Úvod / jak vybrat nejlepší digitální fotoaparát


Jak vybrat nejlepší digitální fotoaparát

Pořiďte si kvalitní digitální fotoaparát s nejlepším poměrem ceny a výkonu

Jak vybrat nejlepší digitální fotoaparát
 • Ušetřete zároveň čas i peníze při hledání nového fotoaparátu pro každodenní použití
 • Jednoduše získejte všechny důležité informace, které potřebujete před nákupem
 • Na základě odborných a uživatelských recenzí doporučíme nejlepší produkty
 • Jestliže hledáte rychlé řešení, podívejte se na doporučené fotoaparáty

Doporučené fotoaparáty


Nejprodávanější digitální fotoaparáty

Porovnejte nejoblíbenější digitální fotoaparáty s nejlepším hodnocením (2024 / 2023)

1. místo

Canon
EOS 250D

Hodnocení 84%

Snímač: APS-C
Rozlišení: 24,1 Mpx
Bajonet: Canon EF-S
Sériové snímání: 5 FPS
Baterie: 1 700 snímků

Digitální zrcadlovka Canon EOS 250DPorovnat ceny

2. místo

Sony
Alpha A6000

Hodnocení 82%

Snímač: APS-C
Rozlišení: 24,3 Mpx
Bajonet: Sony E
Sériové snímání: 11 FPS
Baterie: 420 snímků

Bezzrcadlovka Sony Alpha A6000Porovnat ceny

3. místo

Canon
EOS 2000D

Hodnocení 78%

Snímač: APS-C
Rozlišení: 24,2 Mpx
Bajonet: Canon EF-S
Sériové snímání: 3 FPS
Baterie: 410 snímků

Digitální zrcadlovka Canon EOS 2000DPorovnat ceny

4. místo

Sony
Alpha A7 II

Hodnocení 90%

Snímač: Full Frame / FX
Rozlišení: 24,3 Mpx
Bajonet: Sony FE
Sériové snímání: 5 FPS
Baterie: 350 snímků

Bezzrcadlovka Sony Alpha A7 IIPorovnat ceny

5. místo

Canon
PowerShot G7 X II

Hodnocení 82%

Snímač: 1" CMOS
Rozlišení: 20,1 Mpx
Objektiv: 24 - 100 mm
Optický zoom: 4,2x
Světelnost: f/1,8 - 2,8

Kompaktní fotoaparát Canon PowerShot G7 X Mark IIPorovnat ceny

Zobrazit další digitální fotoaparáty
Nevybrali jste si? Nevadí, prozkoumejte žebříček nejprodávanějších digitálních fotoaparátůDigitální fotoaparáty se za několik posledních let posunuli o velký kus cesty a stali se zároveň cenově dostupnými pro všechny nadšence do digitální fotografie. Za zlomek ceny tak dnes pořídíte fotografickou techniku, která v relativně nedávné minulosti byla dostupná především pro profesionální fotografy.

Nicméně vybrat ideální fotoaparát je poměrně složitý úkol nejen pro začínající uživatele, ale i pokročilé fotografy. Před samotným nákupem si musíte nejdříve ujasnit k jakému účelu hodláte nový fotoaparát využívat, které funkce nebo vlastnosti vyžadujete a jakou kvalitu očekáváte od pořízených fotografií. Je dobré předem zohlednit maximální rozměry i váhu, a to včetně možné podpory vhodného budoucího příslušenství (objektivy, filtry, clony, blesky, brašny, akumulátory...). Váš výběr samozřejmě limituje finanční stránka a nákup vhodného digitálního fotoaparáty je tak zpravidla otázkou celé řady kompromisů.

Ať už se chystáte k nákupu prvního digitálního fotoaparátu, nebo hledáte vhodnou alternativu za dosluhující model, tak nesmíte zapomenout, že sebelepší fotoaparát z vás lepšího fotografa automaticky neudělá. Při fotografování se prostě musíte naučit dívat na svět trochu jiným pohledem, což vyžaduje nějaký čas i zkušenosti. Je zároveň nutné, abyste se naučili ovládat váš digitální fotoaparát na maximum a dokázali tak využít všechny jeho schopnosti ke svému prospěchu.

Abyste se nespálili při výběru, jednoduše vám poradíme, na které parametry se zaměřit, a jak vybrat nejlepší digitální fotoaparát pro každodenní používání.

Typy digitálních fotoaparátů

Během focení statických scén za ideálních světelných podmínek si zpravidla vystačíte s jakýmkoliv digitálním fotoaparátem. V praxi se ovšem setkáte s celou řadou rozmanitých situací včetně měnících se světelných podmínek, kde velmi brzy narazíte na limity jednotlivých fotoaparátů. Před výběrem vhodného fotoaparátu s ideálním poměrem ceny a výkonu, tak musíte nejdříve zvážit jakým směrem se budou vaše fotografie ubírat.

Na trhu najdete řadu digitálních fotoaparátů rozdělených do několika odlišných kategorií, které mohou více či méně vyhovovat vašemu fotografickému zaměření. Nejběžněji se tak setkáte s nabídkou digitálních kompaktů, ultrazoomů, bezzrcadlovek, DSLR zrcadlovek či instantních fotoaparátů a fotomobilů. Pokud již nyní máte jistou představu o vhodném typu digitálního fotoaparátu, pak stačí vybrat některou z níže uvedených kategorií a jednoduše pokračovat ve výběru na samostatné stránce.

Základní rady před nákupem

Na jakémkoli typu digitálního fotoaparátu vždy oceníte kvalitní konstrukci s povedenou ergonomií, která díky dostatečnému počtu ovládacích prvků usnadňuje celkové používání. Samotné tělo fotoaparátu musí nabízet i ergonomický grip pro pohodlné a bezpečné držení v ruce. Jestliže se chystáte fotografovat za jakýchkoliv podmínek, pak se zaměřte na foťáky s odolnou konstrukcí, které odolají vodě, sněhu, prachu, písku, ale i dalším přírodním živlům.

Vedle samotné ergonomie patří mezi důležité prvky každého digitálního fotoaparátu také dostatečně velký optický nebo digitální hledáček společně se zadním displejem, na kterých budete komponovat snímky. Řada fotoaparátů není ovšem pro svoje kompaktní rozměry hledáčkem vybavena a musíte se tak spolehnout pouze na zadní displej (ideálně výklopný). Zde bohužel vzniká riziko, že na ostrém slunci toho na displeji příliš neuvidíte.

Při focení se dříve či později setkáte s vybitým akumulátorem, abyste nezůstali bez energie, nezapomeňte si vybrat digitální fotoaparát s dostatečnou kapacitou baterie (mAh). Vedle vybraného příslušenství se tak vyplatí investice do náhradního akumulátoru, který při focení jednoduše vyměníte. Nezapomeňte, že fotoaparáty mají běžně v základním balení pouze nabíječku k dodávané dobíjecí baterii, ale síťový adaptér k samotnému fotoaparátu si v případě nutnosti musíte dokoupit samostatně (bez samostatného AC adaptéru totiž při nabíjení baterie zpravidla nemůžete digitální fotoaparát používat).

Na co dát pozor při výběru foťáku?

O výsledné kvalitě fotografií rozhoduje velikost obrazového snímače v kombinaci s počtem megapixelů (Mpx). Zatímco fyzický rozměr snímače patří mezi velmi důležité faktory, zbytečně vysoké rozlišení paradoxně může dokonce přinést nižší obrazovou kvalitu. Vyšší hustota pixelů na čipu způsobuje nedostatečně jemnou kresbu a výrazný šum i na nižší citlivost ISO. Zejména v případě kompaktů je tak nutné dávat pozor na marketingové chytáky prodejců nebo dokonce i některých výrobců.

Neméně významnou roli v kvalitě fotografií hrají i použité objektivy, u kterých vedle vhodně zvoleného ohniska primárně záleží na vysoké světelnosti (udává se clonovým číslem f/x), kde platí, že čím je clonové číslo menší, tím více světla se dostane ke snímači. Zpozornět musíte u objektivů s velkým zoomem, protože objektivy s výrazným ohniskovým rozsahem vždy poskytují určitý kompromis v obrazové kvalitě oproti objektivům s menším zoomem, nebo světelným objektivům s pevným ohniskem (bez zoomu).

Začínající uživatelé se při výběru foťáku nesmí nechat zbytečně ovlivnit širokou nabídkou funkcí. Řada fotografů nakonec většinu nadstandardních vlastností prezentovaných jako zcela nepostradatelné, zpravidla při běžném focení stejně nevyužívá. Stále mějte na paměti, že po technické stránce patří mezi nejdůležitější ergonomické tělo s intuitivním i plně manuálním ovládáním, rychlost ostření, velký snímač, kvalitní optika, ke kterým pouze potřebujete chuť fotografovat a ochotu se učit novým věcem.

Rozcestník pro nerozhodné

Digitální kompakty patří mezi cenově nejdostupnější fotoaparáty. Vzhledem k velikosti i nízké hmotnosti jsou vhodné k celodennímu nošení po kapsách a nezmeškáte tak s nimi žádnou fotografickou příležitost. Nicméně jejich obrazový výkon už může výrazně zaostávat za horších světelných podmínek. Proto se raději vyhněte nákupu nejlevnějších kompaktů, které dnes dokáží spolehlivě zastoupit kvalitní fotomobily. Z dostupné nabídky digitálních fotoaparátů zaměřte pozornost na výkonné kompakty vybavené minimálně 1" obrazovým čipem, které poskytují ideální kompromis mezi kompaktními rozměry a obrazovou kvalitou.

Mezi velmi oblíbené typy fotoaparátů patří univerzální ultrazoomy, které jsou vybaveny zabudovaným objektivem s mimořádným rozsahem zoomu (8x optický zoom a více). Vedle kapesních ultrazoomů jsou dostupné také výrazně robustnější modely, které vedle kvalitního objektivu s širokým záběrem i velkým přiblížením o vynikající světelnosti zároveň nabízí ergonomické tělo s řadou ovládacích prvků včetně manuálního ovládání. V případě těchto pokročilých ultrazoomů soustřeďte pozornost zejména na modely s jednopalcovým senzorem, které na poměry kompaktů nabízejí nadstandardní obrazové výsledky.

CSC fotoaparáty neboli bezzrcadlovky kombinují nejlepší vlastnosti kompaktů a DSLR zrcadlovek. V relativně malém a lehkém těle najdete i dostatečně velký obrazový snímač, který poskytuje kvalitní a detailní snímky ve většině situací. Pro bezzrcadlovky máte navíc k dispozici poměrně rozsáhlou nabídku kvalitních objektivů, které dokáží zastoupit všechny důležité ohniskové vzdálenosti pro potřeby většiny fotografů. Kompromisem je ovšem hůře ergonomické tělo oproti DSLR zrcadlovkám.

Akční nabídka

Oblíbené digitální zrcadlovky jsou známé zejména pro jejich vysoce ergonomické tělo a nekompromisní kvalitu pořízených fotografií a to za jakýchkoliv světelných podmínek, která uspokojí všechny pokročilé fotografy. Nicméně o kvalitě těchto fotek vždy rozhoduje použitý objektiv. Pro smysluplné využití DSLR zrcadlovky tak musíte ovšem počítat s nutnou investicí do specializovaných objektivů (širokoúhlé, portrétní, teleobjektivy...), které mohou mnohdy převyšovat i cenu samotného digitálního fotoaparátu.

Hledáte dárek pro blízké? Prozkoumejte rady, tipy nebo inspirace a vyberte vhodný dárek pro ženy, zajímavý dárek pro může nebo atraktivní dárek pro děti.

Oblíbení výrobci na trhu

Mezi oblíbené a vyhledávané výrobce digitálních fotoaparátů v současnosti patří značky jako Canon, Nikon, Olympus, Sony, Panasonic, Fujifilm, Pentax a některé další. Nákupem digitálního fotoaparátu těchto ověřených firem zpravidla neuděláte zásadní chybu. Při jejich výběru se můžete inspirovat doporučenými nebo nejprodávanějšími fotoaparáty. Před samotným nákupem nezapomeňte prozkoumat recenze digitálních fotoaparátů, kde najdete i další důležité informace před jejich nákupem.


Doporučené digitální fotoaparáty (2024 / 2023)

Inspirujte se aktuální nabídkou nejlepších digitálních fotoaparátů podle nákupního průvodce

Tip
1.

Doporučená
zrcadlovka do 15 000 Kč

Canon
EOS 250D

 • Kvalitní digitální zrcadlovka s maximálně jednoduchým ovládáním, kompaktním tělem a nízkou hmotností pro snadné přenášení
 • Fotoaparát je osazen 24 Mpx APS-C snímačem s technologií Dual-Pixel AF společně se špičkovým obrazovým procesorem DIGIC 8
 • Vedle otočného displeje máte plně k dispozici velký optický hledáček, který poskytuje reálný náhled fotografované scény
Digitální zrcadlovka Canon EOS 250DZobrazit nejnižší cenu

Tip
2.

Doporučená
bezzrcadlovka do 15 000 Kč

Sony
Alpha A6000

 • Výkonná bezzrcadlovka s plnohodnotným APS-C snímačem, pokročilým obrazovým procesorem BIONZ X a ultrarychlým ostřením
 • Fotoaparát s podporou výměnných objektivů zaujme kompaktním tělem a velmi kvalitním elektronickým OLED hledáčkem
 • Dotykový 3" displej s vysokým rozlišením, který se pyšní výklopným systémem až o 180 stupňů a dotykovým ovládáním
Bezzrcadlovka Sony Alpha A6000Zobrazit nejnižší cenu

Tip
3.

Doporučený
kompakt do 15 000 Kč

Canon
PowerShot G7 X Mark II

 • Špičkový kompakt s jednopalcovým snímačem, který zaujme povedenou kvalitou pořízených fotografií za jakékoliv příležitosti
 • Těšit se můžete na objektiv s ohniskovým rozsahem 24 - 100 mm s výbornou světelností F/1.8 - 2.8 včetně 5-osé stabilizace
 • Pokročilý fotoaparát, který se vejde do kapsy dále nabízí výklopný displej s užitečným dotykovým ovládáním pro rychlé ostření
Kompaktní fotoaparát Canon PowerShot G7 X Mark IIZobrazit nejnižší cenu

Zobrazit další digitální fotoaparáty
Nevybrali jste si? Nevadí, prozkoumejte žebříček nejprodávanějších digitálních fotoaparátůNakupujte výhodně pouze v e-shopech, kde nabízejí
nízké ceny s dopravou zdarma

Nabídka digitální fotoaparáty


Úvod   Články   O webu

Copyright 2019 - NakupniPruvodce.cz