Úvod / počítače / jak vybrat nejlepší Mini PC


Jak vybrat nejlepší Mini PC

Pořiďte si Mini PC s nejlepším poměrem ceny a výkonu

Jak vybrat nejlepší Mini PC
 • Ušetřete zároveň čas a peníze během hledání nového Mini PC pro každodenní použití
 • Jednoduše získejte všechny důležité informace, které potřebujete před nákupem
 • Na základě odborných a uživatelských recenzí doporučíme nejlepší produkty
 • Jestliže hledáte rychlé řešení, pak se podívejte na doporučené Mini PC

Doporučené Mini PC


Nejprodávanější Mini PC

Porovnejte nejoblíbenější Mini PC s nejlepším hodnocením (2024 / 2023)

1. místo

Apple
Mac Mini M1

Hodnocení 93%

Rozměr: 4 x 20 x 20 cm
CPU: Apple M1
Paměť: 8 GB DDR4
GPU: Apple M1
Disk: 256 GB SSD
OS: macOS Big Sur

Mini PC Apple Mac Mini M1Porovnat ceny

2. místo

Intel
NUC 7 Essentials Kit

Hodnocení 83%

Rozměr: 5 x 12 x 11 cm
CPU: Intel Celeron
Paměť: 4 GB DDR4
GPU: Intel UHD GFX
Disk: 64 GB SSD
OS: Windows 10 Home

Mini PC Intel NUC 7 Essentials KitPorovnat ceny

3. místo

MSI
Cubi N

Hodnocení 88%

Rozměr: 5 x 11 x 12 cm
CPU: Intel Pentium
Paměť: 4 GB DDR4
GPU: Intel UHD GFX
Disk: 128 GB SSD
OS: Windows 11 Pro

Mini PC MSI Cubi NPorovnat ceny

4. místo

Asus
Mini PC PN41

Hodnocení 84%

Rozměr: 5 x 12 x 12 cm
CPU: Intel Celeron
Paměť: 4 GB DDR4
GPU: Intel UHD GFX
Disk: 128 GB SSD
OS: Windows 11 Pro

Mini PC Asus Mini PC PN41Porovnat ceny

5. místo

Raspberry
Pi 400

Hodnocení 80%

Rozměr: 229 x 12 x 2 cm
CPU: ARM Cortex-A72
Paměť: 4 GB DDR4
GPU: VideoCore VI
Disk: 16 GB microSD
OS: Raspbian (Linux)

Mini PC Raspberry Pi 400Porovnat ceny

Zobrazit další mini počítače
Nevybrali jste si? Nevadí, prozkoumejte žebříček nejprodávanějších počítačůMini PC patří mezi oblíbené stolní počítače vhodné pro umístění do běžné kanceláře nebo nenáročné domácnosti. Mini PC vynikají zejména kompaktními rozměry, nízkou váhou a zároveň také příjemnou energetickou nenáročností. Minipočítače zpravidla disponují dostatečným HW výkonem nejen pro všechny kancelářské aplikace a prohlížení internetu, ale jednoduše je využijete i pro sledování multimediální zábavy (hudba, filmy).

Základem každého mini PC jsou energeticky nenáročné komponenty, které umožňují příjemně tichý provoz bez rušivých zvuků nebo vibrací. To oceníte zejména v případě použití v domácnosti, kde může mini PC sloužit jako multimediální centrum či nenáročný počítač. Nicméně tuto vlastnost zároveň oceníte také v případech, kdy miniaturní PC bude fungovat jako kompaktní pracovní stanice v běžné kanceláři.

Malé stolní počítače (někdy nazývané Nettopy) jsou nejenom menší a levnější než klasické stolní PC, ale zaujmou i stylovým vzhledem. Snadno je umístíte na jakékoliv vhodné místo, některé mini PC vybavené standardem VESA dokonce upevníte i přímo na zadní kryt LCD monitoru. Po vybalení z krabice stačí do miniaturního počítače zapojit pouze napájení, kabel pro LAN síť, klávesnici a myš. Pokud jste vybrali model s předinstalovaným moderním operačním systémem Windows 10, tak během krátkého okamžiku můžete po zapnutí začít s počítačem běžně pracovat.

Co se vám na mini PC nemusí líbit? Podobně jako přenosné notebooky nebo stylové All in One počítače mají mini PC také velmi omezené možnosti pro další rozšiřování (upgrade). S výjimkou výměny pevného disku nebo operační paměti u nich zpravidla už nelze počítat s jakoukoliv budoucí inovací. Proto se zpravidla tyto počítače nehodí ke hraní nejnovějších her nebo k provozování náročných aplikací vyžadujících výkonnou grafickou kartu. K tomu účelu vždy lépe poslouží výkonné herní počítače nebo moderní herní konzole.

Abyste se nespálili při výběru, jednoduše vám poradíme, na které parametry se zaměřit, a jak vybrat nejlepší mini PC vhodné pro každodenní používání.

Na jaké parametry se zaměřit?

Před nákupem mini PC, který bude sloužit jako energeticky úsporný a malý stolní počítač si musíte vybrat vhodný model podle použitého procesoru, který zajišťuje všechny výpočetní operace. Běžně máte na výběr CPU postavené na platformě Intel a konkurenční AMD, tyto procesory se dále rozlišují počtem jader a použitou frekvencí, v obou případech platí čím více, tím lépe. Pro běžné kancelářské aplikace a brouzdání po internetu si vystačíte s nejlevnějšími mini PC, které jsou vybaveny CPU Intel Atom nebo lépe Intel Celeron či AMD A-Series. Pokud ovšem počítáte s použitím náročnějších programů a přehrávání multimédií na vašem televizoru, pak se raději zaměřte na procesory Intel Pentium nebo lépe Intel Core i3 a vyšší či konkurenční CPU AMD Ryzen 3 a vyšší.

Stejně jako u jakéhokoliv jiného PC patří u malých stolních počítačů operační paměť (RAM) mezi klíčové komponenty. Jako naprosté minimum lze považovat 4 GB RAM, nicméně pro efektivní práci raději počítejte s 8 GB operační paměti či více. Samozřejmostí by měla být přítomnost operační paměti typu DDR4 s vysokou propustností a nízkou spotřebou. V ideálním případě by základní deska měla také disponovat i volným slotem pro její snadné rozšíření do budoucna.

Grafická karta v mini PC zpravidla souvisí s použitým typem procesoru, protože se u nich zcela běžně využívá GPU čip integrovaný přímo v CPU. Jestliže se ovšem nechystáte hrát nejnovější náročné hry, pak pro běžné použití tato základní integrovaná grafika plně postačí pro většinu kancelářských i multimediálních aplikací včetně zpracování fotografií.

Většina výrobců mini PC nabízí celou řadu konfigurací, na řadě osvědčených e-shopů si tak snadno vyberete miniaturní počítač nakonfigurovaný podle vašich oblíbených komponent.

Další důležité vlastnosti a funkce

Mini PC mohou být běžně vybaveny 3 typy interního úložiště, které slouží pro instalované aplikace a ukládání dokumentů, fotografií, hudby, videa apod. Běžně se tedy u mini PC můžete setkat s vysokokapacitními pevnými disky (HDD), ultrarychlými a tichými disky typu SSD nebo zabudovanou flash pamětí eMMC. Samozřejmě je možná také jejich vzájemná kombinace, nejčastěji se používá SSD pro operační systém a základní aplikace + klasický HDD pro multimediální data. Kapacita vždy záleží na potřebě a chování uživatele, běžně najdete v mini PC disky o velikosti 256 GB až 1 TB.

Většina mini PC je běžně vybavena řadou rozhraní a konektorů jako USB, LAN, HDMI, čtečkou paměťových karet, bezdrátovou technologií WiFi nebo Bluetooth atd. Můžete samozřejmě počítat se zvukovým výstupem na sluchátka či reproduktory. Některé Nettopy mohou v základní výbavě disponovat i optickou DVD mechanikou, nicméně její přítomnost se liší dle dané značky i modelu.

Při výběru miniaturního počítače hraje roli také PC skříň, která se s ohledem na kompaktní velikost vejde na jakýkoliv pracovní stůl. V řadě případů jsou mini PC uloženy v elegantní a stylové krabičce, která vám neudělá ostudu ani při umístění do obývacího pokoje vedle moderního televizoru při použití jako HTPC (Home Theater Personal Computer). Lze vybrat i model, který snadno připevníte na zadní stranu monitoru, čímž získáte energeticky nenáročné a opravdu tiché All in One PC, které na stole nezabírá žádné místo.

Operační systém je základem každého moderního počítače a v případě mini PC tomu není jinak. Většina uživatelů volí předinstalovaný OS Microsoft Windows 10, který je běžně k dispozici ve variantě Home a Pro. Mezi nejzásadnější rozdíly mezi těmito OS je možnost nasazení Windows 10 Pro do podnikové (korporátní) správy, kde můžete využívat i užitečné šifrování disků Bitlocker. S operačním systémem Windows 10 Home si běžně vystačí nejen naprostá většina domácností, ale samozřejmě i menší firmy. Mini PC mohou být vybaveny i systémem macOS, Linuxem, Chrome OS apod. Zkušenější uživatelé si mohou miniaturní PC (Nettop, HTPC) zakoupit bez OS a vhodný systém později doinstalovat sami.

Při nákupu mini PC zkontrolujte, zda základní balení již neobsahuje klávesnici a myš. U některých modelů a značek tyto periférie nemusíte dokupovat samostatně.

Koupit Mac mini nebo běžné PC?

Stále váháte, zda vybrat jedinečný Apple Mac mini nebo klasické mini PC s operačním systémem Windows 10? Většina uživatelů má jasnou představu o tom, co nabízí počítače s Windows, ale u platformy macOS už mohou mírně zapochybovat. Pojďme si tedy představit počítače Mac mini z dílny kalifornské společnosti Apple a prozkoumat jejich hlavní výhody i klíčové vlastnosti oproti ostatním osobním počítačům.

Nejnovější Apple Mac mini se vyznačuje dostatečně vysokým HW výkonem pro nejrůznější možnosti využití, nabízí práci s vyspělým systémem a díky vysoce kompaktnímu provedení se stylovým designem nezabere na stole příliš místa. Mac mini se hodí do každé kanceláře, recepce i domácnosti, kde může sloužit nejen jako spolehlivý stolní počítač, ale jako domácí centrum zábavy. Špičkově vyladěný hardware zaručuje bezproblémový chod i výrazně náročnějších aplikací, kde můžete zároveň počítat s velmi úsporným provozem. Mac mini samozřejmě nabízí i špičkovou kompatibilitu s dalšími Apple zařízeními.

K počítači Mac mini lze jednoduše připojit až tři 4K monitory, mezi základní rozhraní patří LAN, USB, HDMI, Bluetooth, WiFi včetně všestranných portů Thunderbolt 3 s extra rychlým přenosem dat (až 40 Gb/s). K ukládání dat využijete flashové úložiště SSD integrované na sběrnici PCIe. K Mac mini stačí dokoupit elegantní klávesnici Apple Magic Keyboard s nízkým profilem a Multi-Touch myš Apple Magic Mouse, které můžete dále doplnit o bezdrátový Magic Trackpad s užitečnou funkcí Force Touch.

Akční nabídka

Mimořádnost počítačů Apple Mac mini zajišťuje i pokročilý a bezpečný operační systém macOS, který vedle vysoké optimalizace poskytuje i práci se šifrovaným úložištěm. Uživatelsky přívětivé prostředí nabízí nejen konzistentní ovládací prvky, ale také pokročilý multitasking, speciální gesta s myší a bohatou nabídku předinstalovaných programů pro základní práci s počítačem. Do macOS můžete samozřejmě doinstalovat řadu vyladěných aplikací určených ke kancelářské činnosti, kreativní práci i multimediální zábavě. Nicméně zejména v oblasti her či dostupnosti některých specifických programů už nemusí nabízet stejné možnosti jako konkurenční operační systém MS Windows.

Hledáte dárek pro blízké? Prozkoumejte rady, tipy nebo inspirace a vyberte vhodný dárek pro ženy, zajímavý dárek pro může nebo atraktivní dárek pro děti.

Oblíbení PC výrobci na trhu

Mezi oblíbené a vyhledávané výrobce Mini PC aktuálně patří známé značky jako např. HP, Dell, Apple, Lenovo, Intel, Asus, Acer, UMAX, Raspberry Pi a některé další. Nákupem Mini PC těchto ověřených značek zpravidla neuděláte zásadní chybu. Při výběru se můžete inspirovat doporučenými či aktuálně nejprodávanějšími počítači na trhu. Před samotným nákupem nezapomeňte prozkoumat i recenze mini PC, kde naleznete také další důležité informace před jejich nákupem.


Doporučené Mini PC (2024 / 2023)

Inspirujte se aktuální nabídkou nejlepších Mini PC podle nákupního průvodce

Tip
1.

Doporučené
mini PC do 20 000 Kč

Apple
Mac Mini M1

 • Výkonný miniaturní počítač Apple Mac Mini najdete v elegantně kompaktní a stylové hliníkové krabičce
 • Apple Mac Mini běžně zastoupí většinu prací nejen v běžné firmě, ale zároveň i multimediální domácnosti
 • Těšit se můžete na pokročilý a bezpečný operační systém macOS Big Sur, který přináší řadu zajímavých funkcí
Mini PC Apple Mac Mini M1Zobrazit nejnižší cenu

Tip
2.

Doporučené
mini PC do 10 000 Kč

MSI
Cubi N

 • Kompaktní kancelářský počítač s pokročilým a dostatečně výkonným hardwarem s velmi nízkými ekonomickými nároky
 • Vedle řady běžných kancelářských programů jeho výkon spolehlivě postačí na přehráváním HD videa nebo online zábavu
 • Využijte předinstalovaný a ověřený operační systém Windows 11 Professional s pokročilým zabezpečením ve své třídě
Mini PC MSI Cubi NZobrazit nejnižší cenu

Tip
3.

Doporučené
mini PC do 5 000 Kč

Intel
NUC 7 Essentials Kit

 • Nenechte si ujít cenově dostupný mini počítač s velmi úsporným a zároveň tichým provozem do kanceláře či domácnosti
 • Plně připraven pro nasazení do firemního prostředí nebo domácnosti, kde může fungovat i jako multimediální centrum
 • Ideální pro snadné použití v místech, kde není dostatek prostoru pro běžné umístění klasického stolního počítače
Mini PC Intel NUC 7 Essentials KitZobrazit nejnižší cenu

Zobrazit další mini počítače
Nevybrali jste si? Nevadí, prozkoumejte žebříček nejprodávanějších počítačůNakupujte výhodně pouze v e-shopech, kde nabízejí
nízké ceny s dopravou zdarma

Nabídka stolní počítače


Úvod   Články   O webu

Copyright 2019 - NakupniPruvodce.cz