Potřebujete hybridní herní konzoli Nintendo Switch nebo si vystačíte s handheldem Nintendo Switch Lite?

Potřebujete hybridní konzoli Nintendo Switch nebo si vystačíte s handheldem Switch Lite?

Články nákupního průvodce | herní konzole


Vedle hybridního herního systému Nintendo Switch z roku 2017, který funguje jako klasická domácí konzole a zároveň jako výkonný přenosný handheld pro pohodlné hraní na cestách je od roku 2019 na trhu i mladší a levnější model Nintendo Switch Lite. Obě herní konzole využívají stejný typ her, ale vzájemně se liší v několika podstatných vlastnostech. Na následujících řádcích si ty nejdůležitější rozdíly detailně popíšeme a handheldy podrobně porovnáme. Na konci článku budete vědět, který herní systém z dílny japonské společnosti Nintendo je pro vás nejlepší či nejvhodnější.

Nintendo Switch vs. Switch Lite

Nintendo patří dlouhodobě mezi uznávané a oblíbené herní systémy a společně se Sony a Microsoftem patří do velké trojky výrobců herních konzolí. Původní herní konzole Nintendo Switch navazuje na předchozí domácí herní systém Wii U a je unikátní díky schopnosti hraní doma i na cestách. Nintendo Switch působí jako klasický tablet s dotykovým 6,2" displejem o rozlišení 1 280 x 720 pixelů, ke kterému jednoduše po stranách nacvaknete dva Joy-Con ovladače. Díky vestavěné baterii můžete v tomto handheld módu hrát oblíbené hry zcela kdekoliv a kdykoliv. Nicméně pokud Nintendo Switch zasunete do dodávané dokovací stanice u své televize, pak rázem z přenosné konzole uděláte domácí herní systém, kde můžete pokračovat ve hraní přímo na velké obrazovce televize. Odnímatelné Joy-Con ovladače následně využijete jako klasický bezdrátové gamepad.

Naproti tomu novější a cenově dostupnější Nintendo Switch Lite funguje pouze v handheld módu, kde hrajete hry pouze na interním 5,5 palcovém displeji o rozlišení 1 280 x 720 bodů a pevně vestavěných ovládacích prvcích. Schopnosti přenosné konzole se tak více podobají oblíbenému kapesnímu systému Nintendo 3DS / 2DS. Nemožnost připojit Nintendo Switch Lite k modernímu televizoru se pozitivně projevilo na velikosti a především hmotnosti této přenosné konzole. Oproti vyspělejšímu modelu budete navíc postrádat také vibrační motorky HD Rumble, pohybové ovládání IR Motion i automatickou regulaci jasu. Nintendo Switch Lite tak nenahrazuje předchozí model, ale je spíše určen pro uživatele, kteří chtějí hrát výhradně doma nebo na cestách v oblíbeném handheld režimu.

Vzájemné srovnání přenosných konzolí Nintendo Switch vs. Switch Lite

Obě herní konzole Nintendo Switch a Nintendo Switch Lite využívají téměř stejný hardware. Výkon zajišťuje čtyřjádrový procesor ARM Cortex A57 a modifikovaný grafický čip NVIDIA Tegra X1, které dále doplňují 4 GB RAM typu LPDDR4 a 32 GB vnitřní úložiště (cca 6 GB interní paměti zabírá operační systém) jehož kapacitu můžete rozšířit za pomoci microSD karty (max. 2 TB). Oba herní systémy využívají dotykový displej o HD rozlišení (liší se pouze velikostí úhlopříčky 6,2" vs. 5,5") s dobrými pozorovacími úhly. Přenosné konzole Nintendo Switch a Switch Lite dále disponují vestavěnými stereo reproduktory s možností použití klasických sluchátek skrze 3,5 mm audio jack. Bezdrátová technologie Bluetooth 4.1 slouží výhradně ke komunikaci s herními ovladači, nikoli bezdrátovými sluchátky.

Konstrukce herní konzole Nintendo Switch je tvořena především z plastových materiálů, a to včetně obou přibalených Joy-Con gamepadů a dokovací stanice k televizoru. Díky tomu je konzole na přenášení poměrně lehká a při hraní v handheld módu neunaví příliš brzy vaše ruce. Nicméně kompaktnější kapesní konzole na cesty Switch Lite vám dokáže nabídnout ještě nižší váhu a díky jednolité konstrukci navíc působí o poznání bytelnějším i líbivějším dojmem než starší bratříček. Počítat můžete s příkladným slícováním jednotlivých plastových částí nebo rozmanitou nabídkou poměrně atraktivních barevných variací (žlutá, tyrkysová, šedá či korálová).

Herní konzole Nintendo Switch a Switch Lite se vedle hraní zábavných a originálních her už bohužel nemohou pochlubit podporou rozmanitých aplikací třetích stran (Netflix, YouTube, Twitch, Facebook, Twitter apod). Aktuálně v základní nabídce dokonce nenajdete ani běžný internetový prohlížeč, kterým disponuje i starší kapesní konzole Nintendo 3SD včetně 2DS. Výraznější změny k lepšímu se v tomto ohledu snad dočkáme v brzké budoucnosti v některém větším systémovém rozšíření (update), které řada uživatelů netrpělivě vyhlíží.

Porovnání herní platformy Nintendo Switch a Switch Lite z pohledu operačního systému

Samotné uživatelské rozhraní herních konzolí Nintendo Switch a Nintendo Switch Lite nabízí jednoduché, přehledné a příjemně rychlé prostředí, které můžete ovládat také prstem na dotykovém displeji. Základní obrazovka nabízí především výrazné náhledy vámi rozehraných her, které dále doplňují ikony určené např. pro zpravodajský kanál Nintenda s řadou novinek, nastavení herní konzole, správu profilu nebo Nintendo eShop. V pokročilém nastavení můžete menu přepnout ze světlého do tmavého režimu dle osobních preferencí. Mezi nevýhody operační systém Nintenda patří nemožnost lokalizace do českého jazyka.

V základu fungují hry v singleplayeru nebo lokálním multiplayeru, jestliže ovšem budete chtít hrát na herních konzolích Nintendo Switch nebo Nintendo Switch Lite hry v online multiplayeru s dalšími přáteli z celého světa, pak musíte využít předplatné Nintendo Switch Online (s výjimkou free-to-play her). Členství Nintendo Switch Online dále přináší přístup do knihovny klasických NES a SNES her, schopnost zálohovat herní pozice do vzdáleného cloud úložiště a některé další exkluzivní výhody pro předplatitele.

Mezi vybrané SNES (Super Nintendo Entertainment System či Super NES) hry patří velmi oblíbené a léty ověřené pecky jako Brawl Brothers, Stunt Race FX, Super Ghouls 'n Ghosts, Super Mario World, Star Fox 2, Donkey Kong Country, The Legend of Zelda: A Link to the Past, Super Metroid a další, které si díky členství Nintendo Switch Online opět zahrajete.

Na hybridní herní konzoli Nintendo Switch budete hrát dostupné hry přímo na dodávaných bezdrátových ovladačích typu Joy-Con, které jsou vybaveny akčními tlačítky a analogovými páčkami včetně pohybového ovládání a pokročilého vibračního mechanismu HD rumble. Odnímatelné gamepady můžete zasunout do Nintenda Switch a vzít kamkoliv sebou, nebo můžete mít při hraní u TV v každé ruce jeden Joy-Con. Za pomoci Joy-Con gripu ze základního balení můžete z obou flexibilních ovladačů složit i jeden tradiční gamepad.

Je lepší ovládání na Nintendo Switch nebo handheldu Switch Lite?

Kapesní konzole Nintendo Switch Lite vhodná pro hráče na cestách umožňuje snadné hraní díky pevně integrovanému ovládání, které nabízí sadu akčních tlačítek, směrový ovladač, analogové joysticky a zadní triggery. V případě potřeby lze k handheldu připojit i bezdrátové ovladače Joy-Con. V každém případě nezapomeňte, že Nintendo Switch Lite už není kompatibilní s virtuální realitou, stavebnicí Labo, fitness pomůckou Ring Fit Adventure.

K herní konzoli Nintendo Switch a Nintendo Switch Lite můžete pořídit i celou řadu dalšího herního příslušenství. Nejčastěji si hráči Nintendo Switch dokupují dodatečné ovladače, obaly, kryty, ochranné fólie displeje, herní sluchátka, paměťové karty a některé další užitečné herní příslušenství, které usnadňuje samotné hraní nebo i časté přenášení.

Srovnání technických parametrů

Zajímají vás přesné specifikace či vlastnosti, nikoli osobní zkušenosti a subjektivní dojmy? Podívejte se nyní na připravenou tabulku, kde jsme vzájemně porovnali nejdůležitější technické parametry herní konzole Nintendo Switch a Nintendo Switch Lite. Snadno se tak můžete rozhodnout na základě přesných specifikací včetně aktuální ceny. Výrazněji lepší vlastnosti jsou v tabulce označeny samostatným symbolem.

Srovnání Nintendo Switch Nintendo Switch Lite
Procesor čtyřjádrový CPU ARM Cortex A57, maximální takt 2 GHz čtyřjádrový CPU ARM Cortex A57, maximální takt 2 GHz
Grafika NVIDIA Custom Tegra X1 s proměnlivou frekvencí NVIDIA Custom Tegra X1 s proměnlivou frekvencí
Displej 6.2" LCD, rozlišení 1 280 x 720 px, 237 PPI, HDMI výstup   IPS 5.5 palcový LCD, HD rozlišení 1 280 x 720 bodů, 267 PPI
Paměť 4 GB rychlé operační paměti RAM typu LPDDR4, 25 GB/s 4 GB rychlé operační paměti RAM typu LPDDR4, 25 GB/s
Zvuk vestavěné stereo reproduktory na spodní straně handheldu vestavěné stereo reproduktory na spodní straně handheldu
Úložiště interní flash paměť 32 GB, slot pro microSD karty interní flash paměť 32 GB, slot pro microSD karty
Média cartridge Nintendo Switch Game Card, online distribuce cartridge Nintendo Switch Game Card, online distribuce
Ovládání odnímatelné / bezdrátové Joy-Con ovladače, gyroskop pevně vestavěné ovladače na boku handheldu, gyroskop
Konektory HDMI, USB, WiFi, Bluetooth 4.1, NFC, 3.5 mm audio jack   nabíjecí konektor USB-C, WiFi, Bluetooth 4.1, 3.5 mm audio jack
Rozměry 239 × 102 × 13.9 mm, hmotnost 398 gramů 208 × 91 × 14 mm, hmotnost 297 gramů  
Spotřeba kapacita baterie 4 310 mAh, výdrž cca 2 - 6 hodin kapacita baterie 3 570 mAh, výdrž cca 3 - 7 hodin  
Balení konzole, Joy-Con ovladače, stojan / dock, HDMI kabel... přenosný handheld, napájecí AC adaptér, USB kabel...
Cena Zobrazit cenu Nintendo Switch Zobrazit cenu Switch Lite

Obě herní konzole disponují podobným hardwarovým výkonem, nicméně lepší parametry vykazuje původní model Nintendo Switch pro schopnost hrát hry na velké obrazovce HDMI televizoru skrz dokovací stanici, vestavěnou podporu citlivých vibrací HD rumble a pohybové ovládání IR Motion. Naopak odlehčený model konzole Nintendo Switch Lite umí zaujmout kompaktními rozměry, nízkou hmotností, příjemnou výdrží baterie, ale zároveň i poměrně povedenou ergonomií pro pohodlné hraní na cestách.

Jaké hry si zahrajete na Nintendo Switch?

Hybridní herní konzole Nintendo Switch a přenosný handheld Nintendo Switch Lite používají zcela stejný typ her. V případě modelu Nintendo Switch Lite se musíte zaměřit pouze na herní tituly, které podporují handheld mód (naprostá většina her). Všechny hry se běžně dodávají na speciálních cartridgích (Nintendo Switch Game Card), které zakoupíte v kamenném obchodě, specializovaném e-shopu nebo dokonce bazaru od hráčů, kteří hru už několikrát dohráli. Zároveň můžete vybrané hry pro herní platformu Nintendo Switch i Switch Lite zakoupit v digitální distribuci přímo na portálu Nintendo eShop, kde jsou tyto hry k dispozici ke stažení v okamžiku zahájení prodeje.

V nabídce her máte k dispozici celou řadu multiplatformních her, které jsou tak běžně dostupné i na jiné herní platformy. Tyto hry jsou plně optimalizovány na HW výkon herní konzole Nintendo Switch a Switch Lite. Kdykoliv si tak můžete zahrát Minecraft, The Witcher 3: Wild Hunt Complete, Crash Bandicoot N Sane Trilogy, Diablo 3, Mortal Kombat 11, Metro Redux, Assassin’s Creed: The Rebel Collection, Overwatch, Dark Souls: Remastered, FIFA 20, The Elder Scrolls V: Skyrim, Fortnite, Bioshock Collection, Doom, Rayman Legends, Spyro Reignited Trilogy, Borderlands: Legendary Collection a mnohé další hry na Nintendo Switch, u kterých se spolehlivě zabavíte nejen doma, ale i na cestách.

Nejlepší herní tituly Nintendo Switch Lite a Nintendo Switch Lite

Největší předností konzole Nintendo Switch a Nintendo Switch Lite je ovšem široká nabídka exkluzivních her, které na konkurenčním herním systému nenajdete. Řada těchto jedinečných herních titulů je po dlouhá léta spojena se značkou Nintendo. Z nabídky exkluzivních her si můžete zahrát Super Smash Bros: Ultimate, The Legend of Zelda: Breath of the Wild, Paper Mario: The Origami King, Animal Crossing: New Horizons, Super Mario Maker 2, Donkey Kong Country: Tropical Freeze, Pokemon Sword & Shield, The Legend of Zelda: Link's Awakening, Astral Chain, Luigi's Mansion 3, Super Mario Odyssey, Mario Kart 8 Deluxe, New Super Mario Bros: U Deluxe a mnohé jiné zábavné exkluzivní Switch hry, které si běžně mimo herní platformu od Nintenda nikde jinde nezahrajete.

Závěr recenze a vyhodnocení

Hybridní herní konzole Nintendo Switch je ideální pro uživatele, kteří chtějí hrát oblíbené hry na velké obrazovce moderního televizoru. V případě potřeby pak můžete vytáhnout Switch z dokovací stanice u TV a pokračovat ve hraní v handheld režimu na 6,2" LCD kdekoliv na cestách. Po příchodu domů lze opět zasunout přenosný systém do stojanu vedle televizoru a dále hrát jako na klasické domácí konzoli. Nicméně je nutné počítat s tím, že během hraní v handheld módu vás bude omezovat poměrně slabší výdrž baterie a jako domácí konzole nemá Switch dostatečný HW výkon jako konkurenční Xbox One nebo PS4.

Pokud se zcela obejdete bez možnosti hrát hry na velké obrazovce televizoru a preferujete hraní kdekoliv i kdykoliv v handheld módu, potom můžete bez obav zvolit novější a cenově dostupnější konzoli do kapsy Nintendo Switch Lite. Získáte tak kompaktnější a zároveň i lehčí herní systém s 5,5 palcovým dotykovým LCD (menší úhlopříčka nabízí vyšší ostrost obrazu), který perfektně sedí v ruce, což oceníte při delším hraní doma i na cestách.

Herní konzole jsou vždy pouze tak dobré, jak povedené jsou jejich hry, v případě platformy Nintendo Switch nebo Nintendo Switch Lite můžete vždy počítat s tím, že si užijete bohatou porci herní zábavy. Nintendo se vyznačuje jedinečnou nabídkou zábavných a legendárních her, které zaujmou nejen občasné hráče, ale zároveň i náročné herní nadšence.

Aktuální cenu těchto produktů jednoduše ověříte na cenovém porovnávači českých e-shopů Heureka, kde zároveň najdete osobní zkušenosti i recenze uživatelů.

Tématické články


Doporučené herní konzole (2023 / 2022)

Inspirujte se aktuální nabídkou nejlepších herních konzolí podle nákupního průvodce

Tip
1.

Doporučená
herní konzole do 9 000 Kč

Nintendo
Switch

  • Hybridní herní systém, který funguje jako domácí konzole na TV, ale zároveň ji lze používat jako výkonný handheld
  • Výkonný tablet s odpojitelnými multifunkčními ovladači Joy-Con fungují zcela nezávisle s pokročilou vibrační odezvou
  • Zažijete ohromnou porci zábavy s jedinečnou zásobou zábavných her, které si užijete v lokálním nebo online multiplayeru
Herní konzole Nintendo SwitchZobrazit nejnižší cenu

Tip
2.

Doporučený
handheld do 6 000 Kč

Nintendo
Switch Lite

  • Kapesní herní systém s pevně zabudovaným ovládáním o hmotnosti 275 gramů pro pohodlné hraní doma nebo na cestách
  • Užijte si všechny kompatibilní hry ze systému Nintendo Switch, které podporují handheld mód a jednoduše si zahrajte
  • Kompaktní a lehká kapesní konzole s 5.5" TFT displejem o rozlišení 1280 x 720 bodů využívá lokální a online multiplayer
Herní konzole Nintendo Switch LiteZobrazit nejnižší cenu

Tip
3.

Doporučený
handheld do 5 000 Kč

Nintendo
New 2DS XL

  • Cenově dostupný nástupce oblíbeného handheldu Nintendo 3DS (bez 3D efektu), který si jednoduše vezmete kamkoliv na cesty
  • Kapesní konzole se dvěma samostatnými displeji s podporou WiFi a technologií NFC, kde naplno využijete rozmanité Amiibo figurky
  • Nepřeberná zásoba her, kde najdete originální tituly jako Metroid, The Legend of Zelda, Super Mario 3D Land, Pokémon
Herní konzole New Nintendo 2DS XLZobrazit nejnižší cenu

Zobrazit další herní konzole
Nevybrali jste si? Nevadí, prozkoumejte žebříček nejprodávanějších herních konzolíNakupujte výhodně pouze v e-shopech, kde nabízejí
nízké ceny s dopravou zdarma

Nabídka herní konzole


Úvod   Články   O webu

Copyright 2019 - 2023 NakupniPruvodce.cz