Váháte, zda vybrat nejvýkonnější herní konzoli Xbox Series X nebo nejnovější model PlayStation 5?

Váháte, zda vybrat nejvýkonnější herní konzoli Xbox Series X nebo nejnovější PlayStation 5?

Články nákupního průvodce | herní konzole


V prosinci 2020 se na našem trhu objevila nová generace herních konzolí Xbox Series X společnosti Microsoft a také konkurenční PlayStation 5 (PS5) japonské značky Sony. Obě nejnovější herní konzole na TV mají svoje výhody a nevýhody, na které se v následujících řádcích pečlivě zaměříme. Pokud stále váháte, zda vybrat právě Xbox Series X nebo PlayStation 5, pokusíme se vám pomoci s rozhodnutím.

Xbox Series X vs. PlayStation 5

Obě herní platformy Xbox Series X a PlayStation 5 patří do 9.generace domácích herních systémů a ve své kategorii se řadí mezi nejvýkonnější herní konzole. Díky tomu si spolehlivě užijete plynulé hraní next-gen herních titulů nejen ve vysokém 4K rozlišení 2160p společně s bohatým obrazovým detailem nebo vysokou kvalitou textur. Nejnovější generace herních konzolí z dílny Microsoft a Sony navíc podporují i raytracingové efekty pro zobrazení realistického osvětlení, stíny nebo rozmanité odrazy. U moderních HDMI televizorů s podporou HDR (vysoký dynamický rozsah), si užijete zobrazení tmavých i světlých ploch bez ztráty obrazového detailu. Jestliže si při hraní vystačíte např. s běžným Full HD rozlišením 1080p, potom můžete dokonce počítat s příjemně plynulým frameratem dosahujícím až 120 FPS. U vybraných her navíc získáte také řadou zajímavých vylepšení (vyšší kvalita textur, bohatší obrazový detail, lepší stíny, supersampling apod.), které využijí hardwarový výkon obou herních konzolí na jejich maximum.

Z pohledu HW výkonu je Microsoft Xbox Series X výrazněji výkonnější než Sony PlayStation 5 (PS5), a to zejména zásluhou silnějšího CPU, výkonnějšího grafického systému i operační pamětí s vyšší propustností. Nicméně v aktuální generaci herních titulů podávají obě herní konzole velmi podobné výsledky. Výraznější rozdíl mezi těmito herními systémy se pravděpodobně projeví až po čase, kdy herní vývojáři budou umět vytěžit maximum jejich schopností. Výraznou předností obou next-gen herních platforem je interní SSD úložiště, které umožňuje bleskurychlé nahrávání a spouštění her, které ve spojení se svižným, ale i odladěným systémem přináší ten pravý next-gen zážitek.

Vzájemné srovnání herních konzolí Xbox Series X vs. PlayStation 5

Co ovšem na první pohled rozhodně nepřehlédnete, je vzhled obou herních konzolí. Microsoft Xbox Series X vsadil na minimalistický design, který je tvořen černým kvádrem s výraznou mřížkou ve vrchní části pro odvětrávání tepla. Konzoli můžete vedle TV jednoduše uložit naležato nebo nastojato, ale nejlepší dojem budí Xbox Series X při umístění na výšku. Naopak Sony PlayStation 5 upoutá svoji pozornost výrazně futuristickým vzhledem, který často budí až kontroverzní reakce. Nicméně než samotný vzhled šasi PS5, může být větším problémem její robustní konstrukce, která může omezovat při umístění do nejednoho TV stolku. Naštěstí díky dodávanému stojánku herní systém poměrně snadno umístíte nejen vertikálně, ale zároveň i horizontálně.

Mezi zajímavé funkce a možnosti herní konzole Xbox Series X patří plnohodnotný 3D prostorový zvuk ve standardu Dolby Atmos, který si užijete na reproduktorech v klasické televizi, jakýchkoliv sluchátkách nebo běžně dostupném systému domácího kina. Optickou 4K Blu-Ray mechaniku využijete nejen při instalování nových her na interní SSD, ale také pro přehrávání nejnovějších 4K BD filmů na rozměrné obrazovce vaší moderní TV. Ve spojení s podporou rozmanitých aplikací (Netflix, HBO, Youtube, Twitch, Kodi...) může Xbox Series X u TV sloužit jako moderní multimediální centrum v obývacím pokoji.

Herní konzole PlayStation 5 (PS5) se může pochlubit plnou kompatibilitou se stávajícím PS VR headsetem (oznámení novější PlayStation VR 2 se teprve očekává), kde se díky virtuální realitě během hraní jednoduše objevíte přímo uprostřed herního dění a zažijete zcela jinou úroveň digitální zábavy. Kromě hraní moderních her můžete u nejnovější PS5 zároveň počítat s přehráváním oblíbených Blu-Ray filmů na obrazovce vaší televize, a to včetně podpory rozmanitých multimediálních aplikací pro konzumaci digitálního obsahu (Netflix, Apple TV, Twitch, YouTube...).

Porovnání herních platforem Xbox Series X a PS5 z pohledu operačních systémů

Obě herní konzole Xbox Series X a PlayStation 5 (PS5) jsou vybaveny moderním, ale i dostatečně svižným uživatelským prostředím s podporou české lokalizace, kde se po relativně krátkém prvotním nastavení můžete okamžitě pustit do hraní oblíbených her. Oba herní systémy mají menu přehledně rozdělené na jednotlivé části, kde najdete naposledy rozehrané herní tituly, kompletní knihovnu her včetně přístupu k herním statistikám nebo trofejím. Ke vzdálené správě můžete využít dostupnou aplikaci (Xbox, PlayStation) určenou pro chytré mobilní telefony, se kterou můžete být ve spojení s přáteli nebo se na cestách jednoduše připojíte ke své herní konzoli.

Na herních konzolích, stejně jako při hraní na PC můžete využít zábavné multiplayerové hraní s online přáteli, nicméně k tomu vždy potřebujete samostatné předplatné. Herní systém Xbox Series X vyžaduje pro online hraní zlaté členství Xbox Live Gold, které vedle základních podpory multiplayeru pro hraní s dalšími hráči z celého světa přináší pravidelné hry zdarma i zajímavé slevy na vybrané Xbox Live hry. U herní konzole PlayStation 5 (PS5) se jedná o moderní službu PlayStation Plus, která vedle možnosti hraní v multiplayeru rozšiřuje schopnosti herní konzole o exkluzivní funkce, plné hry zdarma i pravidelné slevy při nákupu v obchodu PlayStation Store (hry, rozšíření, doplňky apod.).

Součástí základního balení obou herních systémů je také bezdrátový ovladač, který kromě ovládání uživatelského rozhraní slouží ke hraní všech dostupných her. Počítat můžete s dostatečným počtem ovládacích prvků v podobě akčních tlačítek, analogových páček nebo zadních triggerů. Bezdrátový gamepad Xbox Wireless Gamepad nabízí dlouhodobě povedenou ergonomii a nově i texturovaný povrch pro lepší úchop a přesnější ovládání. Ovladač navíc snadno spárujete s PC i mobilními zařízeními. Oproti minulé generaci prošel výraznou změnou bezdrátový ovladač PlayStation DualSense, který kromě reproduktoru disponuje i vestavěným mikrofonem pro hlasový chat. Nejdůležitějším prvkem gamepadu je ovšem haptická zpětná vazba, která dynamicky reaguje na dění ve hře od nejemnějších vibrací až po opravdu silné nárazy podle aktuální potřeby.

Je lepší bezdrátový ovladač Xbox Series X Wireless Gamepad nebo PlayStation DualSense?

Bezdrátové ovladače obou konzolí se vzájemně liší ve způsobu napájení. Xbox Wireless Gamepad pohání dvě klasické / jednorázové AA baterie, které je vhodné vyměnit za nabíjecí tužkové baterie, nebo dokoupit Xbox Play & Charge Kit (akumulátor), který se dobíjí skrze kabel USB-C z konzole. V každém případě se výdrž Xbox gamepadu pohybuje až v řádech několika dnů. Naproti tomu bezdrátový ovladač Sony PlayStation DualSense je už vybaven pevně vestavěnou baterií, kterou kdykoliv jednoduše dobijete přes USB kabel přímo z herní konzole. Nicméně velmi povedená haptická odezva si vybírá znatelnou daň na samotné životnosti baterie gamepadu, kde tak musíte počítat pouze s několikahodinovou výdrží při maximálním nastavení všech efektů.

Mimo základní bezdrátové gamepady, kterých lze mít u herní konzole Xbox Series X či PlayStation 5 (PS5) připojeno hned několik pro zábavné hraní s přáteli u jedné televize, můžete ke své herní platformě pořídit také řadu dalšího herního příslušenství. Nejčastěji si hráči Xbox Series X i PS5 dokupují dodatečné ovladače, volanty, herní sluchátka (headsety), externí USB disky a některé další užitečné příslušenství pro herní konzole na TV.

Srovnání technických parametrů

Zajímají vás přesné specifikace či vlastnosti, nikoli osobní zkušenosti a subjektivní dojmy? Podívejte se na připravenou tabulku, kde jsme pro vás vzájemně porovnali nejdůležitější technické parametry herní konzole Xbox Series X a PlayStation 5 (PS5). Jednoduše se tak můžete rozhodnout na základě přesných specifikací včetně aktuální ceny. Výrazně lepší vlastnosti jsou v tabulce navíc označeny samostatným symbolem.

Srovnání Microsoft Xbox Series X Sony PlayStation 5 (PS5)
Procesor AMD Zen 2, 8x 3.8 GHz   CPU AMD Ryzen 2, 8x 3.5 GHz
Grafika AMD RDNA 2, 52 CUs 1.8 GHz, 14 TFLOPS   AMD Radeon RDNA 2, 36 CUs 2.2 GHz, 10.28 TFLOPS
Rozlišení nativně 4K UHD 2160p, podpora až 8K, HDR10 (10bit) nativně 4K UHD 2160p, podpora až 8K, HDR10 (10bit)
Paměť 16 GB GDDR6 RAM, propustnost až 560 GB/s   16 GB GDDR6 RAM, propustnost až 448 GB/s
Zvuk 5.1 / 7.1 surround sound, Dolby TrueHD Atmos, DTS X Tempest 3D AudioTech (podpora prostorového zvuku)
Úložiště NVMe SSD 1 TB, volné místo 802 GB, uživatelsky rozšiřitelný NVMe SSD 825 GB, volné místo 667 GB, uživatelsky rozšiřitelný
Média 4K (Ultra HD) Blu-Ray Disc, zpětně kompatibilní s DVD 4K (Ultra HD) Blu-Ray Disc, zpětně kompatibilní s DVD
Ovládání bezdrátový gamepad Xbox Series Wireless Controller bezdrátový herní ovladač Sony DualSense, podpora PS VR  
Konektory HDMI 2.1, 3x USB 3.1, RJ-45, WiFi, Xbox Wireless HDMI 2.1, 2x USB 3.2, USB 2.0, USB-C, RJ-45, WiFi, Bluetooth 5.1
Rozměry 151 × 301 × 151 mm, váha přibližně 4.4 kg 390 × 104 × 260 mm, hmotnost přibližně 4.5 kg
Spotřeba cca 200 W, stand-by 2 W, hlučnost chlazení 40 dB   cca 350 W, stand-by 4 W, hlučnost chlazení 43 dB
Balení bezdrátový gamepad, HDMI a napájecí kabel do sítě... herní ovladač, stojánek pro konzoli, USB a HDMI kabel...
Cena Zobrazit cenu Xbox Series X Zobrazit cenu Sony PS5

V přímém porovnaní na základě dostupných HW parametrů je zcela jasným vítězem Xbox Series X oproti konkurenčnímu hernímu systému PlayStation 5 (PS5), nicméně při výběru nové herní konzole nezapomeňte vždy zaměřit pozornost na seznam dostupných her, a to včetně exkluzivních herních titulů, které si na jiné herní platformě běžně nezahrajete. Samotné technické parametry by tak při výběru nejlepší herní konzole neměli sloužit jako jediné kritérium, ale spíše pouze jako jedno z několika dostupných vodítek při rozhodování.

Která konzole má lepší hry?

Pro oba next-gen herní systémy Xbox Series X a PlayStation 5 (PS5) najdete na trhu celou řadu zábavných multiplatformních her, které jsou k dispozici na většinu známých herních platforem včetně PC. Hry jsou dostupné na klasických na Blu-Ray discích nebo je také zakoupíte přes digitální distribuci v prostředí Microsoft Store (Xbox) nebo PS Store (PlayStation). Z nabídky těchto herních titulů si např. zahrajete Assassin's Creed Valhalla, Cyberpunk 2077, Call of Duty: Black Ops Cold War, Dirt 5, FIFA 21, Devil May Cry 5, Godfall, Red Dead Redemption 2, Grand Theft Auto V, NHL 21, Destiny 2, Metro Exodus, Shadow of the Tomb Raider, Death Stranding, Mortal Kombat, Just Dance 2021, NBA 2K21, Resident Evil: Village, Fortnite, Kingdom Come Deliverance, Watch Dogs 2, WRC 9, Ride 4 a mnohé další zajímavé hry, uk terých se spolehlivě zabavíte.

Mezi nejzajímavější hry ovšem často patří jedinečné a exkluzivní herní tituly, které jsou vyvíjeny pro vybrané herní platformy. U herní konzole Xbox Series X můžete počítat s řadou zajímavých her, které na Xboxu často vycházejí s časovou exkluzivitou. Mezi nejzajímavější a nejočekávanější hry na Xbox Series tak patří Forza Motorsport 7, Sea of Thieves, Gears Tactics, Quantum Break, Forza Horizon 4, Halo Infinite, Gears 5, Halo: The Master Chief Collection, Ori and the Will of the Wisps, Forza Horizon 4, Ashen, Halo Wars 2, Gears of War: Ultimate Edition, State of Decay 2, Titanfall, Sunset Overdrive a mnohé další zábavné Xbox Series hry. Nejnovější herní konzole Xbox Series si navíc poradí s většinou herních titulů, které v průběhu let vznikly pro celý herní systém Xbox. S řadou vylepšení si tak znovu můžete zahrát tituly z modelu Xbox One, Xbox 360 včetně původního Xboxu.

Nejlepší herní tituly Xbox Series X vs. Sony PS5

Herní platforma PlayStation 5 se může pochlubit rozsáhlou knihovnou exkluzivních her, které si na jiné herní platformě nezahrajete. Aktuálně nebo v nejbližší době si na nejnovějším herním systému PS5 zahrajete Marvel's Spider-Man: Miles Morales, Demon's Souls, Gran Turismo 7, Sackboy: A Big Adventure, Astro's Playroom, Horizon II: Forbidden West, Ratchet and Clank: Rift Apart, Returnal, Ghostwire: Tokyo, Deathloop, Project Athia, The Pathless, Kena: Bridge of Spirits, Bugsnax, Final Fantasy XVI, ale i mnohé další zábavné a exkluzivní PS5 hry. Díky zpětné kompatibilitě můžete počítat s hraním jedinečných her z PlayStation 4, mezi které např. patří Horizon Zero Dawn, InFAMOUS Second Son, The Order 1886, Bloodborne, The Last Guardian, Killzone Shadow Fall, Days Gone, God of War, Ghost of Tsushima, Cyberpunk 2077 a mnohé další výborné PS4 hry.

Při výběru herní konzole tedy pečlivě zvažte, bez jakých her se nedokážete obejít. Pokud si vyberete stejný typ herní konzole, kterou vlastní vaši přátelé ve vašem okolí, pak si můžete půjčovat hry zakoupené na fyzických médiích a navíc i společně hrát multiplayerové tituly.

Závěr recenze a vyhodnocení

Nejnovější herní konzole Microsoft Xbox Series X ve své generaci patří mezi hardwarově nejvýkonnější herní systémy, na kterých si užijete hry ve vysokém 4K rozlišení v nejlepší grafice s plynulým frameratem. Herní systém zaujme nejen minimalistickým vzhledem s účinným, ale také velmi tichým chlazením. Mezi výrazné přednosti herní konzole Xbox Series X patří jedinečná zpětná kompatibilita, se kterou spustíte všechny hry ze čtyř generací Xboxu, a to včetně jejich výrazného vylepšení (rychlejší načítání, vyšší rozlišení, plynulejší grafiku, citlivější ovládání). Výrazným benefitem herní platformy Xbox je navíc služba Xbox Game Pass, se kterou obdržíte po dobu předplatného neomezený přístup k rozsáhlé knihovně rozmanitých Xbox her za přijatelný měsíční paušál.

Vedle dostatečného hardwarového výkonu pro plynulé hraní ve vysoké 4K UHD kvalitě je největším přínosem herní konzole Sony PlayStation 5 (PS5) opravdu bohatá a stále se rozšiřující nabídka multiplatformních a exkluzivních her od řady oblíbených vývojářů. Schopnosti herního systému PS5 rozšiřuje i podpora virtuální realitu PlayStation VR, která zatím nemůže naplno konkurovat VR brýlím pro výkonné herní počítače, nicméně vás za velmi dostupnou cenu snadno vtáhne do nového 3D světa přímo doprostřed herního dění. Mezi významné přínosy patří také povedený bezdrátový ovladač PS DualSense vybavený inovativní haptickou odezvou, kterou doplňují i adaptivní triggery se zpětným odporem. S bezdrátovými sluchátky Sony Pulse 3D si na nové PS5 užijete také úžasný prostorový zvuk.

Ať už zvolíte herní konzoli Xbox Series X nebo PlayStation 5 (PS5), tak si v obou případech užijete bohatou porci digitální zábavy, kterou umocníte placeným členstvím určeným pro multiplayerové klání s přáteli z celého světa. Hlavní rozdíly u obou herních systémů jsme nastínili a nyní je už samotné rozhodnutí čistě na vás.

Aktuální cenu těchto produktů jednoduše ověříte na cenovém porovnávači českých e-shopů Heureka, kde zároveň najdete osobní zkušenosti i recenze uživatelů.

Tématické články


Doporučené herní konzole (2023 / 2022)

Inspirujte se aktuální nabídkou nejlepších herních konzolí podle nákupního průvodce

Tip
1.

Doporučená
herní konzole do 14 000 Kč

Sony
PlayStation 5

  • Připravte se na budoucnost s nejnovější generací herní konzole PS5, která poskytne hráčům celého světa zcela nové zážitky
  • Těšit se můžete nejen na značný nárůst grafické kvality, ale i bleskové diskové úložiště, které tvoří SSD o kapacitě 825 GB
  • Hry si zahrajete na přepracovaném bezdrátovém ovladači DualSense, který nově přináší užitečnou haptickou odezvu
Herní konzole Sony PlayStation 5Zobrazit nejnižší cenu

Tip
2.

Doporučená
herní konzole do 14 000 Kč

Microsoft
Xbox Series X

  • Nejvýkonnější herní konzole všech dob určená pro nejnáročnější hráče, kteří ocení rychlost a mohutnou výpočetní sílu
  • Bohatý výkon pro hraní ve 4K rozlišení s frekvencí až 120 FPS, kde můžete počítat s účinným i dostatečně tichým chlazením
  • Vedle speciálního SSD určeného k ukládání her nejnovější či původní generace se můžete těšit na nový bezdrátový ovladač
Herní konzole Microsoft Xbox Series XZobrazit nejnižší cenu

Tip
3.

Doporučená
herní konzole do 8 000 Kč

Microsoft
Xbox Series S

  • Kompaktní herní systém bez mechaniky pro hry v digitální distribuci, které si zakoupíte a stáhnete v online službě Xbox Live
  • Dostatečný HW výkon pro hraní do rozlišení 1440p se snímkovou frekvencí až 120 FPS, kde můžete počítat s ray-tracing efekty
  • Zahrajte si nejen hry pro Xbox nejnovější generace, ale také stávající osvědčené herní tituly z předchozích konzolí Xbox
Herní konzole Microsoft Xbox Series SZobrazit nejnižší cenu

Zobrazit další herní konzole
Nevybrali jste si? Nevadí, prozkoumejte žebříček nejprodávanějších herních konzolíNakupujte výhodně pouze v e-shopech, kde nabízejí
nízké ceny s dopravou zdarma

Nabídka herní konzole


Úvod   Články   O webu

Copyright 2019 - 2023 NakupniPruvodce.cz