, který dále doplňuje výklopný 3" displej a vestavěný hledáček s vysokým...

Kompaktní fotoaparát Sony Cyber-Shot DSC-RX100 IIIZjistit nejnižší cenu

Tip
2.

Doporučený
kompakt do 15 000 Kč

Canon
PowerShot G7 X Mark II

1" CMOS   20,1 Mpx   4,2x zoom

Canon PowerShot G7X Mark II patří ke druhé generaci oblíbených digitálních fotoaparátů Canon s jednopalcovým snímačem, který zaujme objektivem s ohniskovým rozsahem 24 - 100 mm s výbornou světelností F/1.8 - 2.8 včetně 5-osé stabilizaci...

Kompaktní fotoaparát Canon PowerShot G7 X Mark IIZjistit nejnižší cenu

Tip
3.

Doporučený
kompakt do 10 000 Kč

Sony
Cyber-Shot DSC-RX100

1" CMOS   20,2 Mpx   3,6x zoom

Sony DSC-RX100 je pokročilý digitální kompakt s kovovým tělem, který díky 1" obrazovému snímači Exmor CMOS s 20,2 Mpx pořizuje kvalitní fotky i při vyšším nastavení ISO. Fotoaparát disponuje objektivem Vario-Sonnar T* společnosti Carl Zeiss s ohniskem...

Kompaktní fotoaparát Sony Cyber-Shot DSC-RX100Zjistit nejnižší cenu

Nevybrali jste si? Nevadí, prozkoumejte žebříček nejprodávanějších digitálních fotoaparátů
na oblíbeném cenovém srovnávači Heureka.Nakupujte výhodně pouze v e-shopech, kde nabízejí
nízké ceny s dopravou zdarma

Nabídka digitální fotoaparáty


Úvod   Články   O webu

Copyright 2019 - 2020 NakupniPruvodce.cz