Je lepší herní konzole Sony PlayStation 4 Pro nebo konkurenční Microsoft Xbox One X?

Je lepší herní konzole Sony PlayStation 4 Pro nebo konkurenční Microsoft Xbox One X?

Články nákupního průvodce | herní konzole


Stojíte právě před rozhodnutím, zda vybrat Sony PlayStation 4 Pro nebo konkurenční Microsoft Xbox One X? Nemůžeme za vás jednoduše rozhodnout, která herní konzole je jednoznačně lepší, protože neznáme všechny vaše požadavky, ale rozhodně vám výběr nové herní konzole na TV usnadníme. Pojďme se tedy společně podívat na hlavní rozdíly těchto úspěšných konkurenčních herních konzolí.

PS4 Pro vs. Xbox One X

Oba herní systémy Sony PlayStation 4 Pro a Microsoft Xbox One X patří ve své generaci mezi nejvýkonnější herní konzole, které podporují hraní i ve 4K UHD rozlišení 2160p. V případě použití televizoru s běžným Full HD rozlišením 1080p pak můžete u obou herních konzolí počítat s celou řadou zajímavých vylepšení (vyšší kvalita textur, bohatší obrazový detail, lepší stíny, supersampling, stabilní počet snímků za sekundu apod.), které využijí výkon herní konzole na maximum. V praxi tak podávají oba herní systémy velmi podobné výsledky, nicméně Xbox One X je HW o něco výkonnější než herní konzole PS4 Pro, která pro dosažení 4K obrazu často využívá upscaling z 1800p rozlišení.

Herní konzole Sony PlayStation 4 Pro a Microsoft Xbox One X vedle podpory vysokého 4K rozlišení zároveň umožňují použití funkce HDR (High Dynamic Range). Moderní technologie vysokého dynamického rozsahu vám u HDR televizoru zajistí věrnější podání barev díky bohaté reprodukci detailů v tmavých a zároveň i světlých částech obrazu. Celkově tak docílíte výrazného rozdílu oproti běžné SDR TV.

Vzájemné srovnání herních konzolí Sony PlayStation 4 Pro vs. Microsoft One X

Při výběru nové herní konzole může u některých uživatelů rozhodnout jejich vzhled nebo samotné rozměry, které navíc mohou i výrazně ovlivnit umístění herního systému do skříně či stolku pod rozměrnou Smart TV v obývacím pokoji. Přestože je estetika velmi subjektivní záležitostí, lze označit design PS4 Pro jako poměrně neotřelý a to zejména díky zkosenému tvaru, na druhou stranu Xbox One X může zaujmout konzervativním vzhledem.

Mezi největší přednosti Sony PS4 Pro oproti Xbox One X patří především podpora VR brýlí s volitelným příslušenstvím PlayStation VR, které vás jednoduše vtáhnou přímo doprostřed herního dění. Díky virtuální realitě si tak s vašimi oblíbenými herními hrdiny můžete nově užít naprosto fascinující úroveň nové digitální zábavy. Vedle samostatného příslušenství PS VR potřebujete i kompatibilní hry, které tento virtuální režim podporují.

Mezi hlavní přednosti herní konzole Microsoft Xbox One X patří přehrávání filmových 4K UHD Blu-Ray disků s podporou HDR a 3D prostorovým zvukem. Jestliže se řadíte mezi filmové nadšence, pak navíc využijete tuto moderní herní konzoli i pro její multimediální funkce, a to včetně podpory vybraných internetových televizí nebo streamovacích služeb. Herní konzole Xbox One X tak vedle hraní her plní i funkci multimediálního centra.

Porovnání herních platforem PS4 a Xbox One z pohledu operačních systémů

Obě herní konzole zároveň disponují moderním uživatelským prostředím, ve kterém se budete po krátké chvíli velmi rychle a svižně pohybovat. Slouží k jednoduchému spuštění her z Blu-Ray média včetně těch, které jsou pak instalovány přímo na pevném disku (HDD) v herním systému. Sony PS4 Pro využívá PlayStation 4 OS a Microsoft Xbox One X operační systém Triple-OS kombinující Xbox OS s MS Windows 8. V obou případech máte k dispozici možnost přehrávání filmů a hudby včetně snadného streamování vlastního hraní. U herní konzole Xbox One X filmoví nadšenci jistě ocení i vestavěný 4K Blu-Ray přehrávač.

Na herní konzoli si stejně jako při hraní na PC můžete užít zábavné multiplayerové hraní s online přáteli, nicméně k tomu potřebujete samostatné předplatné. U herní konzole PS4 Pro se jedná o službu PlayStation Plus, kde vedle možnosti hraní v multiplayeru získáte také pravidelný přísun her zdarma a výrazné slevy při nákupu v obchodu PlayStation Store (hry, rozšíření, doplňky...). Herní systém Xbox One X vyžaduje pro online hraní předplatné služby Xbox Live Gold, která vedle základních funkcí Xbox Live včetně podpory multiplayeru přináší i pravidelné hry zdarma a zajímavé slevy na vybrané Xbox Live hry.

K základnímu ovládání celého uživatelského rozhraní (OS) budete běžně používat dodávaný bezdrátový ovladač, se kterým zároveň budete hrát všechny dostupné hry. Počítat můžete s dostatečným počtem akčních tlačítek včetně zadních bumperů, které dále doplňují analogové páčky a vestavěné vibrační motorky. U herní konzole Sony PlayStation 4 Pro najdete v základním balení osvědčený gamepad DualShock 4 s vynikající ergonomií, který je vyroben z dostatečně odolného materiálu a navíc disponuje gyroskopem, akcelerometrem a touchpadem. Balení herní konzole Microsoft Xbox One X obsahuje robustní bezdrátový gamepad Xbox One Controller s precizní zpětnou vazbou, se kterým budete mít vaše hraní pevně pod kontrolou za každé situace.

Je lepší bezdrátový ovladač DualShock 4 nebo Xbox One Controller?

Oba bezdrátové herní ovladače poskytují dobrou ergonomii a spolehlivé ovládání. Sony DualShock 4 je pevně vybaven vestavěnou baterií, kterou kdykoliv dobijete skrze micro USB kabel přímo z herní konzole i během hraní. Výdrž akumulátoru se pohybuje kolem 6 hodin provozu. Naproti tomu se Microsoft Xbox One Controller napájí pomocí klasických tužkových AA baterií. Nicméně než používat běžné nebo alkalické baterie, se časem jistě vyplatí investice do nabíjecích AA baterií včetně nabíječky, kde se pak výdrž Xbox gamepadu pohybuje v řádu několika dní.

Mimo základní bezdrátové gamepady, kterých lze mít u herních systémů připojeno hned několik pro zábavné hraní s přáteli u jednoho televizoru, můžete k herní konzoli pořídit také řadu dalšího herního příslušenství. Nejčastěji si hráči PS4 Pro a Xbox One X dokupují dodatečné ovladače, volanty, herní sluchátka s mikrofonem, externí USB disky a některé další užitečné příslušenství pro herní konzole na TV.

Srovnání technických parametrů

Zajímají vás přesné specifikace a vlastnosti, nikoli osobní zkušenosti a subjektivní dojmy? Podívejte se na připravenou tabulku, kde jsme pro vás vzájemně porovnali nejdůležitější technické parametry herní konzole Sony PlayStation 4 Pro a Microsoft Xbox One X. Jednoduše se můžete rozhodnout na základě jejich přesných specifikací včetně aktuální ceny. Výrazně lepší vlastnosti jsou pak v tabulce navíc označeny samostatným symbolem.

Srovnání Sony PlayStation 4 Pro Microsoft Xbox One X
Procesor CPU x86-64 AMD, 8x 2.1 GHz CPU AMD Jaguar, 8x 2.3 GHz  
Grafika 256-bit GPU AMD Radeon, 911 MHz, 4.2 TFLOPS AMD Graphics Polaris, 1 172 MHz, 6 TFLOPS  
Rozlišení podpora do 4K UHD 2160p, HDR10 (10bit) podpora do 4K UHD 2160p, HDR10 (10bit)
Paměť 8 GB RAM GDDR5, 218 GB/s 12 GB RAM GDDR5, 326 GB/s  
Zvuk Dolby TrueHD, DTS-HD Master Audio 7.1 DTS 5.1, Dolby Digital 5.1 TrueHD Atmos, PCM 7.1 Surround Sound
Úložiště 2.5" HDD 1 TB, uživatelsky snadno vyměnitelný   interní 8 GB eMMC NAND Flash, 2.5" HDD 1 TB
Média Blu-Ray Disc, rychlost čtení BD 6x / DVD 8x 4K (Ultra HD) Blu-Ray Disc, zpětně kompatibilní s CD / DVD  
Ovládání bezdrátový herní ovladač DualShock 4, podpora PS VR bezdrátový gamepad Xbox One Controller, podpora Kinect 2.0
Konektory HDMI 2.0a, 3x USB 3.1, AUX, RJ-45, WiFi, Bluetooth 4.0 2x HDMI 2.0b, 3x USB 3.0, S/PDIF, RJ-45, IR, WiFi 5 GHz
Rozměry 295 × 55 × 327 mm, váha přibližně 3.3 kg 240 × 60 × 300 mm, hmotnost přibližně 3.8 kg
Spotřeba cca 155 W, stand-by 6 W, hlučnost chlazení 55 dB cca 175 W, stand-by 24 W, hlučnost chlazení 47 dB  
Balení gamepad, mono headset, USB a HDMI kabel... herní ovladač, HDMI a napájecí kabel do sítě...
Cena Zobrazit cenu PS4 Pro Zobrazit cenu Xbox One X

V přímém porovnaní na základě dostupných technických parametrů je tak jasným vítězem Xbox One X oproti hernímu systému Sony PS4 Pro, nicméně při výběru nové herní konzole zároveň nezapomeňte také zaměřit pozornost na seznam dostupných her a to včetně exkluzivních herních titulů, které si běžně na konkurenční herní platformě nezahrajete. Samotné technické parametry by tak při výběru nejlepší herní konzole neměli sloužit jako jediné kritérium, ale spíše pouze jako jedno z několika dostupných vodítek při rozhodování.

Která konzole má lepší hry?

Při výběru nové next-gen herní konzole patří mezi nejdůležitější kritéria výběru především nabídka herních titulů. Na herním systému Sony PlayStation 4 Pro či Microsoft Xbox One X najdete celou řadu multiplatformních her, které jsou dostupné zároveň na PC a dalších herních platformách. Patří mezi ně osvědčené, ale také poměrně dlouho očekávané hry jako např. Red Dead Redemption 2, F1 2020, Call of Duty Modern Warfare, NHL 20, GTA 5, Mafia Trilogy, FIFA 20, The Witcher 3, SnowRunner, Assassin's Creed Valhalla, Cyberpunk 2077, DOOM Eternal, Minecraft, Far Cry 5, Death Stranding, ale i mnohé další zajímavé hry.

Nicméně mezi ty nejzajímavější a nejlepší hry zpravidla patří exkluzivní herní tituly, které si na jiném herním systému nikdy nezahrajete. Na herní konzoli Sony PS4 Pro si tak můžete zahrát jedinečné hry jako The Last of Us, Ghost of Tsushima, God of War, Horizon Zero Dawn, Days Gone, Marvel's Spider-Man, Uncharted The Lost Legacy, Detroit Become Human, Gran Turismo Sport, Ratchet and Clank a mnohé další PS4 hry.

Exkluzivní herní tituly Sony PlayStation 4 vs. Microsoft Xbox One

Podobně jako PS4 Pro nabízí i herní konzole Xbox One X řadu exkluzivních herních titulů, které se na konkurenční platformě neobjeví (nicméně řadu těchto her si můžete zahrát na herním PC pod Windows 10). Mezi jedinečnými hrami pro Xbox One X najdete Forza Horizon 4, Gears of War 4, Sea of Thieves, Halo 5, State of Decay 2, Quantum Break, Ori and the Will of the Wisps, Forza Motorsport 7, Gears 5, Killer Instinct, Recore, Ashen, Halo Wars 2, Crackdown 3 a další Xbox One hry, u kterých se pokaždé spolehlivě zabavíte.

Při výběru herní konzole tedy pečlivě zvažte, bez jakých her se nedokážete obejít. Pokud si vyberete stejný typ herní konzole, kterou vlastní vaši přátelé ve vašem okolí, pak si můžete půjčovat hry zakoupené na fyzických médiích a navíc i společně hrát multiplayerové tituly.

Závěr recenze a vyhodnocení

Herní konzole Sony PlayStation 4 Pro umožňuje pohodlné hraní mnoha zajímavých her, nicméně HW výbava plně nedostačuje na stabilní hraní kvalitních AAA her při plném 4K UHD rozlišení. V běžné Full HD kvalitě můžete ovšem počítat s nadstandardním výkonem, který umožňuje i řadu vylepšení (vyšší či stabilnější framerate, bohatší obrazový detail...). Mezi hlavní přednosti PS4 Pro patří zejména široká nabídka exkluzivních herních titulů, které si na jiné herní platformě běžně nezahrajete. Možnosti oblíbené herní konzole PS4 Pro můžete navíc rozšířit o virtuální realitu PlayStation VR, která sice nedokáže zcela naplno konkurovat VR brýlím pro výkonné herní počítače, nicméně vás za velmi dostupnou cenu snadno vtáhnou do nového 3D světa, přímo doprostřed herního dění.

Herní systém Microsoft Xbox One X patří ve své generaci mezi nejvýkonnější herní konzole, přesto se oproti konkurenční PS4 Pro může pochlubit také výrazně tišším chodem chlazení. Bohatý HW výkon využijete nejen pro hry ve 4K UHD kvalitě, ale u řady Xbox One her můžete ve Full HD rozlišení počítat se speciálními vylepšeními, a to včetně vylepšených her ze systému Xbox 360. Dostupná herní knihovna nabízí velký počet multiplaformových titulů, ale už neposkytuje podobné množství exkluzivních her jako konkurenční platformy. Mezi zajímavé schopnosti patří 4K Blu-Ray mechanika pro přehrávání filmových UHD disků.

Ať už se rozhodnete pro herní konzoli PlayStation 4 Pro nebo MS Xbox One X, tak v obou případech si užijete bohatou porci digitální zábavy, kterou umocníte placeným členstvím pro multiplayerové klání s přáteli. Hlavní rozdíly u obou herních systémů jsme nastínili a nyní je už samotné rozhodnutí čistě na vás.

Aktuální cenu těchto produktů jednoduše ověříte na cenovém porovnávači českých e-shopů Heureka, kde zároveň najdete osobní zkušenosti i recenze uživatelů.

Tématické články


Doporučené herní konzole (2023 / 2022)

Inspirujte se aktuální nabídkou nejlepších herních konzolí podle nákupního průvodce

Tip
1.

Doporučená
herní konzole do 11 000 Kč

Microsoft
Xbox One X

  • Oblíbený herní systém s výkonem 6 teraflopů, který nabízí maximální grafické detaily v HDR včetně světla, stínů a odrazů
  • Balení obsahuje vylepšený bezdrátový ovladač s technologií Bluetooth, který zároveň disponuje protiskluzovým povrchem
  • Vedle hraní her si užijte přehrávání filmových UHD / HDR BluRay disků přímo na velké obrazovce vašeho moderního televizoru
Herní konzole Microsoft Xbox One XZobrazit nejnižší cenu

Tip
2.

Doporučená
herní konzole do 10 000 Kč

Sony
PlayStation 4 Pro

  • Zahrajte si bohatou nabídku zábavných a exkluzivních her, u kterých se spolehlivě zabavíte sami nebo s přáteli
  • Dvojnásobný výkon systému PS4 umožňuje hraní v úžasném 4K rozlišení i neskutečných grafických detailech
  • Ke hraní využijete vylepšený ovladač DualShock 4, který zajistí dokonalý herní zážitek za každé situace
Herní konzole Sony PlayStation 4 ProZobrazit nejnižší cenu

Tip
3.

Doporučená
herní konzole do 8 000 Kč

Sony
PlayStation 4 Slim

  • Cenově dostupný model herní konzole PS4, který je ideální pro začínající hráče, kteří se chtějí odreagovat u TV
  • Zahrajte si všechny hry ze systému PlayStation 4, které jsou k dispozici na Blu-Ray médiích nebo online digitální distribucí
  • Bezdrátový ovladač DualShock 4 se může pochlubit novým vzhledem i provedením, včetně viditelnější a barevnější světelné lišty
Herní konzole Sony PlayStation 4 SlimZobrazit nejnižší cenu

Zobrazit další herní konzole
Nevybrali jste si? Nevadí, prozkoumejte žebříček nejprodávanějších herních konzolíNakupujte výhodně pouze v e-shopech, kde nabízejí
nízké ceny s dopravou zdarma

Nabídka herní konzole


Úvod   Články   O webu

Copyright 2019 - 2023 NakupniPruvodce.cz