Úvod / digitální fotoaparáty / jak vybrat nejlepší ultrazoom


Jak vybrat nejlepší ultrazoom

Pořiďte si kvalitní ultrazoom s nejlepším poměrem ceny a výkonu

Jak vybrat nejlepší ultrazoom
 • Ušetřete zároveň čas a peníze při hledání nového ultrazoomu pro každodenní použití
 • Jednoduše získejte všechny důležité informace, které potřebujete před nákupem
 • Na základě odborných a uživatelských recenzí doporučíme nejlepší produkty
 • Jestliže hledáte rychlé řešení, podívejte se na doporučené ultrazoomy

Doporučené ultrazoomy


Nejprodávanější ultrazoomy

Porovnejte nejoblíbenější ultrazoomy s nejlepším hodnocením (2023 / 2022)

1. místo

Panasonic
Lumix DMC-FZ1000

Hodnocení 83%

Snímač: 1" CMOS
Rozlišení: 20,1 Mpx
Objektiv: 25 - 400 mm
Optický zoom: 16x
Světelnost: f/2,8 - 4,0

Ultrazoom Panasonic Lumix DMC-FZ1000Porovnat ceny

2. místo

Sony
CyberShot RX10 IV

Hodnocení 87%

Snímač: 1" BSI CMOS
Rozlišení: 20,1 Mpx
Objektiv: 24 - 600 mm
Optický zoom: 25x
Světelnost: f/2,4 - 4,0

Ultrazoom Sony CyberShot DSC-RX10 IVPorovnat ceny

3. místo

Panasonic
Lumix DMC-FZ2000

Hodnocení 85%

Snímač: 1" BSI CMOS
Rozlišení: 20,1 Mpx
Objektiv: 24 - 480 mm
Optický zoom: 20x
Světelnost: f/2,8 - 4,5

Ultrazoom Panasonic Lumix DMC-FZ2000Porovnat ceny

4. místo

Sony
CyberShot RX100 VI

Hodnocení 81%

Snímač: 1" CMOS
Rozlišení: 20,1 Mpx
Objektiv: 24 - 200 mm
Optický zoom: 8x
Světelnost: f/2,8 - 4,5

Ultrazoom Sony CyberShot DSC-RX100 VIPorovnat ceny

5. místo

Panasonic
Lumix DMC-TZ200

Hodnocení 78%

Snímač: 1" CMOS
Rozlišení: 20,1 Mpx
Objektiv: 24 - 360 mm
Optický zoom: 15x
Světelnost: f/3,3 - 6,4

Ultrazoom Panasonic Lumix DMC-TZ200Porovnat ceny

Zobrazit další ultrazoomy
Nevybrali jste si? Nevadí, prozkoumejte žebříček nejprodávanějších digitálních fotoaparátůUltrazoomy někdy nazývané i superzoomy jsou kompaktní digitální fotoaparáty s výrazným rozsahem ohniskových vzdáleností. Výhodou ultrazoomů je jejich vysoká univerzálnost, díky které jednoduše přiblížíte velmi vzdálené objekty a během okamžiku jste naopak připraveni fotografovat širokoúhle krajinu či se věnovat makrofotografii, a to bez nutnosti měnit objektivy. Ultrazoomy jsou zároveň vhodné i pro fotografování oblíbených portrétů, kde díky nadprůměrnému zoomu můžete dosáhnout rozostřeného pozadí (bokeh).

Většina ultrazoomů disponuje robustním tělem s řadou ovládacích prvků, které se ovládají podobně jako amatérské zrcadlovky. U vyspělých superzoomů pak můžete zároveň počítat s několika prstenci na objektivu pro ostření včetně plynulé změny zoomu. Na trhu také najdete i kapesní ultrazoomy, které ve výrazně kompaktním a zároveň lehkém těle ukrývají velký zoom ideální např. pro cestovní účely.

Při výběru ultrazoomu se tedy musíte rozhodnout, zda zvolit model s masivní konstrukcí nebo kompaktní superzoom. S ohledem na univerzální objektiv, který musí zvládnout široký záběr i velké přiblížení pak musíte zpravidla počítat s jistým kompromisem v kvalitě i světelnosti oproti běžným nebo dokonce pevným objektivům. Ultrazoomy mohou často trpět pomalejším ostřením, delším přezoomováním i chvějícím obrazem při opravdu velkém přiblížení vzdálené scény.

Abyste se nespálili při výběru, jednoduše vám poradíme, na které parametry se zaměřit, a jak vybrat nejlepší ultrazoom pro každodenní používání.

Na jaké parametry se zaměřit?

Nejdůležitějším prvkem každého ultrazoomu je použití kvalitního zoomového objektivu, který určuje jeho ohnisková vzdálenost udávaná v mm. Většina superzoomů začíná na širokoúhlém ohnisku 24 mm a pokračuje na ohnisko 200 mm a více. Nicméně čím větší přiblížení ultrazoom nabízí, tím je zpravidla nutné počítat s řadou kompromisů zejména v obrazové kvalitě a zhoršující se světelnosti. Samotná světelnost objektivu patří mezi klíčové vlastnosti každého objektivu, je uváděna clonovým číslem (f/číslo), kde platí, že čím je clonové číslo menší, tím více světla se dostane k čipu. Díky vysoké světelnosti lépe dosáhnete u fotografií rozostřeného pozadí (bokeh) a můžete fotografovat i při horších světelných podmínkách na nižší citlivost ISO, kde můžete vždy počítat s menším šumem.

Abyste mohli využít mimořádnou kvalitu optiky ultrazoomu je nutné také vybrat digitální fotoaparát s dostatečně velkým snímačem, který dokáže zachytit dostatek obrazového detailu a zároveň obsahuje i méně nežádoucího šumu. Velikost obrazového čipu se značí ve zlomcích palců a zjednodušeně platí, že čím je větší číslo za zlomkem, tím je pak tento senzor fyzicky menší. Pro ultrazoomy se pak jeví jako nejvhodnější použití jednopalcového snímače (1"), který poskytuje optimální poměr mezi cenou a dobrým obrazovým výkonem.

Na ultrazoomu stejně jako na kompaktu, bezzrcadlovce nebo zrcadlovce oceníte kvalitní konstrukci s dobrou ergonomií o dostatečném počtu ovládacích prvků, které usnadní a zároveň urychlí používání digitálního fotoaparátu. Při fotografování jistě oceníte i kvalitní elektronický hledáček a výklopný displej, který společně s dotykovým ovládáním usnadňuje focení v celé řadě situací.

Další důležité vlastnosti

Mezi přednosti ultrazoomů patří především snadné ovládání, které ulehčuje také celá řada automatických a scénických fotografických režimů. Jestliže však chcete mít svoje fotografie plně pod kontrolou, pak rozhodně vybírejte fotoaparáty, které vedle přednastavených režimů expozice nabízí také plně manuální ovládání, kde jednoduše ovlivníte rychlost závěrky, clonu objektivu a zároveň citlivosti ISO. Pro případ následných softwarových úprav v počítači se budou hodit i superzoomy s podporou zápisu do bezztrátového formátu RAW.

Nezapomeňte, že s vestavěným bleskem v ultrazoomu příliš přesvědčivé fotky nepořídíte. Proto mezi oblíbené pomocníky patří i objektivy vybavené vestavěnou optickou stabilizací obrazu, se kterými výrazně snížíte riziko rozmazání snímku nebo videa při nedostatečném osvětlení. Stabilizace obrazu zároveň poměrně úspěšně eliminuje i drobný třes rukou, kterou oceníte během použití delších ohnisek. Nicméně v řadě situací se však nutnosti použití stativu či monopodu stejně nevyhnete (noční snímky, makrofotografie...).

Mezi základní vlastnosti superzoomů patří samozřejmě také široké možnosti při nahrávání videa. Běžným standardem je nahrávání videa ve Full HD rozlišení 1080p. S vybranými ultrazoomy můžete dokonce natáčet i záběry ve vysokém 4K UHD rozlišení 2160p, které je ovšem velmi náročné na zpracování a kapacitu paměťové karty. Při záznamu videosekvencí je kromě rozlišení důležitý i počet snímků za vteřinu, kde je standardem 30 FPS, nicméně plynulejší videa poskytne až snímková frekvence se 60ti a více snímky za sekundu.

Na které funkce nezapomenout?

Každý fotograf se během fotografování nebo nahrávání videa setká s poměrně rychlým vybíjením baterie. Abyste nezůstali bez energie, nezapomeňte si vybrat ultrazoom s dostatečnou kapacitou baterie (mAh). S ohledem na vlastní potřeby a způsob používání digitálního fotoaparátu se zaměřte na další funkce a vlastnosti jako rychlost sekvenčního snímání, samospoušť, možnost nastavení přesného času závěrky, bezdrátové ovládání (WiFi, Bluetooth, NFC) na smartphonu nebo podporu GPS pro snadné přiřazení lokace k vámi pořízeným fotografiím.

Při výběru fotoaparátu je také vhodné zohlednit odborné i uživatelské recenze a testy. Prozkoumejte ukázkové snímky a vyberte podle toho, které se vám budou nejvíc líbit. Mezi významné a nezávislé servery patří např. francouzská společnost DxOMark, kde najdete hodnocení fotoaparátů podle jejich fotografických schopností včetně žebříčku úspěšnosti. Při výběru se ovšem nespoléhejte pouze na celkové hodnocení, ale zohledněte i jednotlivé vlastnosti jako ostření, obrazový detail, barvy, šum, bokeh apod.

Akční nabídka

Během focení ultrazoomem oceníte podporu mnoha užitečného příslušenství, které více či méně rozšíří možnosti fotoaparátu při každodenním používání. Patří sem zejména externí blesky, stativy nebo paměťové karty. Nezapomeňte prozkoumat širokou nabídku brašen nebo ochranných pouzder vhodných k vybranému typu ultrazoomu.

Oblíbení výrobci na trhu

Mezi oblíbené a vyhledávané výrobce digitálních fotoaparátů v současnosti patří značky jako Canon, Nikon, Olympus, Sony, Panasonic, Fujifilm, Pentax a některé další. Nákupem digitálního fotoaparátu těchto ověřených firem zpravidla neuděláte zásadní chybu. Při jejich výběru se můžete inspirovat doporučenými či nejprodávanějšími superzoomy.


Doporučené ultrazoomy (2023 / 2022)

Inspirujte se aktuální nabídkou nejlepších ultrazoomů podle nákupního průvodce

Tip
1.

Doporučený
ultrazoom do 40 000 Kč

Sony
CyberShot RX10 IV

 • Ultrazoom s velkým 1" senzorem o 20 megapixelech, který doplňuje objektiv Carl Zeiss (24 - 600 mm) o světelnosti F/2,4 - 4,0
 • Těšit se můžete na vysokorychlostní zaostřování, sériové snímání o rychlosti 24 snímků za sekundu i při sníženém osvětlení
 • Využít můžete 4K video, kde můžete zároveň vytvářejte také super zpomalené video se snímkovou frekvencí až 1 000 FPS
Ultrazoom Sony CyberShot DSC-RX10 IVZobrazit nejnižší cenu

Tip
2.

Doporučený
ultrazoom do 20 000 Kč

Panasonic
Lumix DMC-FZ1000

 • Superzoom vybavený 1" CMOS senzorem o rozlišení 20 Mpx s kvalitním objektivem a 16x optickým zoomem v ideálním rozsahu 25 - 400 milimetrů
 • Širokoúhlý Leica objektiv s pětiosým stabilizátorem proti rozostření obrazu a bleskové zaostřování pro snadné zachycení pohyblivých objektů
 • S digitálním fotoaparátem snadno natočíte působivé 4K videozáběry včetně oblíbeného časosběrného videa, kde zachytíte pomalý pohyb
Ultrazoom Panasonic Lumix DMC-FZ1000Zobrazit nejnižší cenu

Tip
3.

Doporučený
ultrazoom do 15 000 Kč

Panasonic
Lumix DMC-TZ200

 • Kompaktní a univerzální ultrazoom vhodný na cesty, který jednoduše vložíte do každé větší kapsy a můžete mít kdykoliv a kdekoliv stále u sebe
 • Základem fotoaparátu je 1" CMOS senzor o 20 megapixelch a patnáctitinásobný optický zoom objektiv Leica, který začíná na širokoúhlém ohnisku 24 mm
 • Plně k dispozici máte hybridní optický stabilizátor s působením v 5 osách, který doplňuje automatické ostření a rozpoznávání tváře nebo očí
Ultrazoom Panasonic Lumix DMC-TZ200Zobrazit nejnižší cenu

Zobrazit další ultrazoomy
Nevybrali jste si? Nevadí, prozkoumejte žebříček nejprodávanějších digitálních fotoaparátůNakupujte výhodně pouze v e-shopech, kde nabízejí
nízké ceny s dopravou zdarma

Nabídka digitální fotoaparáty


Úvod   Články   O webu

Copyright 2019 - 2023 NakupniPruvodce.cz