Úvod / digitální fotoaparáty / jak vybrat nejlepší digitální zrcadlovku


Jak vybrat nejlepší digitální zrcadlovku

Pořiďte si kvalitní digitální zrcadlovku s nejlepším poměrem ceny a výkonu

Jak vybrat nejlepší digitální zrcadlovku
 • Ušetřete zároveň čas a peníze při hledání vhodné zrcadlovky pro každodenní použití
 • Jednoduše získejte všechny důležité informace, které potřebujete před nákupem
 • Na základě odborných a uživatelských recenzí doporučíme nejlepší produkty
 • Jestliže hledáte rychlé řešení, pak se podívejte na doporučené zrcadlovky

Doporučené zrcadlovky


Nejprodávanější digitální zrcadlovky

Porovnejte nejoblíbenější digitální zrcadlovky s nejlepším hodnocením (2023 / 2022)

1. místo

Canon
EOS 250D

Hodnocení 84%

Snímač: APS-C
Rozlišení: 24,1 Mpx
Bajonet: Canon EF-S
Sériové snímání: 5 FPS
Baterie: 1 700 snímků

Digitální zrcadlovka Canon EOS 250DPorovnat ceny

2. místo

Canon
EOS 2000D

Hodnocení 78%

Snímač: APS-C
Rozlišení: 24,2 Mpx
Bajonet: Canon EF-S
Sériové snímání: 3 FPS
Baterie: 410 snímků

Digitální zrcadlovka Canon EOS 2000DPorovnat ceny

3. místo

Canon
EOS 850D

Hodnocení 83%

Snímač: APS-C
Rozlišení: 24,1 Mpx
Bajonet: Canon EF-S
Sériové snímání: 7 FPS
Baterie: 800 snímků

Digitální zrcadlovka Canon EOS 850DPorovnat ceny

4. místo

Canon
EOS 90D

Hodnocení 90%

Snímač: APS-C
Rozlišení: 32,5 Mpx
Bajonet: Canon EF-S
Sériové snímání: 10 FPS
Baterie: 1 300 snímků

Digitální zrcadlovka Canon EOS 90DPorovnat ceny

5. místo

Nikon
D7500

Hodnocení 88%

Snímač: APS-C
Rozlišení: 20,9 Mpx
Bajonet: Nikon F
Sériové snímání: 8 FPS
Baterie: 950 snímků

Digitální zrcadlovka Nikon D7500Porovnat ceny

Zobrazit další digitální zrcadlovky
Nevybrali jste si? Nevadí, prozkoumejte žebříček nejprodávanějších digitálních fotoaparátůDigitální zrcadlovky jsou všestranné a výkonné přístroje, které dokáži zajistit vysoce kvalitní snímky za jakékoliv situace i při vyšších hodnotách citlivosti ISO. Tyto pokročilé fotoaparáty disponují povedenou ergonomií s dostatečným počtem ovládacích prvků pro rychlé i kreativní ovládání, kde máte plnou kontrolu nad celkovou expozicí. Společně s velmi rychlým ostřením jsou tak DSLR zrcadlovky vhodné pro všechny náročné uživatele, kteří to s fotografováním myslí opravdu vážně.

Nespornou výhodou DSLR zrcadlovek je obrovské množství dostupných objektivů, které ovlivňují výslednou kvalitu fotek. Na trhu najdete nepřeberné množství povedených a světelných objektivů, které pokrývají všechny důležité ohniskové vzdálenosti vhodné pro jakoukoliv fotografickou příležitost (makro, krajina, portrét, děti, svatby, architektura, sport, street foto, reportáž, zvířata a mnohé další).

I přes řadu výhod oproti ostatním digitálním fotoaparátům (bezzrcadlovky, ultrazoomy, kompakty...) mají DSLR zrcadlovky také některé nevýhody, které vás mohou omezovat. Při nákupu digitální zrcadlovky nesmíte zapomenout na jejich výraznější rozměry a váhu, která vám dříve nebo později začne vadit. Kromě samotného těla zrcadlovky je pak nutné počítat s několika výměnnými objektivy včetně příslušenství, které budou vyžadovat další místo ve fotobatohu a navýší celkovou hmotnost. Vzhledem k absenci elektronické závěrky vám digitální zrcadlovky běžně neumožní fotit zcela tiše bez typického zvuku, který vydává mechanismus sklopného zrcátka.

Abyste se nespálili při výběru, jednoduše vám poradíme, na které parametry se zaměřit, a jak vybrat nejlepší digitální zrcadlovku pro každodenní používání.

Kupujete svoji první zrcadlovku?

Jestliže vybíráte digitální zrcadlovku zcela poprvé, pak se nejdříve musíte rozhodnou pro vhodného výrobce (Canon, Nikon, Sony, Pentax...), od kterého se odvyjí typ bajonetu, který umožňuje uchycení samotného objektivu. Každý výrobce totiž používá zcela jiný typ bajonetu a objektivy nejsou mezi jednotlivými značkami jednoduše zaměnitelné.

Řada začínajících fotografů se při nákupu první digitální zrcadlovky rozhoduje, zda vybrat fotoaparát značky Canon nebo Nikon. Oba výrobci nabízejí velmi podobné modely, které v rámci stejné třídy poskytují obdobné funkce i obrazové výsledky. Ještě před nákupem si raději vybrané zrcadlovky osobně vyzkoušejte a ověřte, jak dobře vám sedí v ruce. Při jejich výběru klidně přihlédněte ke značce, kterou používají přátelé ve vašem okolí, můžete si tak navzájem půjčovat objektivy, nebo snadno zakoupíte ověřený objektiv z druhé ruky.

Při nákupu DSLR zrcadlovky nezapomeňte, že se setovým (cenově dostupným) objektivem si na dlouho nevystačíte. Jestliže jsou vaše fotografické ambice podstatně vyšší, pak vás časem bude tento objektiv pro svoje vlastnosti omezovat ve tvůrčí práci. Do budoucna se tak rozhodně nevyhnete investici do dalších objektivů s ohledem na jejich ohnisko i světelnost, a to včetně dalšího příslušenství. Samotný výběr vhodného objektivu patří mezi nejtěžší rozhodnutí každého fotografa s DSLR zrcadlovkou. Vždy se odvíjí od toho, co budete fotit a jaký je váš finanční limit.

Na jaké parametry se zaměřit?

Výhodou digitálních jednookých zrcadlovek je použití velkého snímače, který ovlivňuje kvalitu pořízených fotek po stránce obrazového detailu, dynamického i barevného rozsahu a případného šumu. U DSLR zrcadlovek můžete setkat s Full Frame senzory jejichž velikost je stejná jako políčko 35 mm analogového kinofilmu, které jsou tak pro svoji kvalitu vhodné zejména pro profesionální fotografy. Nejčastěji se ovšem setkáte s oblíbenými APS-C snímači, se kterými si tak běžně vystačí většina amatérských fotografů. Protože má ovšem APS-C senzor menší velikost než kinofilmové políčko, musíte u každého použitého objektivu přepočítat ohniskovou vzdálenost (udávanou v mm) vhodným crop faktorem dle výrobce (Canon 1,6x nebo Nikon, Pentax, Sony 1,5x).

Vhodně navržené tělo zrcadlovky s dostatečným počtem ovládacích prvků a nastavitelných tlačítek ovlivňuje, zda budete mít bleskový přístup k většímu množství funkcí bez nutnosti použít vstup do hlavního menu. Nicméně ergonomie těla DSLR zrcadlovek se liší nejen mezi dostupnými výrobci, ale i jednotlivými modely v rámci jedné značky. U nejlevnějších (entry-level) zrcadlovek tak musíte počítat s řadou zbytečných omezení. Práci s fotoaparátem ovlivňuje také velký opticky TTL hledáček a zadní displej s podporou živého náhledu. Nicméně se zapnutou funkcí Live View většina zrcadlovek zobrazuje obraz se zpozděním a zároveň poskytuje i výrazně pomalejší ostření.

Digitální jednooké zrcadlovky mohou samozřejmě nahrávat i působivé videosekvence. Běžným standardem je nahrávání videa ve Full HD rozlišení 1080p. Vybrané fotoaparáty mohou dokonce natáčet záběry ve vysokém 4K Ultra HD rozlišení 2160p, které je ovšem velmi náročné na zpracování a kapacitu paměťové karty. Během záznamu videa je kromě rozlišení důležitý i počet snímků za vteřinu, kde je standardem 30 FPS, nicméně plynulejší videa poskytne až snímková frekvence se 60ti a více snímky za sekundu.

Další důležité vlastnosti

S ohledem na vlastní potřeby a způsob používání digitálního zrcadlovky se zaměřte i na další funkce a vlastnosti jako je rychlost sekvenčního snímání, prodlevu samospouště, časosběrné snímání, nastavení přesného času závěrky (bulb), odolnou konstrukci, výklopný displej, bezdrátové ovládání (WiFi, Bluetooth, NFC) na smartphonu nebo podporu GPS pro snadné přiřazení lokace k vámi pořízeným fotografiím.

Při výběru fotoaparátu je také vhodné zohlednit odborné i uživatelské recenze a testy. Prozkoumejte ukázkové snímky a vyberte podle toho, které se vám budou nejvíc líbit. Mezi významné a nezávislé servery patří např. francouzská společnost DxOMark, kde najdete hodnocení fotoaparátů podle jejich fotografických schopností včetně žebříčku úspěšnosti. Při výběru se ovšem nespoléhejte pouze na celkové hodnocení, ale zohledněte i jednotlivé vlastnosti jako ostření, obrazový detail, barvy, šum, bokeh apod.

Akční nabídka

Během focení zrcadlovkou oceníte podporu mnoha užitečného příslušenství, které více či méně rozšíří možnosti fotoaparátu při jeho každodenním používání. Patří sem zejména externí blesky, stativy, náhradní baterie, filtry i paměťové karty. Nezapomeňte prozkoumat širokou nabídku brašen či ochranných pouzder vhodných k vybranému typu zrcadlovky.

Oblíbení výrobci na trhu

Mezi oblíbené a vyhledávané výrobce digitálních fotoaparátů v současnosti patří značky jako Canon, Nikon, Olympus, Sony, Panasonic, Fujifilm, Pentax a některé další. Nákupem digitálního fotoaparátu těchto ověřených firem zpravidla neuděláte zásadní chybu. Při jejich výběru se můžete inspirovat doporučenými či nejprodávanějšími zrcadlovkami. Před samotným nákupem nezapomeňte prozkoumat recenze digitálních zrcadlovek, kde najdete i další důležité informace před jejich nákupem.


Doporučené digitální zrcadlovky (2023 / 2022)

Inspirujte se aktuální nabídkou nejlepších digitálních zrcadlovek podle nákupního průvodce

Tip
1.

Doporučená
zrcadlovka do 30 000 Kč

Nikon
D7500

 • Využijte oblíbenou a velmi kvalitní digitální zrcadlovku vhodnou pro všechny amatérské i pokročilé fotografy
 • Můžete počítat s povedeným ovládáním a kvalitním 20 Mpx APS-C snímačem, který poskytuje povedené snímky za každé situace
 • Fotoaparát zaujme odlehčeným tělem a výklopným LCD s rychlým dotykovým ovládáním, který využijete k zaostření a exponování
Digitální zrcadlovka Nikon D7500Zobrazit nejnižší cenu

Tip
2.

Doporučená
zrcadlovka do 25 000 Kč

Canon
EOS 90D

 • Špičková DSLR zrcadlovka s novým 30 Mpx snímačem CMOS APS-C, který poskytuje špičkovou kvalitu i při vysokých citlivostech ISO
 • Samozřejmostí je opravdu výkonný AF systém s vynikající přesností, který oceníte především za nízké hladiny osvětlení
 • Využijte rychlé kontinuální snímání, se kterým snadno zachytíte jakoukoliv akci s rychlostí pořizování snímků až 10 obr./s
Digitální zrcadlovka Canon EOS 90DZobrazit nejnižší cenu

Tip
3.

Doporučená
zrcadlovka do 15 000 Kč

Canon
EOS 250D

 • Kvalitní digitální zrcadlovka s maximálně jednoduchým ovládáním, kompaktním tělem a nízkou hmotností pro snadné přenášení
 • Fotoaparát je osazen 24 Mpx APS-C snímačem s technologií Dual-Pixel AF společně se špičkovým obrazovým procesorem DIGIC 8
 • Vedle otočného displeje máte plně k dispozici velký optický hledáček, který poskytuje reálný náhled fotografované scény
Digitální zrcadlovka Canon EOS 250DZobrazit nejnižší cenu

Zobrazit další digitální zrcadlovky
Nevybrali jste si? Nevadí, prozkoumejte žebříček nejprodávanějších digitálních fotoaparátůNakupujte výhodně pouze v e-shopech, kde nabízejí
nízké ceny s dopravou zdarma

Nabídka digitální fotoaparáty


Úvod   Články   O webu

Copyright 2019 - 2023 NakupniPruvodce.cz