Úvod / digitální fotoaparáty / jak vybrat nejlepší bezzrcadlovku


Jak vybrat nejlepší bezzrcadlovku

Pořiďte si kvalitní bezzrcadlovku s nejlepším poměrem ceny a výkonu

Jak vybrat nejlepší bezzrcadlovku
 • Ušetřete zároveň čas i peníze při hledání nové bezzrcadlovky pro každodenní použití
 • Jednoduše získejte všechny důležité informace, které potřebujete před nákupem
 • Na základě odborných a uživatelských recenzí doporučíme nejlepší produkty
 • Jestliže hledáte rychlé řešení, podívejte se na doporučené bezzrcadlovky

Doporučené bezzrcadlovky


Nejprodávanější bezzrcadlovky

Porovnejte nejoblíbenější bezzrcadlovky s nejlepším hodnocením (2023 / 2022)

1. místo

Sony
Alpha A6000

Hodnocení 82%

Snímač: APS-C
Rozlišení: 24,3 Mpx
Bajonet: Sony E
Sériové snímání: 11 FPS
Baterie: 420 snímků

Bezzrcadlovka Sony Alpha A6000Porovnat ceny

2. místo

Canon
EOS M50 Mark II

Hodnocení 84%

Snímač: APS-C
Rozlišení: 24,1 Mpx
Bajonet: Canon EF-M
Sériové snímání: 10 FPS
Baterie: 305 snímků

Bezzrcadlovka Canon EOS M50 Mark IIPorovnat ceny

3. místo

Sony
Alpha A7 II

Hodnocení 90%

Snímač: Full Frame / FX
Rozlišení: 24,3 Mpx
Bajonet: Sony FE
Sériové snímání: 5 FPS
Baterie: 350 snímků

Bezzrcadlovka Sony Alpha A7 IIPorovnat ceny

4. místo

Nikon
Z50

Hodnocení 87%

Snímač: APS-C
Rozlišení: 20,9 Mpx
Bajonet: Nikon Z
Sériové snímání: 11 FPS
Baterie: 320 snímků

Bezzrcadlovka Nikon Z50Porovnat ceny

5. místo

Olympus
OM-D E-M10 Mark III

Hodnocení 83%

Snímač: 4/3" Live MOS
Rozlišení: 16,1 Mpx
Bajonet: Micro 4/3
Sériové snímání: 8 FPS
Baterie: 320 snímků

Bezzrcadlovka Olympus OM-D E-M10 Mark IIIPorovnat ceny

Zobrazit další bezzrcadlovky
Nevybrali jste si? Nevadí, prozkoumejte žebříček nejprodávanějších digitálních fotoaparátůBezzrcadlovky (mirrorless) někdy označované také jako kompakty s výměnnými objektivy jsou poměrně malé a zároveň lehké přístroje vhodné pro každodenní používání, se kterými dokážete pořizovat kvalitní fotografie za jakýchkoliv světelných podmínek. Bezzrcadlovky tak vzájemně spojují přednosti digitálních kompaktů a pokročilých DSLR zrcadlovek. Během fotovýletu velmi rychle oceníte, že díky mirrorless fotoaparátu (včetně příslušenství) budete nosit výrazně menší fotobrašnu o poloviční hmotnosti.

Systémové kompakty (CSC) ve svém relativně kompaktním těle ukrývají zpravidla velké obrazové snímače a zároveň umožňují snadnou výměnu objektivů, které jsou na rozdíl od zrcadlovek o něco menší i lehčí. Skladné, ale přesto výkonné bezzrcadlovky poskytují samozřejmě všechny důležité manuální funkce pro dokonalou kontrolu nad expozicí, které využijete při tvorbě fotografií. Díky kombinaci elektronické a mechanické závěrky se navíc můžete těšit na zcela tiché snímání a velmi krátké expoziční časy, které u světelných objektivů využijete i za jasného světla.

Výrazně menší hmotnost a velikost bezzrcadlovek samozřejmě přináší také řadu nevýhod. Kompaktní konstrukce zpravidla nedokáže poskytnout dokonalou ergonomii jako digitální zrcadlovky a nižší počet ovládacích prvků na těle CSC fotoaparátu může řadu fotografů omezovat. Absence sklopného zrcátka i optického hranolu přináší nutnost použití elektronického hledáčku, který v některých situacích nemusí vždy plně nahradit klasický optický hledáček. Oproti běžné zrcadlovce zpravidla musíte zároveň počítat s nižší výdrží baterie. I přes některá omezení dokáží ovšem systémové kompakty poskytnout celé řadě uživatelů stále dostatek benefitů, díky kterým je upřednostní před digitální zrcadlovkou.

Abyste se nespálili při výběru, jednoduše vám poradíme, na které parametry se zaměřit, a jak vybrat nejlepší bezzrcadlovku pro každodenní používání.

Na jaké parametry se zaměřit?

Na začátku každé kvalitní digitální fotografie vždy stojí výkonný obrazový snímač. Pokud se řadíte mezi profesionální fotografy, pak můžete sáhnout po Full Frame bezzrcadlovce, které v rámci obrazové kvality nedělají téměř žádné kompromisy. Nicméně v běžně dostupných bezzrcadlovkách zpravidla najdete dostatečně velký APS-C senzor, který se používá ve většině DSLR zrcadlovek. Na trhu lze zároveň zakoupit také CSC fotoaparáty vybavené menším 4/3" či dokonce 1" čipem, které zejména při nedostatečném osvětlení už mohou po stránce obrazové kvality i šumu poskytovat o něco horší výsledky. Obrazový výstup u těchto snímačů je stále nadstandardní, oproti běžným digitálním kompaktům s malými senzory.

Nezanedbatelným prvkem každého fotoaparátu je použití kvalitního objektivu. Výhodou bezzrcadlovek je schopnost jednoduché výměny objektivů, kterých na trhu najdete nepřeberné množství. K dispozici tak máte celou řadu kvalitních a světelných objektivů, které pokrývají všechna důležitá ohniska vhodná pro jakoukoliv fotografickou příležitost (makro, krajina, portrét...). Nicméně celková nabídka dostupných objektivů nebude zřejmě nikdy tak bohatá, jako u konkurenčních zrcadlovek.

Důležitým prvkem mirrorless fotoaparátů je zadní Live View displej a EVF hledáček, díky kterým budete komponovat fotografickou scénu. V obou případech je nutné, aby poskytovali bleskovou odezvu i dostatečně vysoké rozlišení. Řada levných bezzrcadlovek ovšem elektronický hledáček nemá a musíte se tak spolehnout pouze na zadní displej. Zde bohužel vzniká riziko, že na ostrém slunci toho na displeji moc neuvidíte. V každém případě u CSC fotoaparátu uvidíte na zadním displeji i hledáčku jak bude snímek vypadat ještě před zmáčknutím spouště, což mnohdy ocení každý začínající fotograf. Při výběru upřednostněte výklopné displeje, které společně s dotykovým ovládáním usnadňují focení v řadě situací.

Další důležité vlastnosti

Na bezzrcadlovce stejně jako na digitálním kompaktu nebo i zrcadlovce oceníte kvalitní konstrukci s dobrou ergonomií o dostatečném počtu ovládacích prvků, které usnadní a zároveň urychlí používání digitálního fotoaparátu. Na trhu jsou dostupné také systémové kompakty s odolnou konstrukcí, které bezpečně odolají vodě, sněhu, prachu, písku i dalším přírodním živlům.

Nezapomeňte, že s interním bleskem v bezzrcadlovce příliš přesvědčivé fotky nepořídíte. Proto mezi oblíbené pomocníky patří objektivy s vestavěnou optickou stabilizací obrazu, se kterými výrazně snížíte riziko rozmazání snímku nebo videa při nedostatečném osvětlení. Některé CSC přístroje na trhu mají vestavěný stabilizátor obrazu přímo na snímači a pořizují tak dokonale ostré snímky s jakýmkoli použitým objektivem. Nicméně v řadě situací se nutnosti použití stativu stejně nevyhnete (noční snímky, makrofotografie...).

Bezzrcadlovky jsou zároveň ideální pro záznam videa. Běžným standardem je nahrávání videa ve Full HD rozlišení 1080p. S vybranými systémovými kompakty můžete dokonce natáčet záběry ve vysokém 4K Ultra HD rozlišení 2160p, které je ovšem velmi náročné na zpracování a kapacitu paměťové karty. Při záznamu videa je kromě rozlišení důležitý i počet snímků za vteřinu, kde je standardem 30 FPS, nicméně plynulejší videa poskytne až snímková frekvence se 60ti a více snímky za sekundu.

Na které funkce nezapomenout?

Každý fotograf se během fotografování nebo nahrávání videa setká s poměrně rychlým vybíjením baterie. S ohledem na kompaktní velikost bezzrcadlovek musíte počítat s menší výdrží akumulátoru, než je tomu u DSLR zrcadlovek. Abyste nezůstali zcela bez energie, nezapomeňte si vybrat digitální fotoaparát s dostatečnou kapacitou baterie (mAh). S ohledem na vlastní potřeby a způsob používání digitálního fotoaparátu se zaměřte na další funkce a vlastnosti jako je rychlost sekvenčního snímání, samospoušť, nastavení přesného času závěrky (bulb), bezdrátové ovládání (WiFi, Bluetooth, NFC) na mobilním telefonu nebo podporu GPS pro snadné přiřazení lokace k vámi pořízeným fotografiím.

Při výběru fotoaparátu je také vhodné zohlednit odborné i uživatelské recenze a testy. Prozkoumejte ukázkové snímky a vyberte podle toho, které se vám budou nejvíc líbit. Mezi významné a nezávislé servery patří např. francouzská společnost DxOMark, kde najdete hodnocení fotoaparátů podle jejich fotografických schopností včetně žebříčku úspěšnosti. Při výběru se ovšem nespoléhejte pouze na celkové hodnocení, ale zohledněte i jednotlivé vlastnosti jako ostření, obrazový detail, barvy, šum, bokeh apod.

Akční nabídka

Během focení bezzrcadlovkou oceníte i podporu mnoha užitečného příslušenství, které více či méně rozšíří možnosti fotoaparátu při každodenním používání. Patří sem zejména externí blesky, stativy, paměťové karty nebo náhradní baterie. Nezapomeňte prozkoumat širokou nabídku brašen a ochranných pouzder vhodných k vybranému typu fotoaparátu.

Oblíbení výrobci na trhu

Mezi oblíbené a vyhledávané výrobce digitálních fotoaparátů v současnosti patří značky jako Canon, Nikon, Olympus, Sony, Panasonic, Fujifilm, Pentax a některé další. Nákupem digitálního fotoaparátu těchto ověřených firem zpravidla neuděláte zásadní chybu. Při jejich výběru se můžete inspirovat nejprodávanějšími bezzrcadlovkami. Před samotným nákupem nezapomeňte prozkoumat dostupné recenze bezzrcadlovek, kde najdete i další důležité informace před jejich nákupem.


Doporučené bezzrcadlovky (2023 / 2022)

Inspirujte se aktuální nabídkou nejlepších bezzrcadlovek podle nákupního průvodce

Tip
1.

Doporučená
bezzrcadlovka do 25 000 Kč

Sony
Alpha A6400

 • Výkonná bezzrcadlovka s plnohodnotným APS-C snímačem, pokročilým obrazovým procesorem BIONZ X a ultrarychlým ostřením
 • Fotoaparát s podporou výměnných objektivů zaujme kompaktním tělem a velmi kvalitním elektronickým OLED hledáčkem
 • Dotykový 3" displej s vysokým rozlišením, který se pyšní výklopným systémem až do 180 stupňů a dotykovým ovládáním
Bezzrcadlovka Sony Alpha A6400Zobrazit nejnižší cenu

Tip
2.

Doporučená
bezzrcadlovka do 20 000 Kč

Nikon
Z50

 • Kompaktní bezzrcadlovka s velkým snímačem CMOS APS-C DX o rozlišení 20 megapixelů s obrazovým procesorem EXPEED 6
 • Vedle ergonomické konstrukce s hlubokým gripem využijete výklopný displej s dotykovým ovládáním a plynulý elektronický hledáček
 • Připravte se na úžasné fotografie s vynikající ostrostí za každé světelné situace, které oplývají detailem a živoucími barvami
Bezzrcadlovka Nikon Z50Zobrazit nejnižší cenu

Tip
3.

Doporučená
bezzrcadlovka do 15 000 Kč

Olympus
OM-D E-M10 Mark III

 • Využijte celokovové kompaktní tělo, ve kterém se ukrývá ověřený 16 megapixelový 4/3" Live MOS snímač s bleskovým AF ostřením
 • Fotoaparát z rodiny OM-D je vybaven velkým elektronickým hledáčkem a výklopným dotykovým displejem pro snadné fotografování za každé situace
 • Špičkově vybavený fotoaparát pro náročné uživatele o váze pouhých 411 gramů poskytuje opravdu kvalitní snímky s ostrými detaily
Bezzrcadlovka Olympus OM-D E-M10 Mark IIIZobrazit nejnižší cenu

Zobrazit další bezzrcadlovky
Nevybrali jste si? Nevadí, prozkoumejte žebříček nejprodávanějších digitálních fotoaparátůNakupujte výhodně pouze v e-shopech, kde nabízejí
nízké ceny s dopravou zdarma

Nabídka digitální fotoaparáty


Úvod   Články   O webu

Copyright 2019 - 2023 NakupniPruvodce.cz